Spowolnienia i zawiechy programówi

Witam. Zauważyłem ostatnio jakieś dziwne działanie mojego komputera. Jakieś zawiechy i spowolnienia. Np, na YT gdy napisze komentarz i chce go edytować to po wciśnięciu edytuj muszę czekać ze 3sekundy zanim włączy się tryb edycji. Wydaje mi się, że nie miałem tak wcześniej. Program do edycji filmów Kdnelive też przy przesuwaniu strasznie klatkuje a wcześniej aż tak nie było. Problem z nagrywaniem vokoscreenem i odtwarzaczami video.
YT działa tak na Manjaro jak i na Windzie. Mógłby mi ktoś sprawdzić czy u was jest tak samo z tą edycją? Abym mógł w razie czego wykluczyć wadę sprzętu?
Sprzęt
Zasilacz silentiumpc 500W
Grafika GTX 1050ti
Procek Ryzen 5 3600
16 GB Ram
Dysk SSD GoodRam

Zainstalowałem Minta i tam chyba wszystko gra oprócz tego YT. Może to wina serwera YT. Nie wiem. Natomiast chyba jest jakiś problem z kodekami na Manjaro. Vokoscreen na Mincie ma opcje kodeka H.264 a Manjaro nie ma. Przy użyciu innych kodeków są jakieś problemy właśnie.

To by wskazywało, że korzystasz z sterownika nouveau. Jeśli chcesz przy nim zostać i móc korzystać z H.264 to wykonaj instrukcje z tej strony https://nonfree.eu (szerszy kontekst, co to, po co i dlaczego jest tu)

Albo po prostu zainstaluj własnościowe sterowniki Nvidii – są lepsze praktycznie pod każdym względem od nouveau. No i ich nie dotyczy problem z kodekami.

Sterowniki Nvidia zainstalowane najnowsze.

Są najnowsze a kodeca brak.
Screenshot_20230522_091748-1
Screenshot_20230522_092013-1

Ok już jest. Odinstalowałem tę beta i zainstalowałem 3.6 i jest kodek.