Przełączanie tematów

Krótkie wprowadzenie:
Istnieją programy, które modyfikują ilość i odcień światła wypuszczanego przez monitor, takie jak np. RedShift. Odpowiednio do położenia geograficznego dostosowują temperaturę barwową ekranu.

Koncepcja:
Wyobraziłem sobie program (może skrypt), który by także używał geolokalizacji, ale do przełączania ustawień wyglądu, ikon i menedżera okien. Istnieją przecież style Adapta-Maia i Adapta-Nokto-Maia, ikony Papirus-Adapta-Maia i Papirus-Adapta-Nokto-Maia i odpowiadające im style obramowań okien. Byłoby nieźle – tak sobie kombinuję – żeby o wybranej porze system sam przełączał się pomiędzy tymi stylami i ikonami.
Na początku pewnie trzeba by było ręcznie wpisywać odpowiednie nazwy, ale docelowo mogłoby to być możliwe w specjalnym oknie konfiguracyjnym… bo ja wiem… do umieszczenia wśród innych ustawień?

Proszę o pomoc: chciałbym umieć to zrobić, ale obawiam się, że moja wiedza kończy się na wymyślaniu koncepcji.
Może zresztą już coś takiego istnieje?

1 polubienie

Już coś takiego istnieje, ale nie wiem czy na desktop. W ostatnich dniach spotkałem się z informacją (nie pamiętam szczegółów, bo nie byłem zbyt zainteresowany), że jakaś znana aplikacja na Android’a, do łączenia się z jakąś znaną stroną (zapewne jakiegoś znanego portalu społecznościowego) zyskała ciemny motyw, ale działający nie na zasadzie włącz/wyłącz, tylko sam włącza się wtedy gdy - jego zdaniem - nadeszła ku temu pora (po zmierzchu, wieczorem, w nocy?). Tak więc, pomysł ktoś już zrealizował (najbardziej zmieniają świat dwie grupy ludzi: leniwi i chciwi) - może nawet jest coś takiego na dorosłego Linux’a.

@Ksen bardzo ciekawy pomysł …
Nie spotkałem się jeszcze z takim oprogramowaniem … może któreś środowisko graficzne ma już coś takiego?

Wydaje się, że w miarę łatwo powinno dać się to ogarnąć… ale rozwiązanie będzie specyficzne dla danego środowiska graficznego.
Ważne żeby znaleźć odpowiednie komendy dla danego Window Managera/ środowiska.

Po krótkim szukaniu znalazłem trop dla XFCE (nie mam XFCE i nie mogę sprawdzić)
Zmiana motywu(?)

xfconf-query -c xsettings -p /Net/ThemeName -s "nazwa"

Zmiana ikon(?)

xfconf-query -c xsettings -p /Net/IconThemeName -s "nazwa"

Na dobranoc ode mnie. Jest coś takiego, działa z KDE, Gnome, XFCE i Cinnamon. Dostępne w AUR :wink:


Edit: Jednak u mnie w KDE program nie działa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić sobie własny skrypt działający w każdym środowisku (nawet tych niewspieranych przez AutomaThemely jak np. Openbox), wystarczy znajomość komend do zmiany motywu w danym środowisku + umiejętne użycie geoclue lub dodanie komend do crona (tu jednak trzeba będzie co jakiś czas korygować godziny, w jakich przełączamy motyw).

1 polubienie