Problem z Menagerem Plików CAJA

witam,
Zainstalowałem Caja i chcę mieć domyślny zamiast Thunar (środowisko Xfce)Menager plików Thunar to inny tj.Caja Menager plików Caja
Jednak nawet po kilku restartach systemu programu nie w menu Programów i można go uruchomić z konsoli lub z menu Programy ->szukaj i wpisać “caja” i pojawia się uruchom.
Podobnie było z zainstalowanym Calibre i jedynym wyjściem (niezalecanym przez @Tomek ale działającym) było zainstalowanie ponowne (po pierwszej instalacji z repo) poleceniem podanym przez twórców programu.
Caję instalowałem poprzez graficzny program PAMAC Pamac jak i z konsoli poleceniem
sudo pamac -S caja
Jak to zmienić?
EDIT: zamiast otwierania plików tekstowych (domyślnie Mousepad) bez problemów po zainstalowaniu na Xed. Wiadomo, że w każdej dystrybucji Linuxa można zmieniać WIELE domyślnych ustawień. Może to jakieś błędy w samym Xfce, bo w MATE mogłem wybierać pomiędzy domyślnym CAJA a NEMO lub NAUTILUS

To nie jest problem z menadżerem plików, problemem jest zatrważający brak samodzielności.
Jakbyś poświęcił chociaż chwilę na poznanie menu XFCE to na pewno znalazłbyś programik Preferowane programy

Nie mam pojęcia, co konkretnie chcesz osiągnąć. Caja jest managerem plików z Mate i nie działa być może dlatego, że potrzebuje jakichś zależności z Mate. Twórcy programu (albo deweloperzy go budujący) mogli nie przewidzieć, że ktoś zechce korzystać z niego pod innym środowiskiem graficznym.

Sposób na zmianę domyślnych programów podał @napcok.

Prawdę mówiąc, jeśli wybrałeś XFCE i oczekujesz, że wszystko będzie tak samo jak w Mate, to srodze się zawiedziesz. Każde środowisko graficzne ma swoją filozofię działania i wizję użytkownika, najlepiej znaleźć to co ci najbardziej pasuje, zamiast brać się za coś, co generuje więcej problemów niż ich rozwiązuje. Tobie, skoro jesteś przyzwyczajony do Mate radziłbym zainstalować edycję Manjaro Mate. Radziłbym też trochę więcej samodzielności – większość twoich ostatnich problemów można rozwiązać dosłownie w minutę, wystarczy Google, DuckDuckGo lub jakakolwiek inna wyszukiwarka internetowa i umiejętność logicznego łączenia faktów.

Aby caja była widoczna w whiskermenu trzeba dodać aktywator

Przechwycenie obrazu ekranu_2020-03-03_23-54-24

A żeby ustawić aby była domyślnym managerem plików na Xfce, uruchamiamy preferowane programy

Przechwycenie obrazu ekranu_2020-03-03_23-55-21

Tak na marginesie to sam używam caji na Xfce.

Wiem, że używasz Mabox z Openbox - ale jeśli uważasz, że nie potrafię prostej “zasady” przyjąć (sam najpierw sprawdzam i szukam" a jak nie znajduję w wyszukiwarkach google czy innych) -to dopiero zadaję pytanie na FORUM.

ja chcę używać teraz Xfce ale z niektórymi zmianami … i to co mi się nie podoba to zmieniam. Zadaje PYTANIA -dlaczego nie można tego zmienić? dlaczego to jest tak a nie tak?
W jakiejkolwiek dystrybucji (a już troszkę ich przewertowałem) PONOĆ zalecane jest DRĄŻENIE a nie jak w produktach Microsoftu


CIESZYĆ SIĘ że DZIAŁA i DAĆ spokój bo może Być GORZEJ i nie działać WCALE

Możesz sobie zmieniać, co chcesz, nawet jest to wskazane jeśli coś ci nie pasuje, ale szanujmy się, na forum udzielasz się już od jakiegoś czasu, od jakiegoś czasu korzystasz z różnych Linuxów, więc powinieneś znać jakieś podstawy. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że zawsze najpierw powinieneś przeklikać dostępne opcje i poszukać rozwiązania w internecie. Zwłaszcza jeśli jest ono powszechnie znane i łatwo dostępne. Nam tutaj nikt nie płaci za rozwiązywanie problemów innych użytkowników – szanuj nasz czas i nie spamuj banałami. Zresztą takich problemów spodziewałbym się po kimś, kto pierwszy raz widzi komputer, a nie po kimś, kto potrafi zainstalować samodzielnie Linuxa.

2 polubienia

i nie tylko Linuxa ale i Windowsa i w dodatku nie tylko po polsku ale i w niemieckim, angielskim i przede wszystkim po francusku. Dobrej nocy :rofl: