Problem z kartą dzwiękową i grafiką

Cześć jestem nowy w temacie linux wybór padł na manjaro działam już na 2 laptopach ale mam problem z moim PC

Brak dzwięku karta dzwiękowa to aim sc808 na układzie CM8888. Układ wykrywa mogę regulować głośność wybrać weścia wyjścia ale nic nie słychać na żadnym. W google znalazłem ten problem u innych użytkowników ale rozwiązania brak.

Drugi problem to grafika AMD RX580 na youtube widać problem z płynością video.

Bez youtuba mogę pracować ale audio by się przydało. Proszę o pomoc noob friendly

Zaktualizuj system z pomocą polecenia

sudo pacman -Syyu

Zrób reboot systemu

Zobacz co się stanie. Jeżeli nie pomoże wejdz w ustawienia systemu i spróbuj pobawić się ustawieniami dźwięku.

Te informacje nie mówią za wiele. Oprócz sprzętu ważne są także informacje o zainstalowanych sterownikach. Daj wynik polecenia inxi -AGxxx. Z dźwiękiem może pomóc alsamixer – uruchom w konsoli i pogrzeb w ustawieniach. Aktualizacja systemu jest jak najbardziej wskazana – najlepiej robić ją na bieżąco, gdy tylko pokażą się nowe aktualizacje.

@Tuskany84, pojawiła się spora aktualizacja - sprawdź, czy problemy nadal istnieją. Jeżeli tak, to pamiętaj o zasadzie: jeden wpis, jeden temat.

Aktualizaja zrobiona nic to nie dało. Nie wiem czy damy radę coś zmienić bo w google sporo osób zgłasza ten sam problem a rozwiązania brak.

Podaj input z polecenia alsamixer > F5 > Karta dźwiękowa - tam również ustaw poziomy głośności i w zależności od zestawu głośników ustaw chanel - gdzie 6 oznacza zestaw 5.1.
Przypuszczam że alsactl nie zapisuje ustawień.

Witam, podepnę się do tematu. Zainstalowałem system jako alternatywę dla windowsa. Posiadam kartę aim sc808, przy odtwarzaniu dźwięku słychać trzaski i opóźnienia.

Wynik polecenia inxi -AGxxx:

Próbowałem przesuwać suwaki w alsamikser ale niestety nic to nie dało.

Do zrobienia, może pomóc, ale nie musi:

  • Aktualizacja systemu, kernel masz w wersji 5.6.15, a aktualny to już 5.6.19.
  • Przejście na starszy kernel najlepiej na 4.19 – w 5.4 pojawił się błąd związany z tym sprzętem, póki co nierozwiązany. Możliwe, że nowsze kernele odziedziczyły bug.

I oczywiście po każdej zmianie zabawa w ustawieniach dźwięku i w alsamixer jeśli to konieczne.

Witam, po aktualizacji do kernela 5.6.19 nie ma poprawy.
Przejście na kernel 4.19 niestety to samo.
Ogólnie dziś wypróbowałem kilka z nich i na każdym w dźwięku słychać trzaski itp. Oczywiście po zmianie kernela robiłem reset systemu i zmieniałem ustawienia w alsamixser.

Hmm, w takim razie nie mam innego pomysłu jak czekać na poprawę lub zdobyć inne urządzenie :frowning:

Podrzucę taki artykuł. Nie odnosi się on do Linuksa ale warto zastosować się do niektórych porad.

Witam, problemy te dotyczyły wczesnych wersji tej karty dźwiękowej. Ja posiadam model poprawiony bez wad. Dodatkowo przyzwoitą płytę główną i bardzo dobry zasilacz. Niestety problem dotyczy nie tyle co samej karty a chipu który został wykorzystany w niej CM8888. Ten chip mają karty asusa, aim i jeszcze jakiegoś producenta i u każdego występuję problem z dźwiękiem (nie ma go, a jak jest to trzeszczy itp). Problem nie występuje tylko na systemach windows ale tam producenci po prostu udostępnili sterowniki.

Problem był i zniknął? cały czas jest? nie było i się pojawił? a może wcale go nie było? Przyznam, że nie rozumiem twojej wypowiedzi – mieszasz czas przeszły i teraźniejszy.

Moja odpowiedz dotyczyła linku podanego przez aquila. Pierwsza wersja tej karty borykała się z problemami które są podane w artykule.

Kupiłem tą kartę (nawet dwie - na nowej wersji Windows karta nie działa z firmowymi sterownikami, działają tylko “gołe” windowsowe, ludzie się pozbywają i można wyrwać w dobrej cenie). Jedna nie jest widoczna przez system i pojechała do naprawy (starsza wersja - białe pudełko z szaroniebieskimi bokami), druga już jest widoczna (nowsza wersja - białe pudełko z czerwonymi bokami).
Moduł snd_hda_codec_cmedia się ładuje, wpisy w logach są, podłączam bez daughterbord i zastanowiło mnie, że widzi tylko dwa wyjścia (analog out i digital out), brak “headphones”, na wyjściu RCA dźwięku brak. Wszystko gra przez wyjście słuchawkowe 6.3mm - po podłączeniu przejściówki do głośników nie ma żadnych problemów z dźwiękiem, trzeba tylko uważać na poziom głośności, bo wzmacniacz słuchawkowy na tej karcie ma “kopa”.
W SC808 wyjścia są przełączane przekaźnikami sterowanymi pinami GPIO CM8888 (przynajmniej tak sugeruje datasheet), stąd “pyknięcie” gdy ładuje się moduł do jądra. Żeby przełączyć się na RCA trzeba się dobrać do źródeł kernela.

Problemem jest to, że SC808 poza Polską nie byłą zbyt popularna - znana wada z niewykrywaniem po warm boocie, sporo po jakimś czasie kompletnie padało.