Pamac aktualizacja jednego wybranego pakietu?

Chciałbym zainstalować jakiś program. Podaję przykład: otwieram pamac a tam mi pokazuje że mam do zaktualizowania około 200 pakietów/programów o łącznym rozmiarze 1.5 GB. W tej chwili nie chce instalować aktualizacji bo np. siedzę na łączu mobilnym i zależy mi na zainstalowaniu jednego programu którego sobie odnalazłem w repo. No i jak to zrobić?
Pamac cały czas mi sie czepia żebym zaktualizował wszystko plus zainstalował mój dany program.

Systemy ciągłe takie jak Manjaro czy Arch nie wspierają częściowych aktualizacji. Musisz zaktualizować system w pełni, bo istnieje ryzyko, że się posypie. Paczka którą chcesz zainstalować może wymagać nowszych komponentów niż te, które masz w systemie. Spróbuj zainstalować ją pacmanem i przekonaj się, czy zadziała. Ale to jest dość ryzykowne.

1 polubienie

mam na myśli jakis głupi program który chce zainstalować, po dacie jego wydania widac ze jest wydany 3 miechy temu, a mój system wczoraj był jeszcze aktualny a dzis chce pobrac 200 aktualizacji o 1.5 gb rozmiaru. wiec samo widać że nie ma zależności. przecież to jest bez sensu czy developerzy manjaro i arch nie wiedzą o tym że ludzie często teraz korzystaja z mobilnego internetu z ograniczoną liczbą GBów do pobrania. w windowsie jest nawet taka opcja żeby nie mobuerało aktualizacji gdzy sie jest na internecie limitowanym/taryfowym. chce zainstalować jeden glupi program który mi jest potrzebny natychmiast a jestem w podróży i po pierwsze mam mobilny net po drugie nie mam czasu na czekanie zanim on sobie pobierze i zainstaluje wszystko.
gdy wrucę do domu wtedy się podepnę do stałego łacza i zainstaluje aktualizacje.

i nie chce tego programu z konsoli instalować tylko z pamaca kliknięciami.

Linux to nie Windows - a aktualizacje w tych systemach są całkowicie inne i nie ma najmniejszego sensu porównywać tego. Zacznijmy od tego. Po drugie - skoro decydujesz się na dystrybucje ciągłą, to licz się z faktem, że będzie dużo aktualizacji i nie możesz wykonywać ich partiami, wedle uznania, tylko brać całość - to po trzecie. Twórcy takich dystrybucji ciągłych przy wizji swojego systemu nie biorą pod uwagę użytkowników internetu mobilnego, bo wtedy taka dystrybucja nie mogłaby być ciągła. Jeśli nie chcesz dostawać tylu aktualizacji, zdecyduj się na Ubuntu bądź Minta bo tam będzie tego mniej. Nie napisałeś jaki chcesz zainstalować program, więc nikt nie miał prawa wiedzieć, że został zaktualizowany jakiś czas temu. Sytuacje w których program wymaga nowych zależności i muszą zostać zaktualizowane, by program się uruchamiał wcale nie są takie rzadkie. Przykładowo - jeśli w środowisku Plasma 5 zaktualizujesz libgit2 BEZ instalowania nowego ktexteditor to programy Kate czy KWrite nie uruchomią się. Takich przypadków jest całe mnóstwo.

Skoro wolisz korzystać z pamaca graficznie, to licz się z takimi kwiatkami. Skoro ten program nie wymaga nowych zależności, to najprawdopodobniej zainstalowałby się bez aktualizowania systemu gdybyś robił to konsolowo. W takim wypadku możesz mieć żal wyłącznie do twórców takich narzędzi a nie do developerów Manjaro czy w zasadzie Archa.

1 polubienie
  1. Jeżeli używasz dystrybucji typu rolling release, to MUSISZ zaakceptować częste aktualizacje. Manjaro i tak aktualizujesz rzadziej, niż Arch’a.
  2. Jeżeli decydujesz się wykonywać częściowe aktualizacje, to PAMIĘTAJ, że jest, to niezgodne z instrukcją obsługi dystrybucji Arch-like i każdy na tym, jak i dowolnym innym forum, może odmówić Ci pomocy, w razie gdybyś jej potrzebował wskutek swych nierozważnych decyzji.
  3. Jeżeli mimo to, dalej chcesz TO zrobić, to możesz w Pamac’u wyłączyć sprawdzanie aktualizacji, podczas instalacji nowego pakietu; lub wykonać instalację za pomocą polecenia Pacman’a.
  4. Zostałeś OSTRZEŻONY.

Może instalacja snap rozwiąże ten problem ale…
Prawda jest taka że Ty się na tym nie znasz, ja się na tym nie znam a pan Manjaro jest dystrybucją ciągłą. :wink:
pf_2

Nie wiem, czy to rozwiąże TEN problem, ale można oczywiście użyć Flatpak’a, Snap’a, AppImage. Do zarządzania dwoma pierwszymi można użyć Pamac’a, do wszystkich trzech Bauh.

Rozwiąże tylko częściowo. Paczki te są sporo większe od normalnych w repozytoriach więc tak czy siak pobierze porównywalnie. Oczywiście, potem nie będą aktualizowane biblioteki… ale koniec końców przy aktualizacji paczki też trzeba będzie pobrać więcej.

Fakt. Z tego punktu widzenia, najsensowniejszym wyborem będzie AppImage, który - w przeciwieństwie do Flatpak’a i Snap’a - nie ściąga dodatkowych bibliotek i pakiet danej aplikacji może pracować zupełnie niezależnie, samodzielnie. Można również go nieaktualizować (lub aktualizować rzadziej, czy wtedy gdy jest dostęp do nielimitowanego net’u) i będzie dalej działał (przynajmniej teoretycznie), bez względu na zmiany w systemie.

Oczywiście, nie zawsze znajdziemy, to czego szukamy, w takim formacie, jaki nam najbardziej odpowiada.


EDIT-20200515-1324 … chyba odbiegliśmy ciut od tematu wątku.

@golec2604
Zwróć uwagę, że za pomocą Pamac, klikając lewym klawiszem myszki na świecącą na czerwono ikonkę, robisz aktualizację systemu (co jest zalecane).
Natomiast, jeśli nie chcesz w danymi momencie aktualizować czekających do zaktualizowania np. 200 pakietów, a tylko chcesz zaktualizować jeden wybrany pakiet (o ile się to uda), to musisz:

  • kliknąć prawym klawiszem myszki na ikonkę Pamac i wybrać “Menedzer pakietów”,
  • następnie kliknąć ikonkę/narzędzie lupy, wpisać nazwę interesującego cię pakietu i zatwierdzić.
    W tym przypadku, zaktualizuje/zainstaluje się twój wybrany pakiet oraz jego zależności (jeśli też są nowe ich wersje), natomiast reszta pakietów się nie zaktualizuje.
Arch Linux Archive

Arch Linux Archive (ALA), znane wcześniej pod nazwą Arch Linux Rollback Machine (ARM), przechowuje oficjalne snapshoty repozytoriów, obrazy iso i pliki tarball. Może zostać wykorzystane do:

  • Downgrade do poprzedniej wersji pakietu (np. kiedy najnowsza nie działa poprawnie);
  • Odtworzenia wszystkich pakietów w stanie z pewnego konkretnego momentu (np. kiedy system nie działa, chcę wrócić do stanu sprzed dwóch miesięcy);
  • Znalezienie poprzedniej wersji obrazu ISO.
Arch Linux Historical Archive

Co jakiś czas stare pakiety są usuwane z bieżącego archiwum ALA i przesuwane do dedykowanego archiwum w serwisie archive.org.

https://archive.archlinux.org/packages/f/firefox/
Można się cofnąć do firefox-64.0.2-1-x86_64.pkg.tar.xz 10-Jan-2019 07:02

Zastanawiam się czy przy pomocy peertube nie można udostępniać zawartości katalogu /var/cache/pacman/pkg (lub jego kopii) tym co chcą dopasować jeszcze starsze pakiety do posiadanych zależności.

W Archu jest jeszcze weselej z aktualizacjami. Jeżeli Ci takie coś nie odpowiada, może wybrać Minta, Ubuntu…

1 polubienie