[Stable Update] 2023-04-11 - Kernels, Plasma 5.27.4, Phosh, Pipewire 0.3.68,

I kolejna aktualizacja gałęzi stable :slight_smile:

Słabo wypada ta aktualizacja. Radziłbym się wstrzymać do następnej, czytając wpisy na oficjalnym Forum Manjaro bugów od cholery, zwłaszcza związanych z działaniem myszy i trackpada.

U mnie upgrade poszedł bez problemu, wszystko działa tak jak działało, ale faktycznie czytając jakie ludzie mieli problemy, zastanawiałem się, czy robić upd.

U mnie na stacjonarce wieje nudą - nic się nie zmieniło. Za to na starym laptopie ze strychu, który niedawno odkurzyłem Wayland zadziałał na tyle dobrze, że od teraz stał się domyślną powłoką graficzną na tym antyku.

No u mnie na 2 kompach – laptop i stacjonarka – wszystko poszło bez problemów, z myszą też nie zauważyłem żadnych anomalii. Być może dlatego, że ja już od dawna jestem głównie na Waylandzie, a problem dotyczy przede wszystkim X11 (i użytkowników KDE).

U mnie wszystko w porządku. Zawsze X Window System :wink:

Możesz coś więcej napisać, jak to się sprawuje, czego używasz?

W sensie, że Wayland + KDE? No po prostu działa, bez problemu da się pracować czy grać. Od jakiegoś czasu udostępnianie ekranu również działa (przynajmniej z poziomu przeglądarki i Google Meet), z czym wcześniej był problem (tu możliwe, że swoją rolę odegrało Pipewire, na które również przesiadłem się jakiś czas temu, ponoć wprowadza usprawnienia w tej kwestii, ale nie zgłębiałem tematu). Jeśli są jakieś błędy to albo mi nie przeszkadzają, albo dotyczą obszarów, w których nie pracuję. Tylko miej na uwadze, że ja mam GPU od AMD, a te generalnie lepiej działają pod Waylandem niż Nvidia.

Jeśli chodzi o sprzęt to:

Machine:
  Type: Desktop Mobo: Gigabyte model: B550 AORUS ELITE AX V2
    serial: <superuser required> UEFI: American Megatrends LLC. v: F16a
    date: 02/16/2022
CPU:
  Info: 6-core model: AMD Ryzen 5 5600X bits: 64 type: MT MCP cache: L2: 3 MiB
  Speed (MHz): avg: 2196 min/max: 2200/4650 cores: 1: 2196 2: 2195 3: 2196
    4: 2196 5: 2198 6: 2196 7: 2194 8: 2196 9: 2200 10: 2196 11: 2196 12: 2195
Graphics:
  Device-1: AMD Navi 23 [Radeon RX 6600/6600 XT/6600M] driver: amdgpu
    v: kernel
  Display: wayland server: X.org v: 1.21.1.8 with: Xwayland v: 23.1.1
    compositor: kwin_wayland driver: X: loaded: amdgpu
    unloaded: modesetting,radeon dri: radeonsi gpu: amdgpu resolution:
    1: 1920x1080 2: 1920x1080
  API: OpenGL v: 4.6 Mesa 23.0.2 renderer: AMD Radeon RX 6600 XT (navi23
    LLVM 15.0.7 DRM 3.49 6.2.10-1-MANJARO)
1 polubienie

Dzięki, ja co prawda używam XFCE, ale zerkam na KDE z Waylandem.
Używasz Steama? Też mam AMD, a konkretnie RX 570, gry działają na tym dobrze.
Będę świeżo instalować Manjaro, miał być X11, ale skoro mówisz, że już Wayland jest już użyteczny, to się skuszę :slight_smile:

Oczywiście :slight_smile: Lubię sobie pograć w dobre gry. Aktualnie ogrywam Elden Ring

Dla mnie jest, czy dla ciebie również to się dopiero okaże. Póki co działa dobrze z KDE i Gnome i na paru mniej popularnych DE tworzonych z myślą o Waylandzie. Xfce niestety jeszcze go w pełni nie wspiera.

1 polubienie

Skoro do pracy się nadaje, a Steam dobrze działa (ja ogrywam Hogwart Legacy), to nic więcej nie potrzeba. Jutro robię testy u siebie :slight_smile:

Edit:
Jestem już po pierwszych testach. Co zauwazyłem:

  • nie wszystkie elementy bazują na theme, na przykład okno GUI dla pamac, ma inny wygląd. Nie ma znaczenia, czy to X11 czy Wayland, wiec problem raczej Plasmy. Brak spójności graficznej ma wiele linuxów, Manjaro na XFCE był pierwszy który zrobił na mnie dobre wrażenie, zaraz po wyjęciu z pudełka, bo wszystko było spójne.
  • po wylogowaniu i zalogowaniu, przestaje działać myszka na Waylandzie, trzeba robić restart

Podsumowując, tragedii nie ma, ale ten brak spójności w UI, troche kłuje w oczy.
Więcej testów zrobie jak przekonfiguruje dyski, bo gdy dodałem nowy NVME, to wyłączyło mi dwa zajęte porty przez dyski SSD.

U mnie pamac jakby nie widzi ignorowanych pakietów i wciąż pokazuje, że są aktualizacje. Wcześniej było dobrze.

Ano, był bug, przed godziną załatany, teraz tylko czekać aż poprawka trafi do repozytoriów

1 polubienie