Problem z blokadą update'u

Witam, chciałem zaktualizować system, ale kiedy wpisałem komendę sudo pacman -Syyu wyświetliło się coś takiego

Czy wiecie co jest problemem? I jak temu zaradzić? ;-;

Usuń locka i wtedy spróbuj jeszcze raz

sudo rm /var/lib/pacman/db.lck

Nie ma żadnego locka ;-;

A najlepsze jest to że teraz kiedy chciałem pobrać paczkę:

Zdarzyło mi się w ostatnim czasie (kilku, kilkunastu tygodni) parę takich przypadków (w sumie, blisko 10). Część udało się rozwiązać poprzez usunięcie pliku, część skillowanie/zastopowanie service’u, ale były również takie, na które pomógł restart systemu.
Zrestartuj system i spróbuj na świeżym.


EDIT-20190726-1833 … zmień temat wątku na bardziej konkretny, np. problem z blokadą update’u.

Właśnie miałem pytać @Adziu1996 czy zrobił reset po tej operacji ale z drugiej strony nie zasugierowałem bo skoro nie ma blokady to pacman teoretycznie powinien działać.

Nie analizowałem sytuacji, ale sądząc po zaobserwowanym zachowaniu, to pamac (który jest w okresie rozwojowym - dochodzą nowe funkcje, stare zmieniają się) chyba czasem kaprysi. Nawet jeżeli używasz pacman’a, to i tak może w tle działać sprawdzanie aktualizacji (czyli pamac).

zrebootowałem komputer

po czym zrebootowałem ponownie

Moim zdaniem nieaktualne mirror’y:

$ sudo pacman-mirrors -a -c Germany -P https -m rank

czyli szuka server’ów w Niemczech (możesz wybrać inny kraj), po HTTPS, wg czasu dostępu. Wydaje mi się, że jeżeli nie użyjesz parametru -m, to posortuje wg czasu synchronizacji (aktualności).


Możesz również:

sudo pacman-mirrors -i -c Germany -P https -m rank

wtedy (-i zamiast -a) otworzy Ci się okno z listą i będziesz mógł wybrać (-interaktywnie) te pozycje, które uważasz na najlepsze.


Na stałe wpisujesz parametry do:

/etc/pacman-mirrors.conf

mam odpowiedź. Wystarczyło zaktualizować/odświeżyć mirrory

sudo pacman-mirrors -g
sudo pacman -Syy
sudo pacman -Syyu

to załatwiło problem, znowu jest wszystko wporządku :smiley:

No tak, odkrycie. O tym Ci pisałem wyżej.

Tak, właśnie dlatego napisałem to co napisałem. Bo twoja odpowiedz mnie nakierowała, dzięki temu mogłem rozwiązać problem :wink:
Więc dziękuję i pozdrawiam, temat do zamknięcia

OK, ku chwale free and open :smiley: