Pamac, pamac-cli, pacman. Wzajemna zależność między menagerami

W pierwszej linijce dzień dobry.
Krótką styczność z manjaro miałem lata temu kiedy to używanie pacmana na tej dystrybucji kończyło sie dziwnymi problemami i destabilizacją systemu.

Pytanie, czy na dzień dzisiejszy używanie pamaca wymiennie z pacmanem jest w miarę bezpieczne, czy też lepiej korzystać wyłącznie z pamac gui /pamac-cli.
Chodzi mi o swoistą spójność narzędzi do zarządzania pakietami systemowymi.
Jeżeli weźmiemy (apt, aptitude lub apt-get) lub też (zypper, yast,yast2.) to niezależnie od wybranego narzędzia dla danej dystrybucji, efekt jego działania będzie ten sam. Wypisane narzędzia “widzą” efekty swojego działania gdyż korzystają z tej samej bazy danych i pakietów. Jak to wygląda w przypadku narzędzi w które wyposażono manjaro.
Pozdrawiam
Grafi

Bezpiecznie i zamiennie.

Ok rozumiem. Jeszcze jedno. Czy dobrze rozumiem, że kwestia edycji podmiany głównych repozytoriów odbywa się przez ręczną edycje repozytoriów /etc/pacman.d/mirrorlist. Co z kolei odpowiada procedurze w debianie /etc/apt/sourcess.list.d/lista-pakietow.list.

Gdzie i czy w ogolę jest możliwe, lub zasadne edytowanie listy repozytoriów flatpack.
Jeżeli pytanie wydaje się idiotyczne to przepraszam.
Wole zadać 2 czy trzy dziwaczne pytania na starcie dla rozwiania wątpliwości, by nie zatruwać nikomu życia na dalszym etapie używania systemu.
Pozdrawiam serdecznie.

Ja osobiście wolę połączenie pacman i octopi.

Repozytoria ustawiasz automatycznie za pomocą komendy pacman-mirrors
Np.: najlepsze z listy wybranych krajów:
sudo pacman-mirrors -c Global,Finland,France,Germany,Poland,Austria

W pierwszej kolejności szukaj pakietów w systemie.
Dopiero potem wśród “obcych” flatpacków itp.

Polecam wiki Manjaro z wieloma przydatnymi informacjami.

Bardzo dziękuje i nie zawracam du… gitary