Spolszczenie systemu

Witam wszystkich,
Zainstalowałem sobie dzisiaj Manjaro ze środowiskiem Xfce. Troszkę czasu trwała aktualizacja, ale nie mam w pełni spolonizowanego systemu. Mozilla firefox po angielsku i pakiet LibreOffice też. Klawiaturę zmapowałem bo mam “francuską AZERTY” i ogonki polskie są wszystkie. Chciałbym dowiedzieć się jak spolonizować/sfrancuzić wszystko i usunąć język angielski (nie przeszkadza mi - ale jak chcę to zrobić, to chciałbym wiedzieć jak). W innych dystro było to proste -jednak chcę pozostać na Manjaro. System podoba mi się i JUŻ
Pozdrawiam
p.s. może ktoś poda szczegóły jak to zrobić?

Najprościej doinstaluj paczki językowe firefox-i18n-pl, libreoffice-fresh-pl lub libreoffice-still-pl w zależności jakie masz zainstalowane w systemie.

Z konsoli to takie polecenie?

pamac install firefox-i18n-pl

Nie znam takiego polecenia, znam tylko takie
pacman -S firefox-i18n-pl

Dzięki za poradę - bo dla mnie na razie to wszystko nowość w Manjaro. Działałem w debianowych i na Fedorze oraz openSUSE i rosyjskim linux ROSA Fresh - a tam zupełnie inne polecenia.

@robson75 Wpisałem to wszystko z konsoli i pojawiła się informacja
Info%20z%20konsoli

Zrób reboot systemu.
I odśwież repozytoria
sudo pacman -Syy

Jeśli to świeża instalacja to Manjaro prędzej czy później samo cię poinformuje, że są dostępne pakiety językowe (o ile przy instalacji wybrałeś inny język niż angielski). Zajrzyj też do Menedżera ustawień Manjaro, znajdziesz tam ustawienia języka systemu oraz sprawdzisz jakie masz zainstalowane/do zainstalowania pakiety językowe.

Firefox jak na razie nie zaktualizował się na polski poleceniem podanym przez Ciebie LibreOffice już po polsku po wykonaniu z konsoli

pacman -S libreoffice-still-pl

Dzięki. Po powtórnym resecie i mozilla firefox jest po polsku.

Ustawienia - Menadżer ustawień Manjaro - Pakiety językowe - Dostępne pakiety językowe - Zainstaluj pakiety

potem przeloguj :upside_down_face:

1 polubienie

/etc/locale.conf

LANG=pl_PL.UTF-8
LC_ALL=pl_PL.UTF-8
LC_NAME=pl_PL.UTF-8
LC_TIME=pl_PL.UTF-8
LC_CTYPE=pl_PL.UTF-8
LC_PAPER=pl_PL.UTF-8
LC_NUMERIC=pl_PL.UTF-8
LC_ADDRESS=pl_PL.UTF-8
LC_COLLATE=pl_PL.UTF-8
LC_MESSAGES=pl_PL.UTF-8
LC_MONETARY=pl_PL.UTF-8
LC_TELEPHONE=pl_PL.UTF-8
LC_MEASUREMENT=pl_PL.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=pl_PL.UTF-8

/etc/locale.gen

tylko od hash’owane

pl_PL.UTF-8 UTF-8

reboot

powinno wszystko działać poprawnie ( u mnie tak jest )

co do programów już podali wcześniej :wink:

@lcoyote -> pamiętaj o zasadzie ‘jeden wątek, jeden temat’.


$ manjaro-settings-manager / Pakiety językowe:

  • wybierasz dostępne pakiety językowe (pokazujące się na liście, stosownie do zainstalowanego oprogramowania i ustawień językowych w systemie) i instalujesz. Prościej nie da rady.

Komenda:

$ pamac install nazwa-pakietu

jest jak najbardziej prawidłowa.


Jeżeli masz komunikat o blokadzie bazy i konieczności usunięcia /var/lib/pacman/db.lck, to może to być spowodowane działającym innym manager’em pakietów (zamknij go albo zrestartuj system) lub pozostałością po jakiejś nieudanej operacji, jaką manager pakietów próbował wykonać, ale jej nie dokończył - wysypał się, na przykład (usuń db.lck)


@robson75 -> pisanie na forum Manjaro, że nie zna się jednej z podstawowych komend systemu, jedzie trollingiem. Wprowadzasz ludzi w błąd! Możesz preferować pacman’a nad pamac’a, ale nie możesz sugerować, że nie istnieje komenda $ pamac install nazwa-pakietu !!!

nie wprowadza ludzi w błąd tylko podaje właściwe komendy jakie powinny być stosowane…
a swoja drogą pamac od niedawna działa w terminalu ( za moich czasów była to nakładka graficzna na pacman i tak powinno pozostać ) która notabene wylatywała natychmiast z systemu…

pamac teraz jest dodatkowo nakładką na pacman’a też w terminalu tak jak pak w polskiej społeczności Arch :wink:


od siebie dodam że każdy ma prawo korzystać z takiej nakładki jaka mu pasuje Ty preferujesz pamac ( mowa o terminalu ) ale podawanie poleceń powinno się podawać w pacman ( no chyba że czegoś nie wiem i pacman wyleciał z Manjaro i w to miejsce Philip zapodał pamac ) to zwracam honor…

  • To ‘co powinno’, to o tym decydują twórcy dystrybucji, a nie Ci, którzy jej nie używają.
  • Pamac nie jest żadną nakładką. Kłania się elementarna rzetelność i znajomość podstaw tematu.

Ale nie o tym wątek, prawda?

Szczerze, tak naprawdę nie słyszałem o tej komendzie, ale gdzie ja napisałem że taka komenda nie istnieje?
Jeżeli chodzi o instalacje paczek przez terminal to ja tylko i wyłącznie preferuje pacman-a, a pamac-a, albo raczej pamac-classic którego mam w systemie jest mi potrzebny tylko do sprawdzania aktualizacji, no i jeszcze dla informacji o danej paczce.
Tak naprawdę to ani jednej paczki którą mam w systemie nie instalowałem przez pamac-a, tylko przez terminal.

to bez problemu powinno się dać wykonać ( pamac bez pacman nie będzie działać )

pamac -Rcns pacman

i kończę temat pamac…

Koledzy, na takie dyskusje przydałaby się stara dobra komenda :

format c:

:nerd_face:

1 polubienie