Sieć przewodowa - problem szybkości

Witam wszystkich,
Dzisiaj coś dziwnego zrobiło się u mnie z siecią. Zawsze, gdy sprawdzamy “sieć ethernetowa” - “informacje o połączeniu” to na kablu UTP powinno być 100 Mb/s a u mnie dzisiaj jest 10 Mb/s jak na starym kablu BTC
Kabel BNC
i o dziwo sterownik r8169 zamiast r8168 (to mój domysł, choć nie mam pewności). Doinstalowałem ten sterownik r8168 zresetowałem i nic - tzn. dalej to samo
Etchernet_2
Może ktoś jest bardziej zaznajomiony i potrafi doradzić. Z góry dzięki.
EDIT: Dzisiaj już wszystko gra (powyżej wczorajszy wpis). Najwidoczniej potrzebny był kilkugodzinny “odpoczynek” dla routera.
Ethernet_4

Współcześnie obowiązujące standardy skrętki, to 10Mb, 100Mb, 1000Mb (1Gb)[*]; więc to co widziałeś, to nic szczególnego. Zapewne masz domyślne ustawienia połączenia sieciowego, czyli (między innymi) autonegocjacja prędkości połączenia. Najwyraźniej, z jakiegoś powodu, karta sieciowa dogadała się z router’em na 10Mb.


[*] Zdaje się, że większe również.

A może spróbować zakupić kabel połączeniowy z ekranowaniem kat.7e


[*] a prędkości kart sieciowych i kabli są ponoć do 10Gbit/s (te z kategorii 7e z końcówkami jak na fotce)

nie jestem pewien ale gdzieś rzuciło mi się w oczy że gniazdo też musi być z ekranem…
( coś jak gniazda USB mają… )
bo jak bez to na logikę cały ten kabel nie miałby sensu…

Wtyczuszki wyglądają tak atrakcyjnie, że aż chciałoby się liznąć. Ale, tak z ręką na głowie, na co to? Masz łącze z net’em szybsze niż 100 Mb? Albo połączenia w lokalnej sieci, które wymagają gigabitowych transferów? Jeżeli nie, to te podniecające, złocone końcówki, będą jak Bugatti Veyron na parkingu, pod blokiem.

To niezupełnie tak - bo jeśli kabel i końcówki przewodu mają bardzo dobre właściwości (tutaj Gigabitowy transfer) - to lepiej łączą i sygnał mniej zanika. Dodatkowo zastosowałem na obu końcach zasilanie sieci i tym samym wzmocnienie sygnału LAN
Capture d’écran_2019-03-10_15-05-00
Na fotce wtyczki zamieniające sieć prądową na LAN

Jeżeli dobrze pamiętam, to zwykły kabel 5 kategorii, ma obowiązek pracować na 100 Mb, do 100 m. Bez pomocy złotej biżuterii. Tym bardziej 5e. Chyba, że w otoczeniu obecne, są spore zakłócenia (lub prowadzisz kabel równolegle do innego, np. energetycznego, na dłuższym odcinku), ale wtedy lepiej zainwestować w ekranowanie, a nie złoto.