[Stable Update] 2020-10-19 - Kernels, Nvidia 455, Browsers,

Pojawiła się nowa, raczej niewielka aktualizacja. Wśród nowości m.in. kernel 5.9, jednak użytkownicy sterowników Nvidii powinni się wstrzymać z jego instalacją mniej więcej do połowy listopada – wtedy pojawią się kompatybilne sterowniki.

EDIT: Z plotek i ploteczek, sytuacja ze sterownikami Nvidii może być pokłosiem opisanej tutaj afery. W największym skrócie chodziło o to, że Nvidia próbowała przemycić do kernela własnościowy kod, co w świetle obowiązujących licencji jest niezgodne z prawem. Jak kogoś szerzej interesuje temat to polecam odpowiednią dyskusję o dość krzykliwym tytule na głównym forum :wink:

2 polubienia

Tytuł rzeczywiście krzykliwy, ale nigdy nie wiadomo - czasem jakiś biedny Franek Dolas znajdzie się w nieodpowiednim miejscu i wybucha wojna światowa :wink:

Trzeba będzie śledzić temat, bo jeżeli nie rozejdzie się po kościach, to może z tego być spore zamieszanie. Albo spora motywacja do ulepszenia wolnych sterowników, kto wie.

Może ten listopad to kwestia sterów 455 dla jajka 5.9, 455 zainstalowały mi się po pewnym czasie, jak wszystkie mirrory dostały stosowną wersję nvidia-utils. Przy pierwszej próbie update wywalało błąd zależności, ale po kilku godzinach już wszystko było ok.

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to zamieszanie z nVidią wywołał developer Facebook’a, w związku z łatą, mającą naprawić wykorzystanie kart nVidii w jakimś ich (Facebook’a) rozwiązaniu. Pojawił się jednak problem licencyjny. Było zamieszanie, ale niewielkie. Stawiam na to, że nie będzie burzy z tej chmury.

Też miałem na początku trochę problemów ze sterami nVidii. 455 “żarła” się z 450. Po usunięciu 450, 455 zainstalowały się bez problemu. Teraz wszystko gra i buczy. :slightly_smiling_face: