[Stable Update] 2020-08-16 - Kernels, Plasma, KDE Framework, Systemd, Pamac,

Nowe forum, więc czas na aktualizację. Tym razem na pokładzie witamy m.in. kernel 5.8 i całkiem sporą listę innych rzeczy:

2 polubienia

Mam już nowe jajko, oto lista zmian:

2 polubienia

Tylko niestety linux-firmware nie jest gotowy na jajko 5.8.

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1919225#p1919225

Wszystko w porządku na jajku 5.7.14 z Openboxem :slight_smile:

Jak najbardziej jest gotowe, prawdopodobnie deweloperzy Archa zapomnieli zaktualizować – w repo jest starsza wersja. Manjaro buduje kernele samodzielnie i deweloperzy zadbali o aktualizację tego pakietu. Błędy kerneli z Archa niekoniecznie muszą mieć zastosowanie w Manjaro :wink:

U mnie (w mabox) po restarcie przestało działać conky ( to oryginalne, bo przeniesione ze starszego manjaro działają). Nie za bardzo się znam, ale to chyba związane jest ze składnią.

Po prostu trzeba conky przebudować, i dostosować do nowego lua.

U mnie w systemie Arch linux nie działa conky-manager tzn. program się odpala ale nie wyświetla zaznaczonego widgets.

@Tomek Dziękuję.

Nie dla każdego jest to oczywiste. Ja należę do tych, którym niestety trzeba podpowiedzieć. :slight_smile:

1 polubienie

Podobno doinstalowanie paczki lua53 rozwiązuje problem z conky, ale nie wiem, nie sprawdzałem.

Marginalne, ale zauważalne: update nastąpił chyba również na stanowisku grafika, bo zmienił się styl ilustracji jakie dołączane, są do oficjalnych postów. Przyjmuję z zadowoleniem.

A ja wracam do jaja 5.7, w najnowszym mam spadek fps o polowe w wymagajacych zasobow graficznych aplikacjach.

Gdy zauważyłem, że nowe wersje jądra spowalniają start systemu (nie testowałem obciążenia procesora i pamięci w trakcie pracy, ale można przypuszczać, że i tutaj dałoby się zanotować zwiększony apetyt) i czasem powodują drobne problemy, to z zasady ‘najnowsze stabilne + najnowsze LTS’ przestawiłem się na zasadę ‘dwa “najnowsze” LTS’. Nie używam nowego sprzętu i - póki co - nie potrzebuję nowej funkcjonalności, więc nie ma sensu gonić za nowościami. Lepiej, w takiej sytuacji, skupić się na stabilności.

Aktualizacja na kilku maszynach (Xfce) przebiegła bez problemów.