Problem z GRUBEM i ze środowiskiem graficznym

Witam
Mam problem GRUB problem polega na tym że nie wyświetla się samo menu tylko wyświetla się albo grub rescue albo grub console albo prosto bootuje do systemu gdy chcę wpisać komendę grub-install to efibootmgr wywala błąd wejścia/wyjścia próbowałem już wszystkiego ale to jeszcze nie wszystko mam problem z środowiskiem graficznych jak GRUB odpali już to na ekranie wyświetla mi się tylko /dev/sda4 clean i po wykonaniu kombinacji Ctrl+alt+F5 mam dostęp do konsoli Manjaro.
EDIT: Zapomniałem dopisać że posiadam UEFI bez Secure Boot (nawet nie ma takiej opcji) a model laptopa to HP Probook 6460b

Potencjalnych przyczyn może być sporo, ale skoro chodzi o błąd I/O to najprawdopodobniej próbujesz zainstalować grub w niewłaściwym miejscu. Jakie parametry podajesz do grub-install?

Niemal na pewno masz taką opcję – może się ukrywać pod jakąś nieoczywistą nazwą. Jednak tym bym się nie przejmował, jeśli od instalacji Manjaro nie zmieniałeś nic w Biosie – gdyby Sccure Boot był włączony, nie byłbyś w stanie zainstalować systemu.

To raczej nie problem, ja też mam taki komunikat na starcie. Oznacza to, że fsck pracuje i nie znalazł żadnych błędów w systemie plików.

grub-install /dev/sda1 taką komende używam bo mam dualboota z windowsem 10

Robisz to źle, dla UEFI poprawna komenda wygląda tak:

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck

Przeczytaj także wiki Manjaro o tym jak przywracać grub – znajdziesz tam szczegółowe informacje i instrukcje krok po kroku, co zrobić i jakie polecenia wydać.

Sorry że tak długo odpowiedzi nie było po odpaleniu tej komendy na sesji live mam taki błąd:
https://imgur.com/a/MA9Jqil (tam są 2 SS)

A zrobiłeś chroot? I co pokazuje lsblk

W chroot wywalalo efibootmanager: Imput/Output error

Pierwszy screen sugeruje jakoby zabrakło pamięci na firmware :thinking: Zainteresuj się tym rozwiązaniem [root tip] [How To] Troubleshoot Calamares installer errors - Tutorials - Manjaro Linux Forum

Tu masz logi po formatowaniu partycji tyle terminal zapisał fs: : "ext4" fsName : "ext4" uuid : "01c80b1b-6b41-4786 - Pastebin.com