Pamac , pacman - pytania

Czy pamac i pacman to jest to samo??
Na necie pisze że pacman jest domyślny domyślny zarządca pakietów w arch, manjaro i kilku innych.

Przeznaczenie pacman i pamac jest podobne, oba służą do instalacji oprogrmowania.

pamac ma łatwiejszą(?) do zapamiętania składnię, jak również posiada graficzny interfejs, oraz umożliwia instalację paczek z AUR oraz paczek snap (wkrótce chyba też Flatpack)

Więcej:
O pacman -> https://manjaro.pl/instalacja-programow-w-manjaro/

O pamac -> https://manjaro.pl/pamac-graficzny-oraz-konsolowy-menadzer-pakietow-manjaro/

Pacman jest manager’em pakietów stworzonym dla Arch Linux’a (można zaryzykować twierdzenie, że dystrybucja została zbudowana wokół Pacman’a). Stosują go również inne dystrybucje, oparte o Arch’a (nie tylko - jest kilka takich, które nie mają nic wspólnego z Arch’em, ale przyjęły Pacman’a, jako ‘swojego’ manager’a pakietów).

Pamac jest manager’em pakietów stworzonym dla Manjaro Linux. W zasadzie, pierwotnie był tylko graficznym interface’em dla Pacman’a (choć o mniejszej funkcjonalności). Obecnie, przebudowany i rozbudowany, zyskał nowe funkcje (ale nadal wymaga Pacman’a) - oprócz opisanych wyżej, przez @napcok, również wersję CLI i graficzną, opartą o biblioteki Qt (pierwotnie tylko GTK). Używany również przez dystrybucje, dostarczające Arch’a ‘z ludzką twarzą’.

W środowisku, od dłuższego już czasu, funkcjonuje temat zmiany nazwy Pamac’a na … cokolwiek, co nie będzie myliło się z Pamac’em. Zabawna gra, jaka toczy się pomiędzy obu nazwami (zapewne, to chcieli uzyskać pomysłodawcy) jest atrakcyjna intelektualnie, ale męcząca praktycznie - szczególnie, jeżeli po raz trzeci wpisujesz jedną komendę, mając na myśli drugą.

forum.manjaro.pl - polskie wsparcie Manjaro. Hostowane przez: