Przywrócony domyślny pulpit

Dzień dobry
Czy jest możliwość odzyskania ustawień pulpitu w KDE?
Przez dłuższy czas dopracowywałem wygląd pulpitu umieszczając tam odpowiednie elementy interfejsu i personalizując go do moich potrzeb. Jakież było zaskoczenie, kiedy po ostatnim moim logowaniu zobaczyłem, że cały pulpit wrócił do ustawień początkowych z tapetą włącznie? Totalnie wszystko co zrobiłem zniknęło.
Czy jest jakaś opcja na odzyskanie dotychczasowych ustawień?

Nie mam pojęcia czy jest możliwość odzyskania starych ustawień, trzeba by prześledzić, co tak naprawdę się stało.

Na przyszłość polecam skorzystać z narzędzi, które umożliwiają zapisanie i przywrócenie bieżącej konfiguracji. Pierwsze narzędzie jest dostępne jako rozszerzenie do Plasmy, drugie jest w AUR.

1 polubienie

Można też po prostu zrobić kopię zapasową katalogów .config oraz .kde4. Katalogi, których nazwa zaczyna się od kropki są ukryte, więc żeby zobaczyć je w dolphinie musisz wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+H.

Przetestowałem Plasma Customization Saver i byłoby to genialne narzędzie, gdyby nie fakt, że tak jak w komentarzach nie działa to tak jak powinno. Choć również jak testowałem Konsave konieczne było przelogowanie. Co ciekawe w obu przypadkach nie było to przewidziane tutorialu.

Tylko jak sprawdzałem te katalogi to tam są ustawienia wszystkiego, nie tylko pulpitu, a przykładowo i przeglądarek. Czyli wystarczy, że nie będę miał aktualnej kopii tych katalogów i mogę popsuć sobie coś innego. Pytanie zatem czy jest możliwość skopiowania tylko tych katalogów/plików, które odpowiadają za ustawienia pulpitu?

Co do tego to nieprawda, w readme Konsave o tym wspominają:

Apply a profile

konsave -a <profile name> or konsave --apply <profile name> You may need to log out and log in to see all the changes.

Tu ponownie polecę Konsave, domyślnie backupuje tylko pliki związane z Plasmą, ale możesz go skonfigurować, żeby robił również kopie dowolnego innego programu czy środowiska.

Dlatego pisałem o tutorialu;) z readme to wyczytałem, stąd wiedziałem co zrobić, to nie był problem. Tylko zauważyłem taki drobny szczegół. Z eksportu Konsave również skorzystałem i mam już plik z kopią aktualnych ustawień pulpitu. Dzięki.

Przydatne strony internetowe:

https://wiki.archlinux.org/title/KDE#Backup_and_restore
https://github.com/shalva97/kde-configuration-files
https://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/backup-kde-plasma-5-desktop-linux/

1 polubienie