Problem z komendą trickle

Nie działa mi komenda trickle na wszystkich przeglądarkach (z wyjątkiem firefox).
Np. komenda trickle -s -d 64 opera , która powinna uruchomić przeglądarkę opera z ograniczeniem transferu przychodzącego do 64 KB/s (kiedyś to tak działało), obecnie:

  • uruchamia jedynie proces /usr/lib/opera/opera , który zajmuje tylko(!?) ok 9 MB pamięci,
  • nie otwiera się okno przeglądarki opera,
  • nie pojawiają się żadne komunikatu błędu w terminalu.

Normalnie, gdy uruchamiam operę bezpośrednio, proces /usr/lib/opera/opera , zajmuje ok 200 MB.
Identycznie (błędnie) wygląda to z przeglądarką palemoon, basilisk i chromium.

Czy macie to samo?
Jak ew. można rozwiązać ten problem?

Nie korzystam z programu, ale strzelam, że skoro program pochodzi z aur (są dwie wersje, być może z drugą jest w porządku) to mogą być jakieś różnice w wymaganych zależnościach, a wersjami pakietów, które posiadasz (lub jakieś inne konflikty wynikające z różnicy między Archem a Manjaro).

Edit: Ewentualnie problem może leżeć w tym, że Firefox w inny sposób obsługuje swoje procesy niż wszelkie przeglądarki chromopodobne.

Z testowanych przeglądarek palemoon i basilisk nie bazują na chromium.
Mają natomiast wspólne korzenie z Firefoxem (do Firefox-ESR wersja 52).
Jeszcze kilka miesięcy temu trickle działało poprawnie z każdą z tych przeglądarek.

ostatnio zacząłem korzystać z psd z czystej ciekawości i tak zostało :wink:

psd p                           
Profile-sync-daemon v6.34 on Arch Linux

 Systemd service is currently active.
 Systemd resync-timer is currently active.
 Overlayfs technology is currently inactive.

Psd will manage the following per /home/lingruby/.config/psd/.psd.conf:

 browser/psname:  vivaldi-snapshot/vivaldi-bin
 owner/group id:  lingruby/985
 sync target:     /home/lingruby/.config/vivaldi-snapshot
 tmpfs dir:       /run/user/1000/lingruby-vivaldi-snapshot
 profile size:    588M       <- tu przed odpaleniem było 890M
 recovery dirs:   none

i powiem że działa zacnie :wink:

Kolejna sprawa korzystanie z chińskiej opery ( bo o takiej chyba mowa ) bo wersja 12 starej opery to chyba nie jest :wink:
to tak trochę… nawet jest gdzieś filmik na YT przez co idzie ruch w nowej operze :wink:

a co do stosowania Trickle w ówczesnym necie to takie trącenie myszką ( jak wszędzie jest b.o. )

Opera to jedna z kilku przeglądarek, z której akurat korzystam bardzo sporadycznie i wtedy nie przeszkadza mi, że jest chińska. Wymieniona została jedynie, jako przykład. Zostawmy ten poboczny wątek.

Korzystałem z trickle, gdy chciałem przyciąć transfer danej aplikacji (zasadniczo przeglądarce) i to było b. proste i skuteczne narzędzie.
Nie znam żadnej alternatywy w Manjaro dającej tą funkcjonalność. Jeśli znacie takową, to chętnie skorzystam.

trickle jest z AUR i nie było ruszane od blisko roku. Ma pełne prawo nie działać w aktualnym Manjaro. Spróbuj przebudować pakiet.

1 polubienie

Pomysł z przebudowaniem pakietu sprytny (i niewątpliwie będę z niego korzystał w podobnych sytuacjach w przyszłości). Ponownie zbudowana paczka trickle-1.07-11-x86_64.pkg.tar.xz różni się od tej poprzedniej, jednak, niestety, ciągle działa tak samo błędnie.

Może, to zmiany w kodzie przeglądarek, a może w bibliotekach - bezpośrednio zależy od dwóch, które zmieniły się parę miesięcy po ostatnich zmianach trickle, a te zależą od całej armii kolejnych. Pakiet nie był modyfikowany od prawie roku (co nie musi, ale może być problemem) i nawet, jeżeli chodzi pod Arch’em, to pod Manjaro nie ma obowiązku.

Sprawdź parametry, z jakimi możesz go uruchomić - być może któryś coś da.

Raz jeszcze sprawdziłem obie wersje: trickle i trickle-git z AUR i sygnalizowany problem zawsze występuje z przeglądarką opera, palemoon, basilisk, vivaldi i chromium, tj. np. polecenie:
trickle -s -d 64 opera w ogóle nie otwiera okna przeglądarki.

Czy ktoś może potwierdzić/zaprzeczyć, czy u niego jest tak samo?

trickle:

  • startują:
    – links
    – firefox
    – uget
  • NIE startują:
    – vivaldi
    – brave

Sprawdziłem i potwierdzam, że Opera i Chromium się nie uruchamiają z podanego przez ciebie polecenia, ale Firefox i Surf już tak. Dalej nie grzebię, nie znam narzędzia i ostatnio nie mam zbytnio czasu na takie zabawy.

OK. Dzięki za weryfikację. Teraz wiem, że to nie jest problem tylko u mnie.

Znalazłem natomiast ciekawą alternatywę - pakiet traffictoll z AUR, który umożliwia ograniczyć ruch, zarówno globalnie, jak i dla poszczególnych pakietów/procesów.
Początkowo wydawało mi się, że on też nie działa, jednak, jak doświadczalnie odkryłem, w pakiecie tym posługują się (wg mojej wiedzy błędnym) oznaczeniem kbps, które nie jest traktowane wcale jako kilobity na sekundę, ale jako kilobajty na sekundę.
Zatem ustawiając tu np. download: 100kbps faktycznie ustawiamy prędkość 100 KBps (czyli faktycznie 800 kb/s).
Jeśli chodzi o blokowanie poszczególnych pakietów/procesów, to odkryłem, że sugerowany filtr np. dla Firefoxa: - exe: /usr/lib/firefox/firefox nie będzie wystarczający dla stron, gdzie uruchomi się kontener, więc należałoby zastosować szerszy filtr: - exe: /usr/lib/firefox/*
Wiedząc o tym, traffictoll działa b. sprawnie.

Reasumując, wprawdzie nie udało się naprawić trickle, ale traffictoll rozwiązał problem.