Porządek z partycjami

Bez zmian menu startowe i bootowanie z niego.
Moze to o to chodzi ze to hp? I ma os boot manager i pozniej dalej dopiero to co na screenach dawalem sie pojawiia.

Jak już pisałem, informacje nie kleją mi się w spójny obraz, dlatego mniej myślę, a więcej działam. Skoro nic się nie zmieniło, to przywróć plikom oryginalne nazwy i zmień ją /boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi, po czym restart.

Ale wcześniej wykonaj $ efibootmgr -v → ciekaw jestem, czy zmiana nazwy plików coś zmieni w wynikach tej komendy (pokazuje wyłącznie zapis konfiguracji, czy sprawdza również coś dynamicznie?). Poza tym, pokaż zawartość (lub podlinkuj, jeżeli będą za duże do bezpośredniego cytowania w wątku) plików /boot/efi/EFI/ubuntu/BOOTX64.CSV oraz /boot/efi/EFI/ubuntu/grub.cfg.


EDIT-20210529-2138 …
To co na screen’ach, to menu GRUB’a, a więc już po przejściu przez EFI. HP raczej nie ma nic do tego.

efibootmgr -v bez zmian, takie same sa przed zmiana nazw i po

[sgas@sgas-hpelitebook8470p ~]$ sudo cat /boot/efi/EFI/ubuntu/BOOTX64.CSV
shimx64.efi,ubuntu,,This is the boot entry for ubuntu
[sgas@sgas-hpelitebook8470p ~]$ sudo cat /boot/efi/EFI/ubuntu/grub.cfg
search.fs_uuid 299fd7ea-3934-43f3-b96c-008c23d268a1 root hd0,gpt3 
set prefix=($root)'/boot/grub'
configfile $prefix/grub.cfg

Wygląda na to, że gpt3, to sda3 - niby zgadza się.
Jeżeli zmiana nazwy /boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi nie przyniesie niczego nowego, to spróbujemy software’owo wyłączyć ubuntowy obraz EFI - może jednak subtelne działania będą w tym przypadku skuteczniejsze…

Pogubilem sie troche,
/boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi
zmienic na
/boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi.old ?

Ha ha, nie dziwię się, sam zaczynam już sięgać po literaturę. Tak, zmień mu nazwę, a tym z ubuntu przywróć oryginalne.

bez zmian :upside_down_face:

to moze pojdzmy inna droga
skopiowac katalog domowy na inny dysk czy partycje i zainstalowac od nowa albo cos w ten desen?

Zaoranie dysku i postawienie wszystkiego od nowa to najprostszy sposób na rozwiązanie problemu, jednak straci się w ten sposób okazję na naukę nowych umiejętności. Zanim zaorasz dysk spróbowałbym jeszcze zmienić nazwy w /boot/efi/EFI/boot – chociaż wątpię, żeby to cokolwiek zmieniło.