Przeinstalowywanie Majnaro

Pytanko
Przeinstalowywałem Manjaro jak gdzieś wyczytałem wszystko na innych partycjach co by w razie problemów z system zrobić reinstal i podpiąć się pod stare pliki(steam pobrane ect)
i nie wiem jak to zrobić ? Wersja jądra musi być ta sama co wcześniej?
Tzn za każdym jak teraz wchodzę w partycję manjaro z danymi właśnie (steam filmy inne) to nie mogę zostawić otwartej karty tylko on nowa z menadzera plikow muszę otworzyć partycję i wtedy mi audacius czyta pliki dopiero :s
Co muszę zrobić żeby było dobrze?

jak masz oddzielną partycję /home i przy reinstall zostawiłeś bez formatowania to wszystkie twoje dane zostaną zachowanie etc. itp.

osobiście mój /home ma ponad 2 lata i nawet przy zmianie dysku z hdd na ssd
pliki z /home zostały przekopiowanie na nowy /home co bardzo ułatwia sprawę
instalujesz na nowo jakiś program to o ile był już zainstalowany wcześniej to masz już swoje ustawienia :wink:

tak tyle że za każdym razem muszę wchodzić przez menadzera do głównego folderu.
Może inaczej jak restartuję kompa mam coś takiego
https://imgur.com/QSwbw68

I muszę wejść w mój komputer kliknąć tą drugą partycję i dopiero mam do niej dostęp np z pliku na pulpicie czy zostawionego okna

tak będziesz miał zawsze do póki nie będą partycje montowane na starcie systemu jako tzw. systemowe

bo w tym co pokazałeś to wygląda to tak jak byś podpinał zewnętrzny dysk…

zainteresuj się plikiem /etc/fstab gdzie są właśnie montowane partycje ( dyski ) wraz ze startem systemu…

ja mam np: drugi dysk z partycjami montowany jako /home1 etc. itp. i zero problemów z czymkolwiek

tak zaraz większość powie po co tak, to powiem ( bo tak mi jest wygodnie )

dodam jeszcze że /home3 to pozostałość tzw. dysku D po windows gdzie jest podręczne archiwum :wink:

Pytanie kontrolne
System zapisuje się na partycji / ?
A steam wraz ze wszystkimi grami? bo nie kręci mnie przy przeinstalowaniu kiedy coś popsuję (:stuck_out_tongue:) ściągać jakiejś gierki ponownie.
Katalog pobrane też zapisuje się chyba na / ?

Czy jest sens używania systemu plików btrfs? czy / i dysk z danymi zrobić na ext4
Poradniki na yt różnie mówią a nimi się sugerowałem stawiają 1szego manjaro i tak zostało xD

Ja używam ext4, próbowałem raz btrfs ale miałem jakieś problemy, nie badałem tego. Ja jak ostatnio reinstalowałem manjaro pod instalatorem wlazłem na partycję /home/mój_katalog_domowy i skasowałem wszystkie pliki i foldery z konfiguracją konta (z kropką na początku) oprócz tych w których miałem coś cennego, jak dla mnie to było .wine, .thunderbird .mozilla i .tmp w którym trzymam kopię .wine . Następnie podczas instalacji montuję ten katalog w /home i nadaję kontu taką samą nazwę jak poprzednio i jak nazwany jest ten katalog. Wtedy wszystko jest przejęte bez problemu przez nową instalację, nie mam problemów z jakimiś uprawnieniami a po instalacji wine od razu mi chodzi mój ulubiony windowsowy DesignSpark ze wszystkimi akcesoriami jakie miał.

to leci do /home

to również leci do /home ( acz tak powinno być )

no chyba że przy ściąganiu wskażesz inne miejsce

wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji kto czego potrzebuje…

z zasady jest to ext4 ale jak wspominałem co kto uważa…


@Fiszek

od siebie dodam to co piszesz jest takie mało zrozumiałe kilka razy trzeba czytać coby sens wypowiedzi załapać a to są podstawy ( format plików etc. itp. )

jak mi powiedział kumpel dekadę temu
( czytaj, czytaj a jak nie znajdziesz odpowiedzi dopiero zadawaj pytania, w necie jest prawie wszystko )

stosuję tą metodę od ponad 10 lat i to działa :wink:

Uwierz mi zanim zainstalowałem majndzo czytałem bardzo dużo i nie jako przez rok wszystko działało (prócz małych problemów z cs-em ale dałem sobie spokój po 4 stawianiu systemu xD od grania mam win10 użytkowany coraz rzadziej bo już wine ogarniam i H3 mi ata na mandzo)

Bardziej chciałem się upewnić czy dobrze pamiętam, zresztą poradników jest w opór a nie ma takich na bieżąco (w sumie to ciężkie do realizacji) i często pokazywane tam są sprzeczne informacje
Pamiętam że pierwszego instalowałem z tego poradnika

dodam na koniec że jak ponad 10 lat stawiałem na blaszaku Debiana to bodaj stawiałem go z 5 razy aż wszystko poszło poprawnie ( a był to mój pierwszy kontakt z Debianem ) i ten system mam do tej pory na blaszaku…

wcześniej był epizod z Mandrake ( którego nie ma a szkoda ) itp. distra

LinGruby możesz powiedzieć co zrobić z tym fantem?
Bo nawet nie wiem jak zapytać o to google żeby było dobrze.
https://imgur.com/GXPCcNO
Chcę przenieść katalog do /usr ale nie mogę możesz powiedzieć co zrobić

@Fiszek
Katalogi systemowe wymagają tego, że tylko “root” możne w nich cokolwiek pozmieniać.
Zaloguj się do Midnight Commandera poleceniem
sudo mc
i będziesz mógł wszystko - ale uważaj, by całego systemu nie uwalić.

ogarnąłem dzięki bardzo

Niektóre zmiany wymagają wydania odpowiedniego polecenia z konsoli zatwierdzające “wykonywalność zmian” a niektóre nie.
Super, że to co napisałem przydało się

@Fiszek -> jeden wątek, jeden problem. ‘Przeinstalowywanie Manjaro’, to wielki wór, do którego można wrzucić wszystko i znajdzie się mniejszy czy większy związek - bardziej precyzyjnie i wężej określaj swoje potrzeby. Pokrótce:

  • dyskusja na wskroś akademicka, bo jak możemy powiedzieć coś na temat podziału danych, skoro nie wiemy, jak masz podzielony dysk na partycje i co na nich jest;
  • generalnie rzecz biorąc, minimalna sensowna ilość partycji, na jakie warto podzielić przestrzeń na dysku, to dwie:
    – / (root), z systemem, w szerokim tego słowa znaczeniu;
    – /home, z danymi użytkowników;
  • jeżeli chcesz aby jakieś partycje montowały się przy starcie systemu i są one na nośnikach podłączonych na stałe, to definiujesz je w pliku /etc/fstab ;
  • Steam, jako program (pakiet) instaluje się w katalogach systemowych, ale jego konfiguracja i - jak podejrzewam - gry pod nim uruchamiane, w katalogu użytkownika /home/nazwa-usera (tak robi Wine). Nie używam jednak Steam’a, więc temat do sprawdzenia ;
  • katalog Pobrane, jak wszystkie Twoje katalogi, jest w lokalizacji /home/nazwa-usera ;
  • jeżeli chcesz, po prostu, używać systemu i nie masz specjalnych powodów, dla których warto zainteresować się btrfs, to wybierasz standard, czyli ext4;
  • po jaką cholerę grzebiesz w katalogach systemowych i przenosisz tam … coś, cokolwiek, to jest. To nie windows’owa maniana. Możesz wyjaśnić po co ręcznie kopiujesz jakieś pliki do /usr/share/ ?

Na pytanie, co musisz zrobić, aby było dobrze, odpowiadam: wsłuchaj się w reakcje swojej pani i podążaj w kierunkach przez nie wyznaczonych.

Proszę bardzo po to xD

dzięki za info przyda się

OK, widzę uzasadnione działanie :slight_smile: