[Stable Update] 2020-03-24 - Kernels, KDE Frameworks 5.68, Gnome 3.36, LibreOffice 6.4.2

Przed chwilą wyszła kolejna większa aktualizacja. Szczegóły:

https://forum.manjaro.org/t/stable-update-2020-03-24-kernels-kde-frameworks-5-68-gnome-3-36-libreoffice-6-4-2/131228

3 polubienia

Jest drobny problem z hplip, bo najnowsza aktualizacja rozwiązuje wcześniejszy błąd i przykrym tego efektem jest konflikt plików i niezgodność uprawnień (nie jestem pewien, czy oba tematy, są powiązane, czy niezależne). Rozwiązanie:

$ sudo chmod 755 /usr/share/hplip/* -R
$ sudo pacman -Syu --overwrite /usr/share/hplip/\*

lub

$ sudo chmod 755 /usr/share/hplip/* -R
$ sudo pacman -S manjaro-system

Jeśli komuś nie jest hplip NIEZBĘDNY, to najlepiej go odinstalować i o nim zapomnieć. Z żadnym softem nie miałem tyle kłopotów, co z hplip. Teoretycznie moja drukarka HP 1018 jest w pełni obsługiwana, ale w praktyce nie znałem dnia ani godziny, kiedy przestanie drukować.
system-config-printer + foo2zjs-nightly z AUR załatwia sprawę druku.

Zasada ‘nie potrzebujesz, nie instaluj / odinstaluj’ jest, rzecz jasna, godna polecenia, jako reguła generalna, a nawet fundamentalna.


EDIT-20200327-1933 … można również pakiet odinstalować, usunąć pozostałości, wykonać upgrade, zainstalować pakiet ponownie. W tym przypadku, odinstalowujemy:

$ pamac remove hplip

co pociągnie za sobą również manjaro-printer i kilka innych zależności (wskazana ostrożność).
Po upgrade’ie instalujemy:

$ pamac install manjaro-printer

co spowoduje również zainstalowanie hplip.

W moim przypadku odinstalowanie manjaro-printer (przy dezinstalacji hplip) nie spowodowało problemów. Zgadzam się, że trzeba z ostrożnością podchodzić do takiej ingerencji w system, nie wykluczam, że gdybym podłączył inną drukarkę/skaner to bym znów musiał kombinować bo Manjaro by ich nie wykryło albo nie znalazło odpowiednich sterowników. Nadal jednak uważam, że hplip to piece of $hit. Albo moja drukarka jak większość urządzeń projektowanych li tylko pod “wiodące” systemy.

Doprecyzowuję: pisząc o ostrożności, miałem na myśli zwrócenie uwagi - generalnie - na listę odinstalowywanych zależności, tak aby nie usunąć zbyt wiele lub nie usunąć czegoś, czego usuwać nie chcemy.