Paczka do dźwięku powoduje problem ze słuchawkami również na windows

Mój komputer to laptop. Lenovo y700-17ISK.
Hardware: Intel I5 6300HQ, Nvidia 960M, Dysk SSHD 1TB, Dysk SSD m.2 128 Gb.
Laptop jest podłączony zasilaczem. Wyjąłem baterię.
Mam zainstalowany system Windows10 wersja 2004 i Manjaro 20.1 Mikah (xfce) w trybie Dual Boot. No mam grub po prostu.
Wczoraj zainstalowałem jakąś paczkę z AUR, bodajże do kodeków aptx. Chciałem mieć lepszy dźwięk na słuchawkach. Mam słuchawki Tracer Ray i xiaomi air dots s. Prawdopodobnie zainstalowałem paczkę, która powoduje konflikt z poprzednią paczką do dźwięku i pavucontrol, bo wcześniej też coś instalowałem. Teraz nie pamiętam nawet jak się nazywały.
Mam taki problem, że teraz nie mogę używać mikrofonu w Xiaomi air dotsach, bo psuje się dźwięk (na linuxie). Na windowsie pogorszył się dźwięk płynący ze słuchawek oraz po użyciu mikrofonu nie słyszę dźwięku (np. głosów ludzi z teams).

Stąd dwa pytania: 1.Czy mogę podejrzeć jakie paczki ostatnio instalowałem, żeby odinstalować tę problematyczną?
2. Jak to jest możliwe, że sterownik zainstalowany na linuxie w jakiś sposób wpływa na działanie na windowsie?

Oczywiście, klikasz w Pamacu ikonkę hamburgera i Zobacz historię – tam jest historia wszystkich instalacji.

To niemożliwe, Windows i Linux mają osobne sterowniki, sterowniki z jednego systemu nie mają prawa działać na drugim. Gdybyś spróbował je uruchomić na innym systemie, to nic by się nie stało, sterowniki po prostu by się nie uruchomiły (pomijam tu kombinowanie z wine i jakimiś emulatorami). To jest jakiś wewnętrzny problem Windowsa.

Dzięki za pomoc. Udało mi się. Nie mogłem znaleźć ikony hamburgera. Włączyłem Pamac > 3 kropki > zobacz historię. Odinstalowałem paczkę. Potem przeinstalowałem bluemana i pulseaudio. Przy okazji wyrzuciło gnome-bluetooth.

Na windowsie wyświetlają mi się jakby dwa profile dźwięku, przy wyborze urządzenia wyjściowego do dźwięku. Są ‘słuchawki’ i ‘zestaw handsfree’. Ten handsfree trzeszczy, dźwięk jest okropny, ogólne wrażenie jakby coś miało się zaraz zepsuć. Być może wybrałem handsfree przez pomyłkę i włączając mikrofon na google-meet doszło do jakiegoś konfliktu. W takim wypadku muszę restartować windowsa. Nie znam lepszego sposobu.

Jeszcze raz dzięki. Bardzo ładne jest to forum. Szczególnie podoba mi się, że kiedy dodawałem temat, to z prawej strony pokazywały mi się podobne wątki do mojego. Super.

Możliwe, to zależy jakich ikon używasz :wink:

Cieszę się, że forum się podoba. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej :slight_smile:

Oprócz sposobu podanego przez @Tomek, możesz również bezpośrednio (z terminala czy za pomocą graficznego manager’a plików) podejrzeć plik log’a:
/var/log/pacman.log
lub skopiować go na bok - do analizy, czy innej obróbki.

Dzięki za ten sposób. Chyba zainstaluje od nowa Manjaro. Namieszałem za bardzo. Nie mam migawki przed zepsuciem dźwięku. Nie miałem okazji sprawdzić, czy mikrofon działa na linuxie znośnie, np. w teams. Wiem że rejestruje, bo sprawdzałem na jakiejś stronie online, ale brzmi to jakbym był robotem. Kto wie :smiley:
Chciałbym zainstalować jakąś paczkę, żeby działał mikrofon i dźwięk. Na standardowych ustawieniach mam dźwięk jak z puszki, ale mikrofon działa. :confused: