Problem z bootowaniem linuxa (hardware error)

Zmieniłem kilka dni temu procesor i płytę główną. Chciałem zbootować Nobara os, endeavouros i Manjaro xfce i kde ale mam taki błąd:

  • Nobara os się instaluje ale daje mi błąd z screena przy bootowaniu
  • Manjaro xfce dawało mi ten sam błąd przy próbie uruchomienia z USB. Za którymś razem się włączył, zainstalowałem i działał ale zdechł po kilku dniach (nie chciał się uruchomić komputer się uruchamiał ponownie)
  • Manjaro kde daje mi błąd z screena i nie chce się w ogóle uruchomić
  • Endeavouros na sterownikach otwartych i zamkniętych daje mi błąd modułu i2c. Po wyłączeniu gu parametrem module_blacklist=i2c_nvidia_gpu uruchamia się (sprawdzałem tylko zamknięte sterowniki) ale nie działała karta sieciowa. Już go nie instalowałem
    Memtest86 nie wykrył żadnego błędu. Próbowałem poluzować chłodzenie CPU i zamieniłem pamięci między sobą w slotach przed uruchomieniem memtest86. Windows 11 działa bez błędów (przynajmniej żadnych mi nie pokazuje do tej pory)

Procesor: Ryzen 7 5700x
RAM: 16gb ram 3000mhz g skill aegis (2x 8gb)
Płyta: Gigabyte gaming x v2
Karta: GTX 1660 super od gigabyte

Błąd:

Masz dualboot? Wyłączyłeś fastboot w biosie i ustawieniach Windowsa?

fastboot wyłączony w windowsie i w biosie (mam 11 pro)

Warto by było jeszcze zaktualizować bios.

Bios mam najnowszy bo aktualizowałem. Po analizie znalazłem przyczynę dlaczego linux nie chciał mi się włączyć. Jak włączę windowsa i uruchomię ponownie komputer to linux mi się nie chce włączyć. Natomiast jeżeli w windowsie kliknę zamknij i włączę komputer przyciskiem to linux działa. Testowałem na zainstalowanym manjaro bo udało mi się zainstalować. Mam wyłączony fastboot w windowsie i w biosie. Sprawdzałem obie kości ram pojedyńczo na każdym slocie obie działają. Teraz robię test memtest86+
Jakie opcje w windowsie poza fastbootem mogą psuć linuxa ?

Cytat
Jak włączę windowsa i uruchomię ponownie komputer to linux mi się nie chce włączyć.

To znaczy, że zawiesza się przy uruchamianiu, czy od razu ładuje windowsa?

U siebie jak restartuję komputer, nie ważne z którego systemu, na monitorze przez kilkanaście sekund nie wyświetla mi się nic, a potem pokazuje się manjaro z prośbą o wklepanie hasła. Znalazłem tylko dwa obejścia problemu. Pierwsze to wyłączanie komputera, a następnie włączenie go przyciskiem na obudowie. Drugi sposób to wyłączenie i ponowne włączenie monitora zanim GRUB wyświetli listę systemów do uruchomienia.

Zawiesza się gdy spróbuję uruchomić manjaro jeśli wcześniej uruchomiłem windowsa i kliknałem w nim uruchom ponownie.