Problem z połączeniem ze skanerem Brother DCP-9015CDW

Dzień dobry
Skaner Brother DCP-9015CDW mam odkąd używam Manjaro. Kiedyś nie było problemu ze skanowaniem sieciowym. Od jakiegoś czasu co chcę zeskanować jakiś dokument, muszę na nowo instalować w Systemie skaner. Wszystkie poprzednie wpisy nie działają. Mam już obecnie 4 instalacje tego skanera na komputerze i żadna z nich nie działa.
Za każdym razem instalowałem sterowniki pobrane na stronie producenta i postępowałem zgodnie z poniższymi wskazówkami:
https://support.brother.com/g/b/downloadhowto.aspx?c=pl&lang=pl&prod=dcp9015cdw_eu&os=127&dlid=dlf105203_000&flang=4&type3=564
Podłączenie do skanera próbowałem ustanowić i po nazwie i po IP, ale każdorazowo działało mi to tylko do momentu ponownego uruchomienia Systemu. Wtedy wykrywa mi skaner, ale gdy próbuję coś zeskanować przykładowo w aplikacji Skanlite, to wyświetlany jest komunikat: “Nieudane otwieranie wybranego skanera”.

Proszę o pomoc.

Po co instalujesz ze strony producenta, skoro masz te sterowniki w AUR? Usuń wszystkie dotychczasowe instalacje gdziekolwiek się one znajdują i zainstaluj jak należy, z AUR to problem zniknie i nie wróci. Twój problem z obecnymi instalacjami najpewniej wynika z tego, że instalujesz je poza $PATH i nie dodajesz nowych ścieżek na stałe. W tej sytuacji nic dziwnego, że działa tylko do przelogowania.

Odinstalowałem sterowniki brscan4 przez pakiet oprogramowania. Jak sprawdzić, czy zostało usunięte wszystko co dotychczas było zainstalowane?

To akurat ty powinieneś wiedzieć. Niestandardowa lokalizacja instalacji oznacza ni mniej ni więcej, że to ty wybrałeś to miejsce.

Nie podawałem żadnej ścieżki ani miejsca instalacji. Pobrałem sterowniki ze strony producenta i je zainstalowałem po prostu.
Sam skaner dodawałem komendą:
brsaneconfig4 -a name=(name your device) model=(model name) ip=xx.xx.xx.xx
Jest jakaś komenda, którą mogę sprawdzić i wyszukać dotychczasowe instalacje?

find - ale musisz znać chociaż w przybliżeniu nazwy plików.

Przeszukałem komputer pod tym kątem:

~ >>> sudo find / -name brscan4                                                                                                 
/var/tmp/pamac-build-admin_mjro/brscan4
/home/admin_mjro/Pobrane/brscan4
~ >>> sudo find / -name sane      
 [1]
/var/lib/snapd/snap/wine-platform-runtime/282/usr/lib/i386-linux-gnu/sane
/var/lib/snapd/snap/wine-platform-runtime/282/usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane
/var/lib/snapd/snap/wine-platform-runtime/283/usr/lib/i386-linux-gnu/sane
/var/lib/snapd/snap/wine-platform-runtime/283/usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane
/var/lib/flatpak/app/net.codeindustry.MasterPDFEditor/x86_64/stable/58caa26982636b54f66681cab66840075797d2cf5004e077983d609dcb8f55c7/files/include/sane
/var/lib/flatpak/app/net.codeindustry.MasterPDFEditor/x86_64/stable/58caa26982636b54f66681cab66840075797d2cf5004e077983d609dcb8f55c7/files/share/sane
/var/lib/flatpak/app/net.codeindustry.MasterPDFEditor/x86_64/stable/58caa26982636b54f66681cab66840075797d2cf5004e077983d609dcb8f55c7/files/lib/sane
/usr/include/sane
/usr/share/doc/sane
/usr/share/sane
/usr/lib/sane
/usr/lib/modules/5.9.16-1-MANJARO/build/include/config/cc/has/sane
/usr/lib/modules/5.4.173-1-MANJARO/build/include/config/cc/has/sane
/usr/lib/modules/5.10.93-1-MANJARO/build/include/config/cc/has/sane
find: ‘/run/user/1000/doc’: Brak dostępu
find: ‘/run/user/1000/gvfs’: Brak dostępu
~ >>>    
~ >>> sudo find / -name brother4                                                                                                  
find: ‘/run/user/1000/doc’: Brak dostępu
find: ‘/run/user/1000/gvfs’: Brak dostępu
~ >>>       

Jeszcze czegoś mam szukać?

To, co do tej pory znalazłeś wygląda ok. Jedno jest pewne, brscan4 na pewno nie jest zainstalowany, przynajmniej nie ten z AUR. Muszę się przyczepić do:

Cyżbyś miał wciąż zainstalowany kernel 5.9? Jeśli tak to rekomenduję jego usunięcie, od dawna nie jest już wspierany i został już usunięty z repozytoriów.

Nie wiem, nigdy nie korzystałem z twojego komputera :man_shrugging:

Aktualnie użytkowane jądro to 5.10:
image

W każdym razie.
Co zrobić, aby manjaro zaczęło normalnie współdziałać z tym skanerem?

Skoro instalowałeś ze strony brscan4 to w konsoli:

yay -S brscan4

Nie miałem zainstalowanego yay, ale doinstalowałem. Przy okazji szukając informacji tym, znalazłem ciekawą komendę:

yay -Ps

Zastanowił mnie zapis:
:: Querying AUR…
→ Missing AUR Packages: breath2-wallpaper grub2-editor-frameworks-git krita-plugin-gmic linux59 linux59-headers linux59-virtualbox-host-modules mhwd-nvidia-340xx startupmanager

Trzeba coś z tym zrobić?

Zainstalowałem zgodnie ze wskazówkami, ale podczas instalacji System zapytał:
==> Diffs to show?
==> [N]one [A]ll [Ab]ort [I]nstalled [No]tInstalled or (1 2 3, 1-3, ^4)

Wybrałem opcję:
==> 2

I instalacja zakończyła się poprawnie.
Następnie poleceniem:

sudo brsaneconfig4 -a name=DCP-9015CDW model=DCP-9015CDW ip=192.168.254.106

I choć aplikacja Skanlite go wykrywa, to wyświetlany jest komunikat: “Nieudane otwieranie wybranego skanera”.

To raczej nie jest wykrywanie, tylko odczytywanie z pliku konfiguracyjnego, że pod takim adresem jest taki skaner bez sprawdzania, czy rzeczywiście on tam jest. Masz kilka opcji do sprawdzenia:

  1. Skaner jest popsuty, w najlepszym wypadku tylko część odpowiedzialna za WiFi nie działa. Napraw go.
  2. Skaner jest wyłączony. Włącz go.
  3. Podałeś niepoprawne parametry skanera przy konfiguracji, np. błędne IP. Popraw błędne parametry.
  4. IP skanera zmieniło się w międzyczasie. Ustaw je na stałe w konfiguracji twojego routera albo w samym skanerze jeśli ma taką opcję.
  5. Firewall blokuje porty, na których działa skaner. Odblokuj je.

Ad.1 Drukowanie działa na Manjaro prawidłowo (jest to urządzenie wielofunkcyjne). Dodatkowo na innym komputerze działa prawidłowo. Dodatkowo po dodaniu go na nowo, działa prawidłowo do momentu restartu.
Ad.2 Oczywiście że skaner jest włączony…
Ad.3 Parametry sprawdzane wielokrotnie. Drukowanie działa na Manjaro prawidłowo (jest to urządzenie wielofunkcyjne). Dodatkowo na innym komputerze działa prawidłowo. Dodatkowo po dodaniu go na nowo, działa prawidłowo do momentu restartu.
Ad.4 Adres jest niezmienny, przypisany na stałe do urządzenia. Drukowanie działa na Manjaro prawidłowo (jest to urządzenie wielofunkcyjne). Dodatkowo na innym komputerze działa prawidłowo. Dodatkowo po dodaniu go na nowo, działa prawidłowo do momentu restartu.
Ad. 5 To dlaczego działa po dodaniu, a po restarcie już nie?

Przeczytaj i zastosuj może pomoże. W wątku jest ścieżka do

brsanenetdevice4.cfg

pewnie inna niż u Ciebie. Znajdź ten plik i zobacz czy jest wpis i czy jest dobry.
Wiem, że to jest inna drukarka ale chodzi głównie o polecenie brscan-skey itd.

Dzięki za pomoc. Niestety problem nie ustąpił, ale myślę, że mam jakiś trop. Otóż, ścieżka jest dobra:

/etc/opt/brother/scanner/brscan4/brsanenetdevice4.cfg
~ >>> brsaneconfig4 -p                                                                                                                
test DCP-9015CDW
ping 192.168.254.106 -w 10

PING 192.168.254.106 (192.168.254.106) 56(84) bytes of data.

--- 192.168.254.106 ping statistics ---
10 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 9128ms

Ale zaciekawilo mnie to, że 100% packet loss. Dziwne jest to, że nawet przed chwilą drukowałem dokumenty na tym urządzeniu. A teraz jakby nie było komunikacji…

Całkiem możliwe, że masz włączoną na skanerze jakąś formę usypiania/automatycznego wyłączania sieci.

No a co pokazują komendy: brscan-skey i brscan-skey -l?

Command not found
Nie mam zainstalowanej tej opcji skanera, ale wydaje mi się, że to nie powinno być konieczne do skanowania (nigdy nigdzie tego nie instalowałem i działało).

Myślałem, że wiem co jest, ale jednak nie wiem i skończyły mi sie pomysły.
Ogólnie co zrobiłem do tej pory:

  1. Wyświetliłem listę skanerów:

brsaneconfig4 -q | grep DCP-9015

  1. Usunąłem jedyny, który został znaleziony:

brsaneconfig4 -r DCO-9015CDW

  1. Dla pewności sprawdziłem czy nic nie zostało:

brsaneconfig4 -q | grep DCP-9015

  1. Dodałem na nowo skaner:

brsaneconfig4 -a name=Brother_DCP-9015CDW model=DCP-9015CDW ip=192.168.254.099

  1. Dla pewności sprawdziłem czy przeszło prawidłowo:

brsaneconfig4 -q | grep DCP-9015

  1. Zgodnie ze wskazówka na jednym z innych forów:

sudo reboot

  1. Po restarcie oczywiście nic się nie zmieniło, więc dla pewności:

brsaneconfig4 -p

oczywiście

test Brother_DCP-9015CDW
ping 192.168.254.099 -w 10
(...)
--- 192.168.254.099 ping statistics ---
10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9003ms
rtt min/avg/max/mdev = 13.835/16.194/28.453/4.419 ms
  1. Dla pewności sprawdziłem brsanenetdevice4.cfg

cat /etc/opt/brother/scanner/brscan4/brsanenetdevice4.cfg

  1. Jako że i tu wszystko OK, uruchomiłem diagnozę:

brsaneconfig4 -d

ale i to przeszło prawidłowo:

canimage -L
device `brother4:net1;dev0' is a Brother Brother_DCP-9015CDW DCP-9015CDW
-----------------------------
-----------------------------
ping
test Brother_DCP-9015CDW
ping 192.168.254.099 -w 10
(...)
--- 192.168.254.099 ping statistics ---
10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9014ms
rtt min/avg/max/mdev = 13.664/13.903/14.070/0.113 ms

Oczywiście cały czas w tym czasie bez problemu mogę dostać się do urządzenia za pomocą przeglądarki internetowej pod adresem IP, który podany mam przy skanerze.

Wszystkie znaki na wirtualnym niebie wskazują, że i skaner i połączenie niby jest. A mimo tego, podczas próby skanowania, niby oprogramowanie skaner mi wykryje, ale nie potrafi się podłączyć.

Sprawdzam to na 2 programach:
Skanlite oraz Skaner dokumentów Canonicala.