Repozytorium chaotic-aur – czy jest bezpieczne

Wiem, że powinienem założyć nowy temat, ale wydaje mi się, że nie ma potrzeby w tym przypadku. Chciałbym mianowicie dowiedzieć się, czy aktualizowanie programów z chaotic-aur jest rozsądne i czy w ogóle to repozytorium jest bezpieczne. Chodzi o repozytorium dedykowane Archowi. Często pojawiają się aktualizacje, a jak wiemy, nasze Manjaro od pewnego czasu aktualizowane nie jest. Czy nie będzie problemów jeśli bym aktualizował?

@anon27248851 pozwoliłem sobie wyodrębnić ten temat, bo z której strony by nie patrzeć obce repozytoria znacznie różnią się od snapa czy flatpaka – w zasadzie jedyną wspólną częścią jest to, że da się z nich instalować programy.

Przechodząc do odpowiedzi – jest spora szansa, że uwalisz sobie system, zwłaszcza jeśli bierzesz z tego repozytorium jakieś ważne dla stabilności i działania systemu pakiety (np. kernele, biblioteki). Jeśli już chcesz coś instalować z obcych repozytoriów to tylko pojedyncze programy, najlepiej bez zależności – chodzi o to, że w razie gdyby coś poszło nie tak szkody były jak najmniejsze i ograniczały się tylko do instalowanego programu.

O samym repozytorium chaotic-aur się nie wypowiem, nigdy nie miałem z nim styczności.

Zapoznaj się też z tym wątkiem:

2 polubienia

Jak sama nazwa wskazuje, w repo znajdują się paczki budowane z AUR. Odnośnie używania AUR w Manjaro polecam wpis:

1 polubienie

Mam zainstalowane fsearch i skype. Przynajmniej o tych dwóch wiem. Obu potrzebuję.

@Piaskun śmiem wątpić, czy ten Pavbaranov, do którego linkujesz, kiedykolwiek korzystał z AUR czy Manjaro. Fakt, trafnie wypunktował potencjalne problemy, ale jednak gdyby korzystał, to by wiedział i zwrócił na to uwagę, że zarówno w Manjaro jak i w Archu są liczne ostrzeżenia, że robi się to na własne ryzyko, a dodatkowo w samym Manjaro AUR jest domyślnie wyłączony i trzeba go samemu włączyć – to już w pewnym stopniu wymusza na użytkowniku pewną znajomość tematu. Poza tym z moich doświadczeń, obserwacji i relacji znajomych to, że program z AUR nie działa jest wyjątkiem, a nie regułą jak chciałby Pavbaranov. Gdyby tak było to to forum dawno już zostałoby zalane prośbami o pomoc z pakietami AUR – a jak dotąd nie pojawił się tutaj ani jeden taki problem. No i gdyby AUR rzeczywiście było tak niebezpieczne jak opisuje autor to już dawno zostałoby na stałe zablokowane, a jak widać rzeczywistość jest zupełnie inna. W tym temacie zdecydowanie lepiej zalinkować do wiki Manjaro lub Archa niż do jakiegoś randomowego blogera, który jak widać po tym wpisie poza Archem świata nie widzi :wink:

Paweł Baranowski, to łebski facet. Kiedyś tu się udzielał. Obrażał proszących, ale jednak pomagał, zwłaszcza w trudnych przypadkach był nieoceniony.
korzystał przez jakiś czas z Manjaro, wiem to od niego, ale przesiadł się na Archa, bo coś mu tam nie pasowało. Obecnie prowadzi forum dedykowane Archowi. Człowiek legenda.

Być może, jednak dla mnie jest anonimowy – odkąd tu jestem nie odezwał się ani razu. No i nie zmienia to faktu, że ten artykuł jest mocno tendencyjny, sporo pomija i jest przeciwny Manjaro.

Śmiem wątpić, czy korzystasz z AUR równie długo co pavbaranov :grinning: - choć głownie udziela się sporo poza AUR korzystam od dłuższego czasu z jego rozwiązań w POLAUR i nie mogę narzekać. Plasma z POLAUR działa sporo lepiej od tej z “normalnego” repo. Z tego co kiedyś pisał - korzystał swego czasu z Manjaro ale prawdopodobnie na samym początku istnienia tej dystrybucji.

Sugerujesz zatem, że w Arch AUR jest domyślnie gdziekolwiek włączony? Bo tak to zabrzmiało. Tak więc informuję, że Arch w żaden sposób domyślnie nie obsługuje AUR i trzeba zainstalować odpowiedni wrapper jak np. yay czy trizen.

Daleki jestem do twierdzenia, że każda paczka z AUR sprawi problemy w Manjaro, tym niemniej na pewno używanie Manjaro wraz z AUR jest bardziej problematycznie. Podam już częstokrotnie używany przeze mnie przykład - wraz z zeszłoroczną aktualizacją kmod oraz mkinitcpio przez kilka tygodni kerneli z AUR nie dało zbudować się w Manjaro, gdyż niemożliwe było poprawne wygenerowanie initramfs 1.

Na forum głównym takowe problemy zapewne znajdziesz, bo z całym szacunkiem - polska społeczność Manjaro zbyt duża nie jest.

Nie sugeruję, napisałem tylko, że w Manjaro trzeba go samodzielnie włączyć, o innych dystrybucjach Arch-like się nie wypowiadam, bo ich nie znam.

Nie bardzo wiem, do czego pijesz. Dla mnie instalacja kerneli z AUR to szaleństwo (nawet gdybym korzystał z Archa), dla innych być może akceptowalne ryzyko. W tym wypadku, jak i w większości podobnych wystarczyłoby spojrzeć na zależności – wypadałoby tego oczekiwać od kogoś, kto został z wszystkich stron ostrzeżony – i zaczekać z aktualizacją aż odpowiednie wersje dotrą do Manjaro – to chbya nie jest aż taki problem, żeby chwilę poczekać.

Owszem, jest nawet osobna kategoria – co tylko świadczy o tym, że Manjaro w pewnym stopniu wspiera AUR. Jednak znowu nie ma ich tak dużo, ich ilość jest porównywalna z problemami z innych kategorii. I zauważ, że na forach wypowiadają się zwykle ci, co mają jakiś problem, więc jest to naprawdę niewielki ułamek wszystkich użytkowników zarówno Manjaro jak i AUR.

W takim razie wszystko jasne – dużo się mogło od tego czasu zmienić i wypadałoby zaktualizować swoją wiedzę.

I tak trzymaj. Arch w żaden sposób nie umożliwia domyślnej instalacji z zasobów AUR i również w samym AUR jest wyraźne ostrzeżenie, że robi się na swoje ryzyko.

Piję do tematu wątku - że instalacja źródeł z AUR może (nie musi) powodować problemy.

Nie zmieniło się nic - Manjaro dalej oferuje swoje repozytoria i dalej te stabilne repozytoria są mocno w tyle za repozytoriami Arch. To jest właśnie sedno - paczka z AUR może choć nie musi wymagać nowej wersji paczki z repozytorium i wtedy zainstalowanie tego w Manjaro będzie niewykonalne. Tak było 8 lat temu, gdy powstawało Manjaro i tak będzie dopóki Manjaro będzie oferowało swoje stabilne repozytoria. To się zatem nie zmieni więc wiedzy aktualizować nie trzeba. Wiesz chyba doskonale, że jak paczka wymaga zależności w konkretnej wersji, to próba zainstalowania na starszej wersji albo spowoduje błędy w działaniu albo uniemożliwi wręcz skompilowanie. To nie jest zjawisko które występuje nagminnie ale występuje i trzeba o tym jasno powiedzieć.

I żeby była jasność - nie krytykuje pod tym względem Manjaro, bo sami developerzy obrali sobie taką drogę prowadzenia dystrybucji i podziału na repozytoria stabilne, testowe i niestabilne. Ich wybór, jednakże trzeba powiedzieć jasno - w takim wypadku może się zdarzyć, że jakaś paczka nie będzie chciała się zbudować lub jej działanie będzie wadliwe.

Może się czepiam, ale dla mnie zwrot “Manjaro wspiera AUR” brzmi nieco kuriozalnie, bo jedynie umożliwia instalację z jego zasobów, choć oczywiście w bardzo dużym uproszczeniu tak można powiedzieć.

No i najważniejsze pytanie.

Oświeć mnie co pomija ten wpis - ale dokładnie, jakie zagadnienia zostały pominięte. Konkrety, panie moderatorze.

Widzę, że powoli zaczynamy się dogadywać :slight_smile:

Myślę, że dość dobitnie zostały one pokazane w naszej dyskusji, jednak pozwól, że jeszcze raz je tu wypunktuję:

  • Wszędobylskie ostrzeżenia i konieczność samodzielnego włączenia AUR w Manjaro, a także w innych dystrybucjach – wymusza to poznanie tematu oraz wiedzę o tym czym jest AUR, z założenia są to użytkownicy bardziej zaawansowani. Obala to tezę o niezaawansowaniu użytkowników AUR w Manjaro i neguje sens całego artykułu – użytkownicy przecież już to wiedzą.

  • Na głównym forum Manjaro jest kategoria poświęcona AUR – a więc Manjaro wspiera użytkowników korzystających z AUR.

  • Autor przedstawia awaryjność programów z AUR w Manjaro jako regułę – a z doświadczeń moich i znajomych jest dokładnie odwrotnie. Ponadto ilość problemów na głównym forum dotycząca AUR jest podobna do ilości problemów z innych kategorii.

  • Przesłaniem artykułu jest: W Manjaro programy z AUR niemal zawsze się psują, więc pod żadnym pozorem nie powinno się ich instalować – awaryjność już przedstawiłem, natomiast co do ich nieinstalowania, jeśli użytkownik akceptuje ryzyko i jest na nie gotowy to jego sprawa i autorowi nic do tego. Odnoszę jednak wrażenie, że autor najchętniej powybijałby takie osoby.

@Piaskun nie oczekuję, że odpowiesz na te zarzuty (zresztą na niektóre już odpowiedziałeś i widzę, że w tych kwestiach się zgadzamy :wink:), to osobiście powinien zrobić Pavbaranov – odnieść się do zarzutów i jeśli uzna je za słuszne wyjaśnić, dlaczego pominął te kwestie. Zresztą dziwnie by to wyglądało, gdyby ktoś inny tłumaczył się za autora, nawet gdyby to był jego dobry znajomy :wink:

Takie ostrzeżenie jest w samym AUR.

DISCLAIMER: AUR packages are user produced content. Any use of the provided files is at your own risk.

Ponadto jak mantrę powtarzam - w Arch nie można wyłączyć domyślnie AUR bo nie ma w głównym repo żadnego narzędzia, który zapewnia jego obsługę. Poza git, ale i tak prawie nikt z niego w tym celu nie korzysta i nie jest to AUR wrapper w żadnej mierze. Co do forków Archa - zdarza się, że mają trizen czy yay domyślnie zainstalowany ale doskonale wiadomo, że w razie problemów na forum głównym użytkownicy forków pomocy nie uświadczą.

Poza tym we wpisie jest zaledwie jedno zdanie, które rzekomo przypisuje użytownikom Manjaro brak zaawansowania.

Wisienką na torcie jest deklaracja, że Manjaro jest adresowane do mniej obeznanych z systemem użytkowników niż użytkownicy Archa, wymaga nieco mniejszej wiedzy.

Chyba zgodzisz się z tym, że Manjaro jest adresowane do początkujących?

Z tym wsparciem bym się nie rozpędzał, bo wcale nie rzadko widnieje porada by problemy zgłaszać opiekunom paczek. A podałem Ci dobitny przykład, że czasem udzielenie pomocy nie jest możliwe, bo nie ma w repo odpowiednich paczek. I choć znam Twoje zdanie o instalowaniu kerneli z AUR to choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość, to użytkownicy bardzo często instalują kernele typu linux-ck cz linux-lqx. Ponoć jeden dowód wystarcza, by potwierdzić tezę także… :wink:

Ten cały polaur, to świetna sprawa, bardzo funkcjonalna. pavbaranov i jeszcze jeden gostek odpowiadają za to, by nie było tam kaszany, a ja mam pełne zaufanie do pavbaranowa.
Można uzyskać błyskawiczną pomoc, nawet taki debil jak ja, na ircu. Oni są jehowcy i cieszą się z każdego nowego użytkownika i pomagają nawet w banalnych sprawach. Żeby nie było, uważam, że tu na forum wsparcie też jest doskonałe. Forumowicze równie chętnie pomagają. Nie to co na Mincie.
Jednak Arch nie dla mnie. Za dużo aktualizacji. Pobawiłem się i powróciłem do Manjaro.

@Piaskun proszę przeczytaj moje posty jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem.

Owszem, jednak AUR trzeba samodzielnie włączyć, no i jest multum ostrzerzeń – to już wymusza wiedzę na użytkowniku. Cały czas to powtarzam.

Nie powtarzaj się, o samych ostrzerzeniach cały czas piszę, o instalacji kerneli z AUR mówię, że to wybór tych użytkowników i ich problem, nie ma potrzeby im tego zabraniać, nie wiem, co ci tu nie pasuje.

No i w końcu, nie oczekuję odpowiedzi od ciebie tylko od Pavbaranov – po tym wpisie widzę, że zagląda na to forum albo przynajmniej ma znajomego, który to robi – niech się odniesie do zarzutów tutaj albo na swoim blogu – tego oczekuję. Dyskusja z tobą o tym co miał na myśli autor, moim zdaniem donikąd nas nie doprowadzi i uważam ją za skończoną.

On się obraził na moderację, jeszcze na starym forum, nie pamiętam za co. Poprosił o usunięcie konta i tyle go widzieli. Wielka szkoda.
Ale ot się zrobił, moderacja powyrywa nam uszy :crazy_face:

Prosiłbym o to samo.

Instalacja czegokolwiek z AUR to wybór użytkownika. Niezależnie czy jest to jakikolwiek program czy kernel. Nie bardzo rozumiem, dlaczego tak bardzo to rozróżniasz i podchodzisz do tego wybiórczo. Oczywiście, instalując kernel z AUR użytkownik ryzykuje dużo więcej niż instalując jakąkolwiek aplikację - ale to i tak potwierdza moją tezę - że może sprawić to problemy i korzystając z AUR w Manjaro należy bardzo mocno uważać i sprawdzać, czy w systemie znajdują się odpowiednie komponenty.

No i rzecz jasna nigdzie nie napisałem, by tego zabraniać. Napisałem tylko i wyłącznie, że to może skończyć się niepowodzeniem i szansa na to jest nieco większa niż w przypadku Archa. W AUR jest całe mnóstwo całkowicie spieprzonych PKGBUILD-ów które nie da się zainstalować ani w Manjaro ani w Arch - tego również trzeba być świadomym.

Cały czas o tym mówię – przeczytaj wszystko jeszcze raz – i w tym punkcie, jak widzę, się zgadzamy.

I w którym miejscu podchodzę wybiórczo – wskaż mi. Chyba, że chodzi ci o to że nie zainstalowałbym kenrela z AUR – owszem ja tak bym nie zrobił, ale nie mam zamiaru zabraniać tego innym. Nie widzę tu żadnej sprzeczności ani wybiórczości.

W tym punkcie też się zgadzamy – znowu widać nie zrozumiałeś mojego przekazu. Ja mówię tylko, że większość programów z AUR działa, Pvavbaranov, że nie – to jest pytanie do niego nie do ciebie.

Ani Manjaro

Warning: Use the AUR at your own risk!
No support will be provided by the Manjaro team for any issues that may arise relating to software installations from the AUR.
With Manjaro updates, AUR packages might stop working. This is not a Manjaro issue.

ani Arch

Warning: AUR packages are user produced content. Any use of the provided files is at your own risk.
Note: The AUR is unsupported, so any packages you install are your responsibility to update, not pacman’s.

nie wspierają AUR - koniec i kropka (cytaty z wiki obu dystrybucji).


Polemizowałbym z opinią, że Manjaro skierowane jest do początkujących użytkowników. Skierowane jest również do początkujących, w przeciwieństwie do Arch’a, które z założenia (co do zasady) wymaga posiadania wiedzy przed użyciem narzędzia. Sądzę, że nikt nie zechce twierdzić, że skoro kierowcy Formuły 1 nie budują sobie sami pojazdów, to samochody, na których jeżdżą po torze, są dla początkujących, bo i sami ich kierowcy, to początkujący.


Nie wzywajmy ludzi spoza Forum, aby wypowiadali się u nas - w dodatku tonem nie znoszącym sprzeciwu. Ani ma, to sens, ani jest grzeczne. Jeżeli ktoś coś ma do sąsiada, to niech sam podejdzie do jego płotu.