Pytanie o skanowanie systemu przez 2conv.com

Dziś na manjaro poczułem się jak na windowsie, ni z tego ni z owego ale akurat po odpaleniu chrome pojawił mi się komunikat w prawym górnym rogu :

wygląda że to jakiś konwerter, kliknąłem w ustawienia ale znikło.
Ktoś się już z tym zderzył ?
Ki walec ?

To mi wygląda raczej na jakiś dodatek do Chrome, a nie na składnik Manjaro.

Ikona i zachęta do skanowania sugeruje raczej oprogramowanie antywirusowe, firewall lub coś innego z zakresu security. Ale nie potraktowałbym jednak tego, jako czegoś sprzyjającego bezpieczeństwu. Przede wszystkim, sprawdź dodatki do przeglądarki. Poza tym, zastanów się, czy nie było innych podejrzanych ‘zjawisk’ w ostatnim czasie i czy nie instalowałeś ostatnio czegoś z niezbyt zaufanego źródła lub zaglądałeś na strony, których nie można potraktować jako bezpieczne. Skanowania antywirusem również bym nie wykluczał.

Ja tu nie widzę chrome, tylko firefox-a. :slight_smile:

@robson75
W dolnym lewym rogu widać, że także chromium jest otwarte.

A jeśli to Firefox, to sprawdź tu dodatki. Być może to jest coś takiego.
Sugeruję usuną to coś, gdyż 2conv.com pop-up nie ma za dobrej prasy i poszukać ew. jakiegoś innego alternatywnego dodatku.

Ale spójrz na na górny lewy róg, jest logo firefox-a.

Tak. Na pierwszym planie FF, a w tle chromium (oba pakiety są tu aktywne).

faktycznie musiałem w coś kliknąć

rano przed pracą przy kawie wyskoczyło mi po raz pierwszy a teraz dzięki Wam nie zmarnowałem wieczoru na poszukiwania :slight_smile:

dzięki wielkie

ps. menda podłączyła się nawet do mikrofonu oczywiście dla mojego bezpieczeństwa :wink:

a masz jakiś program antywir… coby miał skanować etc. itp. jak masz to się nie dziw że integruje się z przeglądarkami, a jak nie masz to jest to co najmniej dziwne :wink:

acz osobiście nie mam ani chromium ani firefox a tym bardziej nie korzystam z wyszukiwarki google która na pierwszej stronie pcha z reguły śmieciowe wyniki nie związane z zapytaniem tylko związane z reklamami :wink:

acz czy to ma aż taki związek z powiadomieniami to dziwne…
bo nawet jeśli to i tak dziwne :wink:

u mnie nawet otwarcie strony wspomnianej nie powoduje skanowania etc. itp.
może jest to jakaś integracja z google

Zobacz na zrzut powyżej.
Kolega miał, w ustawieniach chromium, zaznaczone zezwolenie dla strony 2conv.com na wyświetlanie powiadomień. Stąd otrzymał powiadomienie, w tym przypadku akurat, doczyczące skanowania.

Inną sprawą jest natomiast, jak doszło do tego wpisu w ustawienia. Czy było to jakieś omyłkowe kliknięcie/akceptacja, czy też robota jakiegoś zmyślnego malware?

Kojarzę że próbowałem pobrać z youtube teledysk którego nie chciał zassać ClipGrab. Są w ciągu dnia a częściej wieczorem momenty gdy cukier mi spada i robię się przesadnie bezmyślny. Jednego dnia walczyłem z pobraniem teledysku a drugiego rano wyskoczyło mi to co wyskoczyło. Z perspektywy widzę że to moja durnota była na szczęście jest to forum. :wave: