Problem z wyświetlaniem 75Hz

Witam wszystkich na forum. Na wstępie chciałem zaznaczyć że jestem nowym użytkownikiem Linuxa, przygodę swoją zacząłem 2 miesiące temu z dystrybucją Ubuntu. Wczoraj natrafiłem na manjaro i od razu ją zainstalowałem. Problem zarówno występował u mnie na Ubuntu jak i na manjaro jest taki że jak ustawię odświeżanie monitora 75hz występuje dziwne migotanie ekranu. Problem Można rozwiązać zmieniając wartość w
/sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level z auto na high. Zmiana po każdym restarcie systemu jest męcząca. Na Ubuntu udało mi się znaleźć sposób aby wartość high ustawiała się przy starcie a mianowicie chodzi o ten sposób:
https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/ce3ux8/radeon_dpm_power_management_making_changes/
Niestety w manjaro on nie działa. W ustawieniach systemu w środowisku KDE jest zakładka systemd w której znajduję się to co dodałem lecz niestety jest jako inactive. Gdy najadę myszką pokazuje coś w stylu: (nie pamiętam dokładnie, nie ma mnie przy komputerze)filed to start - exit code 1. Czy jest jakaś inna możliwość ustawienia tego podczas startu ?

EDIT:

Problem sam rozwiązałem. Wybawieniem okazało się udev. Rozwiązanie znalazłem tutaj:
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=220074
Jak widać muszę jeszcze sporo się nauczyć :wink:

To tak naprawdę obejście, a nie rozwiązanie problemu. Migotanie na kartach AMD przy wyższych częstotliwościach odświeżania bierze się z tego, że przełączanie pstates odbywa się w czasie przerwy VBlank, gdy na ekranie akurat nic się nie wyświetla. Część monitorów ma “w poważaniu” standardy i aby utrzymać pixel clock w ryzach przy wyższym VSync skraca przerwę VBlank, sterownik przy zmianie pstate nie wyrabia się w tej przerwie ze zmianą PState i jest mrugnięcie. Ty zgodnie z poradnikiem wymusiłeś najwyższy PState, więc częstotliwość SCLK i MCLK karty nie spada. Nie ma migotania, ale karta pobiera w idle sporo prądu.

Rozwiązania są dwa, jedno nie zawsze działa - to instalacja nowego jądra (5.14) - tam sporo rzeczy naprawiono w amdgpu, m.in. zarządzanie energią (ustawiony jest minimalny czas przerwy VBlank, i jeśli jest za krótki to MCLK jest ustawiane na max, ale SCLK ładnie sobie spada). Jeśli to nie pomoże to pozostaje modyfikacja EDID monitora (zwiększenie przerwy VBlank kosztem 1-2Hz częstotliwości odświeżania) i podanie zmodyfikowanego pliku jako parametru dla jądra podczas uruchamiania systemu. To działa zawsze.