Problem z TP-LINK TL-WN722N

Tez mam problem z tą kartą. Kiedy zainstaluje drivery to system przestaje widziec moja karte zewnetrzna. Po wyrzuceniu driverow(8188-dkms) za pomoca komendy ip addr jak i inxi -Fxz normalnie mi pokazuje karte ale nie moge jej uruchomic komenda ip link set wlan0 up. Any advice?

Pytanie, którą wersję karty posiadasz? Pytanie też, które konkretnie sterowniki próbowałeś zainstalować? Jeśli masz V2 to właściwymi sterownikami będą 8188eu-dkms, jeśli V3 to 8188eu-dkms-git lub 8188eu-aircrack-dkms-git.

Moje karty w tym ostatnia TP-LINKA.

Network:
  Device-1: Qualcomm Atheros AR8161 Gigabit Ethernet driver: alx 
  IF: enp2s0 state: down mac: b8:88:e3:8f:0d:df 
  Device-2: Intel Centrino Wireless-N 2200 driver: iwlwifi 
  IF: wlp3s0 state: up mac: 9c:4e:36:7f:03:48 
  Device-3: TP-Link TL-WN722N v2/v3 [Realtek RTL8188EUS] type: USB 
  driver: r8188eu 
  IF: wlp0s20u1 state: down mac: 28:ee:52:0e:9c:44

Poleceniem ip addr wyrzuca moje karty sieciowe w tym ostania

4: wlp0s20u1: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc mq state DOWN group default qlen 1000
    link/ether 28:ee:52:0e:9c:44 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff

Próbuje uruchomic ja poleceniem ip link set wlp0s20u1 up ale nic sie nie dzieje. Instalowalem wszystkie sterowniki z powyzszych, kiedy sie zainstaluja to po wywolaniu powyzszych polecen w ogole nie widze zewnetrznej karty sieciowej.

Hmm, w takim razie trzeba poszukać winowajcy. Sprawdź, czy karta nie jest blokowana przez rfkill i czy w logach nie ma jakichś błędów z nią związanych. Spróbuj podłączyć do innego portu. Generalnie ten przewodnik się przyda przy debugowaniu:

chyba znalazlem winowajce ale nie wiem jak rozwiazac ten problem:

wireless=unassociated


  *-network
       description: Wireless interface
       physical id: 4
       bus info: usb@3:1
       logical name: wlp0s20u1
       serial: 28:ee:52:0e:9c:44
       capabilities: ethernet physical wireless
       configuration: broadcast=yes driver=r8188eu driverversion=5.14.0-0-MANJARO multicast=yes wireless=unassociated

W takim razie trzeba ręcznie przypisać ją do jakiejś sieci. Generalnie sprowadza się to do dwóch poleceń:

sudo wpa_passphrase YourSSID >> /etc/wpa_supplicant.conf
sudo wpa_supplicant -D wext -i  wlp0s20u1 -B -c /etc/wpa_supplicant.conf

Pozostaje tylko przypisanie adresacji albo ręcznie, albo przez dhcp:

sudo dhclient -nw wlp0s20u1

Ja dałem sobie spokój ostatecznie jakiś tam zasięg łapę da się żyć.