[Stable Update] 2021-02-19 - Kernels, AMDVLK, Palemoon, Firefox-dev, Firefox, Haskell, Python

Kolejna aktualizacja gałęzi Stable, tym razem niezbyt duża.

1 polubienie

Dość spora zmiana dla fanów najnowszej Plasmy, utworzyli nowe repo kde-unstable – póki co dość efemeryczne, więc się dopytałem co to za twór. Najprawdopodobniej zostały (lub zostaną) tam przeniesione pakiety -git Plasmy.

A sama aktualizacja przebiegła bez problemów :wink:

EDIT: Po dodaniu do /etc/pacman.conf:

[kde-unstable]
SigLevel = PackageRequired
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

widać różnicę. Nie jest to to samo co pakiety -git (póki co, być może wciąż trwają nad tym prace) tylko jakby coś pomiędzy.

Nie działają akcje na katalogach w thunarze. Prawy klilk powoduje zawieszenie programu.

Wszystko gra i buczy.
Jak zawsze.
Oczywiście OpenBox :wink:

No to szukamy przyczyny :slight_smile: Bug, konfiguracja czy może coś innego. Odpal w Thunara przez terminal i spowoduj zwiechę, a tutaj podaj, co wypluje terminal.

1 polubienie

Niestety to nic nie daje, bo Thunar działa jako demon. Być może ta aktualizacja to właśnie spowodowała.

To możesz go ubić i odpalić normalnie:

pkill thunar #ubicie
thunar #uruchomienie

Wtedy jest szansa, że wykrzaczając się wypluje jakieś użyteczne informacje.

Ja z ciekawości sobie zaintstalowałem Thunara pod OpenBoxem, ale wygląda na to, że wszystko działa poprawnie.

Zrobiłem to, ale nic nie wywala, po prostu otwiera katalog domowy. Po uruchomieniu przez terminal, kursor w terminalu przeskakuje jeden wiersz niżej, jak po zwykłym wykonaniu komendy.

No raczej nie, bo nie wyświetla znaku zachęty… w tym momencie możesz doprowadzić do wykrzaczenia się thunara wykonując te akcje które u ciebie go zawieszają… i być może konsola pokaże jakiś komunikat błędu.

U mnie wyświetla znak zachęty. Być może w openboxie thunar nie działa jako demon, ale pod xfce już atk.

Przecież napisałem chyba dokładnie, że należy najpierw ubić thunara działającego jako daemon i potem uruchomić go normalnie. Podając służące do tego polecenia.
W takim razie ja się poddaję.

Parę postów wyżej napisałem, że to zrobiłem. Po tych jak użyłem pkill i odpaliłem thunara przez terminal, komenda wykonała się tak jak wcześniej, pojawił się znak zachęty w terminalu.

No to skoro konsola przy wykrzaczeniu nie wypluwa żadnych błędów to może warto sprawdzić jak ten cały Thunar zachowa się na innym (nowym) użytkowniku.

  1. W trakcie działania daemon’a otwiera okno i przechodzi do znaku zachęty, ale po jego zabiciu czeka, drukując komunikaty.
  2. Gdyby ten sposób nie dał satysfakcjonujących informacji, można spróbować z:
    $ journalctl -f
    i wtedy odpalić Thunar’a.
  3. Poza tym, można zmienić nazwę folderu z konfiguracją
    ~/.config/Thunar/
    oraz pliku:
    ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/thunar.xml
    i odpalić na świeżo.

EDIT-20210219-1751 …
Ale ale, wygląda na to, że trzeba zrobić restart / przelogować się / zrestartować sesję … bo pewne ustawienia zostają. Te z pliku ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/thunar.xml

3 polubienia

Przetestowałem u siebie Thunara i to, co mogę powiedzieć to, że u mnie działa. Wniosek z tego taki, że problem najprawdopodobniej leży gdzieś w twojej konfiguracji, więc wyczyszczenie plików konfiguracyjnych najprawdopodobniej rozwiąże problem.

Usunąłem wszystkie konfigi, ale to też nie pomogło. Dopiero po odpaleniu journalctl -f zobaczyłem, że problem stanowi wtyczka megasync do thunara, usunąłem ją i teraz już thunar działa normalnie.