Problem z instalacją Calibre

Nie mogę zainstalować Calibre. Próbuję przez pamaca. Niby się instaluje, ale nie można uruchomić, jest niewidoczny. Patrzę na zależności i Calibre konfliktuje z Calibre :frowning:
Da się to zainstalować? Mam Plasmę, jesli to istotne.

Pojawiają się jakieś komunikaty? Wszystkie zależności zainstalowane? I którą wersję masz zainstalowaną? Na python2 (calibre) czy na python3 (calibre-python3). I przede wszystkim czy masz zainstalowane calibre-common? Python 2 czy 3 oba tego wymagają. No i oba przynajmniej jak przed chwilą u siebie sprawdzałem działały bez problemów (na Plasmie oczywiście), chociaż jak jakiś czas temu sprawdzałem, to wersja na python3 mi się nie uruchamiała. Ale teraz skoro działa to przenoszę się na przyszłościowe rozwiązanie :slight_smile:

[tomek@tomek ~]$ pamac info calibre-common
[...]
W konflikcie z       : calibre<4.20.0-1

Pewnie o to ci chodzi – to po prostu oznacza, że nie możesz mieć jednocześnie dwóch wersji calibre w systemie. To nie powinno być problemem, jeśli zawsze instalowałeś z repozytoriów.

1 polubienie

Patrzysz bardzo niedokładnie, bo zapis jest nieco inny. Paczka calibre-common 4.21.0-1 ma konflikt z paczką calibre w wersji niższej od 4.21.0-1 czyli wersje calibre oraz calibre-common muszą być tożsame.

1 polubienie

No to jeszcze moje spojrzenie:

  1. calibre-common sprawia wrażenie samodzielnej aplikacji - wygląda na to, że to po prostu Calibre.
  2. calibre (python2) i calibre-python3 (python3) wymagają calibre-common, ale nie bardzo wiem co takiego robią - innego i/lub dodatkowego, czego nie robi calibre-common. Ktoś wie? Dostarczają ‘jedynie’ skrypty python’owe i nie mogą samodzielnie działać, bez udziału calibre-common.
  3. calibre-common jest w konflikcie z calibre w wersji < 4.20.0-1, ale to nie znaczy, że jest w konflikcie z pakietem calibre, tylko z czymkolwiek, co dostarcza calibre - moim zdaniem. Wygląda, to dość niejednoznacznie i trzeba by było wykonać jakiś experyment, instalując różne wersje Calibre, tak aby temat doprecyzować.
1 polubienie

Samo calibre-common nie działa – potrzebne jest jeszcze calibre lub calibre-python3 żeby program się uruchomił. Stąd mój wniosek, że calibre-common to tak jakby środowisko uruchomieniowe czy jakaś biblioteka (coś jak vim-runtime dla vim), a pozostałe dwa to gui programu – jedno w python2 a drugie w python3. Co ciekawe można mieć jednocześnie calibre i calibre-python3 jednak nie mam pojęcia, które uruchamiam – oba z konsoli uruchamia się tym samym poleceniem.

1 polubienie

Niestety pudło - opis “common files” wyraźnie mówi co to jest.

1 polubienie

Kupy się nie trzyma:

  • calibre-common ma w nazwie common, ale nie wymaga calibre, czy calibre-python3;
  • calibre-common wrzuca binarki (do /usr/bin/, np. calibre czy ebook-viewer); pliki *.desktop; skrypty python’owe (do /usr/lib/calibre/calibre/). Pozostałe dwa pakiety tylko skrypty python’owe do /usr/lib/calibre/;
  • calibre-common ma swoją ikonę i screen’a w opisie, a pozostałe dwa nie;
  • w opisie calibre-common jest: Jedna odpowiedź na wszystkie twoje potrzeby związane z e-bookami;
    w opisie calibre jest: python 2 build;
    a calibre-python3: experimental python3 port.

Jeżeli calibre-common jest tylko zestawem wspólnego kodu dla róznych implementacji Calibre (zrealizowanych w Python’ie 2, 3, czy 33, albo Basic’u), to nie powinno być wystawiane na listę aplikacji (w pamac’u), albo w trakcie instalacji powinno również instalować calibre lub calibre-python3 (w zależności od tego, co autor uzna za stosowne jako domyślne). Mam na myśli, to - że ktoś tutaj nie do końca przemyślał temat i wprowadza user’ów w błąd.

1 polubienie

@azja To nie tak, jak piszesz.

pacman -Si calibre
Repozytorium          : community
Nazwa                 : calibre
Wersja                : 4.20.0-1
Opis                  : Ebook management application (python2 build)
Architektura          : x86_64
Adres url             : https://calibre-ebook.com/
Licencje              : GPL3
Grupy                 : Brak
Dostarcza             : Brak
Zależy od             : calibre-common  python2-apsw  python2-beautifulsoup4  python2-cssselect  python2-css-parser  python2-dateutil  python2-dbus  python2-dnspython  python2-feedparser
                        python2-html2text  python2-html5-parser  python2-lxml  python2-markdown  python2-mechanize  python2-msgpack  python2-netifaces  python2-unrardll  python2-pillow
                        python2-psutil  python2-pychm  python2-pygments  python2-pyqt5  python2-pyqtwebengine  python2-regex  python2-ipaddress
Opcjonalne zależności : ipython2: to use calibre-debug
Konfliktuje z         : Brak
Zastępuje             : Brak
Do pobrania           : 5,05 MiB
Rozmiar po instalacji : 37,52 MiB
Autor pakietu         : Eli Schwartz <eschwartz@archlinux.org>
Data zbudowania       : pią, 3 lip 2020, 19:01:45
Potwierdzone przez    : Suma MD5  Suma SHA256  Podpis

To nie calibre-common powinien wymagać calibre tylko calibre wymaga calibre-common i to jest prawidłowe.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku calibre-python3.

pacman -Si calibre-python3
Repozytorium          : community
Nazwa                 : calibre-python3
Wersja                : 4.20.0-1
Opis                  : Ebook management application (experimental python3 port)
Architektura          : x86_64
Adres url             : https://calibre-ebook.com/
Licencje              : GPL3
Grupy                 : Brak
Dostarcza             : Brak
Zależy od             : calibre-common  python-apsw  python-beautifulsoup4  python-cssselect  python-css-parser  python-dateutil  python-dbus  python-dnspython  python-feedparser
                        python-html2text  python-html5-parser  python-lxml  python-markdown  python-mechanize  python-msgpack  python-netifaces  python-unrardll  python-pillow  python-psutil
                        python-pychm  python-pygments  python-pyqt5  python-pyqtwebengine  python-regex  python-zeroconf
Opcjonalne zależności : ipython: to use calibre-debug
Konfliktuje z         : Brak
Zastępuje             : Brak
Do pobrania           : 5,07 MiB
Rozmiar po instalacji : 32,64 MiB
Autor pakietu         : Eli Schwartz <eschwartz@archlinux.org>
Data zbudowania       : pią, 3 lip 2020, 19:01:45
Potwierdzone przez    : Suma MD5  Suma SHA256  Podpis

Próba zainstalowania calibre instaluje calibre-common i jest to całkowicie prawidłowe. Identycznie masz w przypadku większości paczek -common. Próba zainstalowania gdb zainstaluje gdb-common, w wypadku fuse3 - fuse3-common i tak dalej.

1 polubienie

Wiem. Spójrz na całość mojego text’u. Piszę, że nie wygląda, to tak, jak powinno, bo do pierwszego rzędu został wypchnięty pakiet ‘techniczny’, zamiast prawdziwego ‘front mena’. Ja sobie poradzę, ale wielu user’ów może czuć dezorientację.

1 polubienie

Nie mam pamaca więc nie mam pojęcia, jak jest to tam rozwiązane - tym niemniej jeśli ktoś będzie chciał zainstalować calibre, to raczej wybierze calibre a nie calibre-common.

1 polubienie

Problem w tym, że niekoniecznie. Funkcjonalność czemuś służy. Zżymam się trochę na wielkie ikonory w Pamac’u, ale skoro już są, to powinny informować, a nie dezinformować; cieszą mnie screen’y w opisach, ale powinny być w ‘nadrzędnych’, a nie ‘podrzędnych’ pakietach; nie potrzebuję listy aplikacji, bo operuję na pakietach, ale skoro już jest (i dla wielu user’ów jest zapewne przydatna), to powinna pomagać, a nie mieszać.

Rozumiem, że dla Ciebie nie ma problemu, ale z punktu widzenia użytkownika Pamac’a (którego skądinąd wychwalam … Pamac’a oczywiście) jak najbardziej jest.

1 polubienie

@Piaskun jak nie używasz Manjaro to może nie zauważysz, ale dla zwykłego użytkownika pierwszym wyborem jest calibre-common. Jest ikonka, ładny opis, screen programu – to jest oczywisty pierwszy wybór. Tutaj w pełni zgodzę się z @azja.

1 polubienie

Dzięki @Tomek za screen’y - ze wstydem przyznaję, że nie chciało mi się.

2 polubienia

Mogę się mylić… ale to chyba kwestia pamaca a nie paczki, bo w repozytorium paczka ma opis prawidłowy.

1 polubienie

Toż od początku o tym mówię, pisząć, że:

Kupy się nie trzyma …

Dostępne w Pamac’u informacje, są niespójne: fryzura sugeruje, że będzie się działo, a sukienka przytłacza nudą. O ile w relacjach międzyludzkich może, to być częścią większej gry i wzbudzać zainteresowanie, to taki dysonans w manager’ze pakietów nie przystoi.


EDIT-20200721-2238 … dokładniej rzecz biorąc, jest to kwestia bazy oprogramowania Manjaro, bo w niej znajdują się takie informacje jak opisy, ale i screen’y czy ikony.

1 polubienie

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
Czyli powinienem zainstalować calibre, bo z calibre-common nic nie wynika? Wybrać python2, czy python3? :slightly_smiling_face:
@azja ma rację. Jest to nieczytelne dla mniej bystrych. Przy calibre-common jest charakterystyczna ikonka i to wprowadza w błąd.

Jeżeli działa bez problemów na python3, to moim zdaniem - lepiej wschodząca wersja, niż zachodząca.

1 polubienie

Ale tam zaleznosci… Dzięki :wink:
Zainstalowane. Chyba wszystko ok :slight_smile:

“Kartki” czarne, a tekst biały. Ale już nie będę wydziwiać.

W związku z tym należałoby to zgłosić devom.

1 polubienie

To już sobie zmienisz w ustawieniach programu (prawoklik na tekście). W ogóle nowy interfejs (od wersji 4.0) tego czytnika to jakaś porażka – a zwłaszcza te ciemne motywy. Na szczęście wystarczy raz zmienić i całkiem wygodnie się czyta. Chociaż czytnik lub papier i tak wygrywają z ekranem komputera. No i przede wszystkim są zdrowsze dla oczu :wink:

1 polubienie