Problem związany z instalacją plików typu tar.gz

Witam wszystkich,
Świadomy tego, żeby poszukać, pokopać w sieci w poszukiwaniu odpowiedzi na mój problem, niestety nie znalazłem rozwiązania.
Kiedy rozpoczynam w Terminalu pracę nad plikiem tar.gz, to pojawia mi się taki komunikat:

tar (child): iron-linux-64.tar.gz: Nie można open: Nie ma takiego pliku ani katalogu
tar (child): Error is not recoverable: exiting now
tar: Child returned status 2
tar: Error is not recoverable: exiting now

Przyznaję, nie mam zielonego pojęcia, dlaczego taki komunikat mi się pojawia, co jest przyczyną tego.
Z góry dziękuję za sensowne podpowiedzi, bo naprawdę jestem w kropce.
Pozdrawiam.

A w jaki sposób rozpoczynasz pracę nad plikiem?
Może jakieś polecenie by się przydało wkleić?

Sam komunikat błędu wskazuje, że polecenie było nieprawidłowe i wskazywało na nieistniejący plik - co zresztą jest jasno wypisane.

Podejrzewam, że ostatni materiał kolegi Świat Linuksa może być tu pomocny.

’ Problem związany z instalacją …’ - dobrze rozumiem, że chcesz coś zainstalować z pliku .tar.gz?

Tak. Dokładnie tak.

Dzięki za linka, choć starałem się wklejać te komendy, zamiast pisać. A film obejrze, może coś pomoże?

A wiesz, że w Manjaro (opartym na *Arch’u) pakiety instalacyjne, to .pkg.tar.zst?
iron-linux-64.tar.gz to zapewne plik ze źródłami.


Nie pisz posta pod postem, tylko edytuj, jeżeli Twój jest ostatni.

Nie, nie wiedziałem. Rozumiem, ze działają na podobnej zasadzie, co paczki rpm w Mandrivie?

Dokładnie tak. Zarządzaniem pakietów w dystrybucjach Arch-like zajmuje się Pacman (lub Pamac w Manjaro i paru innych). Instalacja czegokolwiek poza jego wiedzą, to jak przechadzanie się po Warszawie w koszulce Lecha Poznań.

Warto poczytać…