[Stable Update] 2020-06-06 - Linux 5.7.0, Firefox 77 and 78, Arc-Themes, Software Center, Haskell, Python

https://forum.manjaro.org/t/stable-update-2020-06-06-linux-5-7-0-firefox-77-and-78-arc-themes-software-center-haskell-python/146837

U mnie na XFCE ~85MB

1 polubienie

U mnie było to 166 MB :slight_smile:

Kernel 5.7 sprawuje się dobrze. Komputer się uruchomił bez problemów, a to już większość sukcesu :+1:

Mała aktualizacja.
Coś szybko te numerki jajeczka się zmieniają. Pech bo u mnie nowe się nie ładuje. Nie mam podglądu jaki błąd wystąpił gdyż przykrywa mi logo płyty głównej, gdy wyłączę tą opcji w biosie, PC stoi na czarnym ekranie bez żadnej reakcji - pozostaje tylko reset PC.

Niewiele tym razem było tych aktualizacji.
U mnie też się zdarzały problemy z najnowszymi jądrami, ale akurat 5.7 poszło i śmiga :slight_smile:

Przy okazji… znacie to miejsce z tapety? :wink:

Jakby ktoś miał problem podobny do mojego, czyli nie chciałoby się załadować nowe jajko.
Podczas logo płyty głównej przełączamy się na inne tty Ctrl+Alt+F2 i logujemy się.
Wydajemy polecenie startx, możemy ujrzeć taki wynik:

$>>> startx
giving up
unable to connect to X server: Connection refused
server error

Sprawdzamy logi w /var/log/Xorg.0.log - jeśli znajduje się wpis:

$>>> cat /var/log/Xorg.0.log
Failed to initialize the NVIDIA kernel module. Please see the system's kernel log for additional error messages and consult the NVIDIA README for details
no devices detected. 

oznacza że musimy zainstalować inną wersję do karty graficznej. W artykule od @aquila dowiemy się że nie wszystkie wersje mogą być wspierane przez naszą kartę, zatem jeśli mamy pecha i nie możemy przejść na nvidia-440xx pozostaje nam siedzieć na starszej wersji kernela i liczyć że NVIDIA coś zrobi z tym fantem. Gdy upewnimy się że nasza karta jest wspierana na sterownikach 440xx odinstalowujemy obecną:

sudo pacman -R linux-latest-nvidia-435xx
sudo pacman -R linux56-nvidia-435xx

a następnie instalujemy nowszą:

sudo mhwd -i pci video-nvidia-440xx

Restartujemy PC. Zanim załaduje się kernel klikamy shift i wybieramy nowe jajko 5.7.0-x. Cieszymy się nowym nabytkiem :slight_smile:

Jajko 5.7 jak na razie dla mnie rewelacja. O ile na wcześniejszych wersjach kernela z zarządzaniem energią bywało różnie i Win 7, który mam w dualboot dłużej pracował na baterii, miał niższe temperatury procka itp to teraz Manjaro ma tu dużą przewagę. Najgorzej jest pod kernelem 5.6, on w ogóle jest jakiś sprawny inaczej. Ale to wszystko pewnie też zależy od hardware.