[Stable Update] 2021-01-19 - Kernels, XFCE, Plasma, PulseAudio, Pipewire, Mesa, Firefox, Thunderbird, KDE Apps

Kolejna aktualizacja gałęzi Stable Manjaro.

Cinamon wstał.Wszystko gra,prucz bauh

Brak pakietu python-dateutil – doinstaluj. Albo przeinstaluj pakiet, powinno automatycznie zaciągnąć zależności, gdyby jeszcze jakichś brakowało. I przy okazji korzystasz z wersji z AUR czy z repozytoriów? Jakby co to polecam zastąpić wersją z repozytoriów.

1 polubienie

Krulu złoty :slightly_smiling_face:.Wersja z repozytoriów.Reinstalacja nie pomogła ale doinstalowanie python-dateutil już tak.Dzięki

1 polubienie

Mabox bez problemów. Jest go tylko troszkę więcej na dysku :wink:

1 polubienie

Zanim zdążyłem wyjąć z lodówki szampana by uczcić kolejny update aktualizacja bezproblemowo się zainstalowała :slight_smile:

1 polubienie

Po odinstalowaniu jakiś czas temu sterowników nVidii 390.xx, najnowsza aktualizacja również przebiegła bez żadnych problemów :wink:

W starych 32 bitowych grach uruchamianych z poziomu wine losowo występują jedno/dwu-sekundowe opóźnienia. Ekran jest zamrażany na ten czas. Nie wiem czy to wina nowego Wine czy nowych sterowników nvidi. Wiem za to na pewno, że nigdy w życiu już nie kupię żadnego produktu nvidii. Gdybym nie miał laptopa, to dawno wymieniłbym kartę graficzną.

Bauh biesi się ostatnio. Sypnął u mnie kilkoma problemami w ostatnich tygodniach.

U mnie po aktualizacji pojawił się problem z virtulaboxem.
Tymczasowo poradziłem sobie z tym problemem startując system z jądra 5.9 natomiast przy starcie z jądra 5.10, pojawia się coś takiego


W necie radzą aby zainstalować virtualbox-dkms , ale czegoś takiego w repo nie ma, albo może źle szukam.

@spirit.of.nikopol dodanie w VirtualBoxie wsparcia dla najnowszych kerneli zazwyczaj trochę trwa.
Ale już zostało to zrobione i za jakiś czas trafi do dystrybucji.

https://www.virtualbox.org/wiki/Changelog-6.1#v18

virtualbox-guest-dkms
virtualbox-host-dkms

Nie wiem jednak, czy to rozwiąże Twój problem.

Kernel 5.10 jest w miarę nowym kernelem, dopiero w 7-dmej generacji (5.10.7) więc, jak to często bywa u “niemowlaków”, jest z nim wiele problemów, które z czasem, w kolejnych odsłonach są i będą naprawiane.

Jeśli ktoś sobie ceni bezproblemowość pracy z systemem, to lepiej instalować kernele trochę starsze, np. te z min. kilkunastokrotną modyfikacją (5.9.16), a jeszcze lepiej z reguły już dobrze i wielokrotnie optymalizowane kernele LTS (5.4.89)

No, Dla tego w tej chwili uruchamiam system z jądra 5.9 i wszystko jest ok. Poczekamy jak “niemowlak” dojrzeje i zobaczymy.

5.10 jest LTS czy nie ? Na wielu stronach czy blogach poświęconych linuksowi o tym piszą. Tymczasem na kernel.org nie ma o tym wzmianki.

Oficjalna nomenklatura jest taka, że kernel przeznaczony do LTS staje się LTS dopiero gdy wyjdzie jego następca. Czyli w tym przypadku 5.10 stanie się oficjalnie LTS dopiero gdy wyjdzie 5.11. Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem :wink:

1 polubienie

W Menu >Ustawienia >Menedżer ustawień Manjaro >Jądro zobaczysz, który kernel Manjaro posiada oznaczenie "Długi okres wsparcia" czyli LTS (od angielskiego: Long Term Support), a na stronie The Linux Kernel Archives - Releases zobaczysz do kiedy dany kernel będzie wspierany.

@Tomek, wydaje mi się, że kernel staje się LTS’em, gdy Linus tak zdecyduje, a nie na podstawie sztywnych reguł.

Linus zajmuje się mainline, zaś LTSami opiekuje się Greg Kroah-Hartman.

Niektóre kernele stable, stają się LTSami, formalnie dopiero gdy ukaże się następny stable.
Czyli 5.10 formalnie będzie LTSem po wydaniu 5.11.
Strona The Linux Kernel Archives - Releases chyba dobrze wyjaśnia pewne niuanse.

1 polubienie

No właśnie, brakowało mi tego kluczowego słowa, które pojawiło się u @napcok:

Niektóre kernele stable

a na kernel.org, link’owanym wyżej, przyjęło postać:

There are usually several “longterm maintenance” kernel releases


To co zaskoczyło mnie, to:

Many Linux distributions provide their own “longterm maintenance”

bo sądziłem, że długoterminowość jest scentralizowana i sztywno powiązana z decyzjami kernel.org, oraz:

Version: 5.10
Released: 2020-12-13
Projected EOL: Dec, 2022

Dość krótki (dwuletni) ‘długi termin’.