Porządek z partycjami

usunałem pare kerneli
pierwszys wpis probowalem tak to manjaro jakies ktorego nie chce
i startuje z tego 3 wpisu jak widac na zdjeciu i to co chce
https://imgur.com/6lBtIWS.png

No właśnie, tego się obawiałem. Dlatego prosiłem o fotografię. Startujesz z sda3, a nie sda2 - czyli z partycji, której chcemy się pozbyć. Nie przerabiałem w praktyce takiego scenariusza, więc dobrze by było gdyby odezwał się ktoś, kto już poczuł taką sytuację pod swoimi palcami. @kotecek, potraktuj moje uwagi z dystansem, jako spekulacje na dany temat, a nie pewne wskazówki.

Zacznijmy od Adama i Ewy. Wygląda na to, że korzystasz z UEFI, więc na początek zajrzałbym do BIOS’u i sprawdził listę możliwych instalacji do z’boot’owania. Zrób fotkę i wrzuć - zobaczymy czy i jakie możliwości ona nam daje.

https://imgur.com/t8X4S2u.png

Jeżeli dobrze czytam, to co widzę, to na pierwszym miejscu jest skierowanie do partycji EFI.
Pokaż:

$ efibootmgr -v

Być może potrzebne będzie sudo - nie używam UEFI, więc u mnie komenda (poza help’em) nie działa.

$ efibootmgr -v
BootCurrent: 0000
Timeout: 5 seconds
BootOrder: 0001,0000
Boot0000* ubuntu	HD(1,GPT,4a140192-23e2-c44a-a5d3-cc44c0628fd7,0x1000,0x96000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot0001* Manjaro	HD(1,GPT,4a140192-23e2-c44a-a5d3-cc44c0628fd7,0x1000,0x96000)/File(\EFI\Manjaro\grubx64.efi)

Uwaga techniczna - formatowanie! Odsyłam do dzisiejszej wymiany zdań w innym wątku; spójrz na to i kilka kolejnych wpisów.
Poprawiłem Twój powyżej. Wejdź w jego edycję i zobacz o co chodzi.


Ubuntu - miałeś zainstalowane wcześniej? Wygląda na to, że któreś Manjaro przedstawia się, na poziomie EFI, jako Ubuntu. Ta instalacja, na której wykonałeś komendę:

BootCurrent: 0000
Boot0000* ubuntu

Musimy zidentyfikować, który plik EFI (0000 i 0001) odpowiada, której instalacji Manjaro. Czy komendę wykonałeś na tej instancji, którą chcesz zachować (tej na sda2)?

Tak 2 systemy w jeden dzien oprocz tego co mam instalowalem
Ubuntu na tej niechcianej partycji, ktore zepsulo mi start manjaro to stare/wlasciwe ktore chce i na ktorym caly czas siedze.
Wiec nagralem obraz na pena i odpalilem manajro i nagralem na ta partycje gdzie ubuntu.
Wiec wg mnie wystarczyloby naprawic start systemu a ta partycje z niechcianym manjaro/ubuntu (sda3) wywalic.

efibootmgr wykonalem na tej na ktorej siedze caly czas. Tamtej w ogole nie uzywam.

Spróbujmy, w takim razie, zmienić kolejność boot’owania w EFI. Jeżeli zadziała, tak jak sądzę, to będziemy mogli wykonać kolejny krok. Więc:

$ sudo efibootmgr --bootorder 0000,0001
$ efibootmgr -v

Po zmianie kolejności i sprawdzeniu , czy jest OK → restart.
Spodziewam się, że pojawi się inne menu startowe niż dotychczas, czyli:

Manjaro Linux
Advanced options for Manjaro Linux
Memory Tester (memtest86+)

jest tak:

[sgas@sgas-hpelitebook8470p ~]$ sudo efibootmgr --bootorder 0000,0001
[sudo] hasło użytkownika sgas: 
BootCurrent: 0000
Timeout: 5 seconds
BootOrder: 0000,0001
Boot0000* ubuntu
Boot0001* Manjaro
[sgas@sgas-hpelitebook8470p ~]$ efibootmgr -v
BootCurrent: 0000
Timeout: 5 seconds
BootOrder: 0000,0001
Boot0000* ubuntu	HD(1,GPT,4a140192-23e2-c44a-a5d3-cc44c0628fd7,0x1000,0x96000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot0001* Manjaro	HD(1,GPT,4a140192-23e2-c44a-a5d3-cc44c0628fd7,0x1000,0x96000)/File(\EFI\Manjaro\grubx64.efi)
[sgas@sgas-hpelitebook8470p ~]$

robic restart?

Jedziesz pan!

bez zmian
pierwsza opcja (z kwadratem) dalej wchodzi w niechciane manjaro
druga z tuxem w to co trzeba
https://imgur.com/7sWhaNK.png

Hmmm, przyznaję, że nie wiem czy zależne jest, to od EFI (którego nie używam, jak już pewnie wspominałem), czy od GRUB’a.
Zastanawiam się (szybko, więc być może niezbyt rozważnie) nad sposobem działania EFI i funkcjonalnymi powiązaniami z GRUB’em, oraz identyfikacją poszczególnych obrazów EFI. To wszystko i informacje od Ciebie nie kleją mi się w spójny system.

Proponuję dość bezpieczną, moim zdaniem, operację, która pozwoli nam wyeliminować z gry jeden z obrazów EFI. Masz wersję live na pen’ie? Masz, to dobrze. W takim razie wejdź do katalogu /boot/efi/ubuntu/ (tak, to będzie szło, jak sądzę). Powinieneś znaleźć tam plik shimx64.efi. Zmień mu nazwę - np. na shimx64.efi.OFF. Powinno przynieść efekt, bo UEFI to patent windows’owy, więc nie sądzę, aby rozwiązanie wychodziło poza prosty schemat: jest właściwe rozszerzenie, to dobrze; nie ma właściwego rozszerzenia, to nie zaglądam do środka. Operacja jest bezpieczna, bo w razie gdyby system nie wstał, to za pomocą wersji live można prosto i szybko wrócić do stanu wyjściowego.

Zapewne ten sam, lub podobny efekt można uzyskać za pomocą komendy efibootmgr, ale zmiana nazwy pliku jest prostsza i totalna, a więc - teoretycznie - bardziej skuteczna. Po zmianie nazwy restart. Nie wrzucaj już nowych fotek menu, tylko informację text’ową na ten temat.

$ sudo tree /boot/efi/
/boot/efi/
└── EFI
    ├── boot
    │   ├── bootx64.efi
    │   ├── fbx64.efi
    │   └── mmx64.efi
    ├── Manjaro
    │   └── grubx64.efi
    └── ubuntu
        ├── BOOTX64.CSV
        ├── grub.cfg
        ├── grubx64.efi
        ├── mmx64.efi
        └── shimx64.efi

czyli /boot/efi/EFI/ubuntu/shimex64.efi zmieniam na off? Spod systemu na lapku czy odpalam na penie i zmieniam?

Widzę, że jest tam kilka plików .efi. Dla pewności zmień nazwy im wszystkim (w katalogu ubuntu). Ja w takich sytuacjach nie zmieniam rozszerzenia, tylko dodaję (np. mmx64.efi.OFF) - w razie gdybym musiał wycofywać operację lub zajrzał tam za rok, to mam na widoku oryginalną nazwę. Zmieniasz spod lapka. Gdybyś nie mógł, to zamontuj standardowo sda1 i tam wykonaj operację.

Bez zmian menu startowe i bootowanie z niego.
Moze to o to chodzi ze to hp? I ma os boot manager i pozniej dalej dopiero to co na screenach dawalem sie pojawiia.

Jak już pisałem, informacje nie kleją mi się w spójny obraz, dlatego mniej myślę, a więcej działam. Skoro nic się nie zmieniło, to przywróć plikom oryginalne nazwy i zmień ją /boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi, po czym restart.

Ale wcześniej wykonaj $ efibootmgr -v → ciekaw jestem, czy zmiana nazwy plików coś zmieni w wynikach tej komendy (pokazuje wyłącznie zapis konfiguracji, czy sprawdza również coś dynamicznie?). Poza tym, pokaż zawartość (lub podlinkuj, jeżeli będą za duże do bezpośredniego cytowania w wątku) plików /boot/efi/EFI/ubuntu/BOOTX64.CSV oraz /boot/efi/EFI/ubuntu/grub.cfg.


EDIT-20210529-2138 …
To co na screen’ach, to menu GRUB’a, a więc już po przejściu przez EFI. HP raczej nie ma nic do tego.

efibootmgr -v bez zmian, takie same sa przed zmiana nazw i po

[sgas@sgas-hpelitebook8470p ~]$ sudo cat /boot/efi/EFI/ubuntu/BOOTX64.CSV
shimx64.efi,ubuntu,,This is the boot entry for ubuntu
[sgas@sgas-hpelitebook8470p ~]$ sudo cat /boot/efi/EFI/ubuntu/grub.cfg
search.fs_uuid 299fd7ea-3934-43f3-b96c-008c23d268a1 root hd0,gpt3 
set prefix=($root)'/boot/grub'
configfile $prefix/grub.cfg

Wygląda na to, że gpt3, to sda3 - niby zgadza się.
Jeżeli zmiana nazwy /boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi nie przyniesie niczego nowego, to spróbujemy software’owo wyłączyć ubuntowy obraz EFI - może jednak subtelne działania będą w tym przypadku skuteczniejsze…

Pogubilem sie troche,
/boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi
zmienic na
/boot/efi/EFI/Manjaro/grubx64.efi.old ?

Ha ha, nie dziwię się, sam zaczynam już sięgać po literaturę. Tak, zmień mu nazwę, a tym z ubuntu przywróć oryginalne.