Problemy z uruchomieniem systemu, taskbarem i dyskami

Dzień dobry, dopiero co zaczynam przygodę z linuxem i pomimo dużego entuzjazmu, mam z nim pare problemów, które mam nadzieję że uda się rozwiązać, chociaż nie mam pojęcia jak się za to zabrać ale po kolei.

Kernel 5.8.6-, dual boot z windows 10, oba systemy zainstalowane na ssd podzielony partycjami według instrukcji znalezionej w sieci

  1. Przy uruchamianiu komputera pojawia mi się manjarowy ekran wyboru systemu - win10 i manjaro, przy wyborze win10 wszystko za każdym razem działa dobrze, przy wyborze Manjaro system się czasem odpala a czasem nie. Albo odpali się 10x z rzędu bez problemów, albo muszę komputer resetować zewnętrznym przyciskiem po parenaście razy bo nie chce załapać. Nie mam pojęcia o co chodzi, a jest to dla mnie duży problem, bo dziś uruchomienie komputera zajęło mi 38min…

  2. Używam dwóch monitorów: jeden laptopowy, drugi zewnętrzny wpięty do stacji roboczej, ustawiony w opcjach jako główny, tak że taskbar jest na nim, jednak chciałbym mieć go również na drugim monitorze, nie wiem jak to osiągnąć. Problem jest też gdy w locie wypinam komputer ze stacji, przeżuca mi sie wtedy wszystko tak jak powinno na monitor laptopa, ten z automatu ustawia się jako główny, ale po ponownym wpięciu go do stacji, już nie widzi monitora zewnętznego, przez co całą konfigurację drugiego ekranu muszę wykonywać na nowo, za każdym razem - frustrujące.

  3. I w sumie mój główny problem na który nie potrafię znaleźć odpowiedzi jako że jestem nowym użytkownikiem linuxa, zapewne problem bardzo prosty, ale dla mnie bardzo ważny, mianowicie mam partycje na ssd przeznaczoną na manjaro - 35gb ext4, jednak chciałbym żeby sam system i pliki systemowe na tym zostały. Pozostałe rzeczy jak programy chciałbym instalować na drugim dysku, którego przy instalacji nie konfigurowałem. W skrócie - mam drugi dysk i chciałbym na nim wszystko instalować, a nie tak jak teraz na ssd, który jako jedyny jest skonfigurowany. Jak tego dokonać?

Z góry przepraszam za trywialne pytania, takie uroki bycia zielonym. Byłbym bardzo wdzięczny jeżeli udałoby się mi pomóc.

Pozdrawiam.

Serdecznie witamy na naszym forum :wave:

Przede wszystkim to są trzy zupełnie różne kwestie i należy je rozdzielić na osobne wątki, inaczej zrobi się chaos. Tutaj zajmiemy się pierwszym punktem, o pozostałych tylko krótko wspomnę.

  1. Według jakich instrukcji instalowałeś Manjaro? Partycje ustawiałeś ręcznie czy automatycznie? To wbrew pozorom dość istotne pytania, bo błąd lub pominięcie jakiegoś kroku na etapie instalacji może skutkować takimi problemami. Obstawiałbym, że to kwestia ustawień w BIOS-ie – skonsultuj swoje ustawienia z checklistą z tego tutoriala. Ponadto koniecznie podaj informacje o modelu laptopa, sprzęcie (polecenie inxi -Fazy). Poza tym daj wynik poleceń systemd-analyze blame i systemd-analyze critical-chain oraz logi z problematycznego uruchomienia Manjaro – journalctl -b -X, za X wstawiasz liczbę, 0 jeśli to aktualna sesja, 1 jeśli poprzednia itd. Logi wklejasz na serwis typu pastebin a tutaj podajesz linka.

  1. Zrób z tego osobny wątek. Ja niestety nie mam żadnego doświadczenia z wieloma monitorami, więc tutaj nie jestem w stanie doradzić. Wiem jednak, że niektórzy użytkownicy forum używają kilku monitorów, więc powinni pomóc :wink:

  2. Moim zdaniem jest to bez sensu, lepiej przenieść /home na osobny dysk a resztę zostawić tak jak jest – w tej konfiguracji system i programy są instalowane na SSD, a katalog domowy i prywatne pliki masz na HDD. Przeniesienie programów na HDD sprawi jedynie, że będą się wolniej uruchamiały. Ale skoro chcesz to domyślam się, twoja wizja jest dość niecodzienna, że należałoby umieścić na osobnej partycji /usr/bin – tam bowiem znajdują się pliki ruruchomieniowe wszystkich programów. I tak naprawdę nie zajmuje on zbyt wiele miejsca w porównaniu z resztą systemu – dysk się będzie marnował. Być może się mylę, możesz mieć także na myśli katalog /var a może jeszcze coś innego. Tak czy inaczej, sprawa wymaga szerszego omówienia – utwórz osobny wątek.

J.w. - jeden wątek, jeden temat. W związku z tym, tylko jedna szybka uwaga do pkt.3. Jeżeli chcesz rozwinąć temat, to utwórz nowy wątek.

Jeżeli nie ma powodów do tego, aby dzielić dysk w inny sposób, to polecam dwie partycje (niezależie od tego, czy będą na tym samym urządzeniu, czy dwóch różnych):
/home — z folderami domowymi user’ów (dokumenty, konfiguracja user’a);
/ — ‘system’ (programy, log’i, konfiguracja systemowa, boot’owanie systemu, itp.).