Pacman - konsolowy menedżer pakietów Manjaro

Menedżerem pakietów w Manjaro jest pacman – nazwa wywodzi się od pac kage man ager. Pacman jest narzędziem konsolowym, stworzonym przez Judda twórcę dystrybucji Arch Linux i rozwijanym przez deweloperów Archa. Za jego pomocą możesz instalować, aktualizować, konfigurować, przeszukiwać lub usuwać pakiety. Poniżej kilka przykładów użycia pacmana.

Aktualizacja systemu

W celu aktualizacji systemu, wydaj następującą komendę:

sudo pacman -Syu

Synchronizacja lokalnej bazy pakietów z repozytoriami Manjaro

System Manjaro posiada bazę danych ze wszystkimi pakietami oprogramowania, które są dostępne w oficjalnych repozytoriach. Baza ta jest niezbędna, aby menedżer pakietów pacman mógł zlokalizować oraz pobrać pakiety do ich instalacji. Kiedy aktualizujesz system ta baza jest również automatycznie odświeżana. Za pomocą poniższej komendy możesz kompletnie przebudować bazę danych pacmana, a nie tylko ją odświeżyć i zaktualizować.

sudo pacman -Syy

Aby za pomocą jednej komendy zarówno zsynchronizować bazę danych pakietów oraz zaktualizować system wpisz:

sudo pacman -Syyu

Wyszukiwanie pakietów

Za pomocą pacmana możemy także wyszukiwać pakiety, zarówno te zainstalowane jak i dostępne w repozytoriach Manjaro.

Przeszukiwanie repozytoriów Manjaro

Aby wyszukać pakiet:

pacman -Ss [nazwa pakietu]

Przykładowo aby sprawdzić czy w repozytorich dostępny jest menedżer plików krusader:

pacman -Ss krusader

Wyszukiwanie wśród zainstalowanych pakietów

Aby uzyskać informacje o pakiecie, który mamy już zainstalowany w systemie wydajemy polecenie:

pacman -Q [nazwa pakietu]

Więcej informacji o pakiecie wyświetli nam polecenie:

pacman -Qi [nazwa pakietu]

Aby wyświetlić listę wszystkich zainstalowanych pakietów:

pacman -Qq

Pobieranie i instalowanie pakietów

Pakiety mogą być pobierane oraz instalowane z wielu źródeł, nie tylko z oficjalnych repozytoriów Manjaro. Pamiętaj jednak, że gdy instalujesz pakiety spoza oficjalnych repozytoriów robisz to na własne ryzyko.

Pakiety z oficjalnych repozytoriów

Instalacja pakietu:

sudo pacman -S [nazwa pakietu]

Przykładowo aby zainstalować menedżer plików krusader:

sudo pacman -S krusader

Pakiety z dysku lub z Internetu

Aby zainstalować pakiet, który mamy pobrany na dysku (nazwa pliku powinna się kończyć na pkg.tar.xz ):

sudo pacman -U [/ścieżka/][nazwa pakietu.pkg.tar.xz]

Aby zainstalować pakiet za pomocą URL (znajdujący się gdzieś w Internecie):

sudo pacman -U https://manjaro.pl/repo/pakiet.pkg.tar.xz

Usuwanie programów

Aby odinstalować pakiet z systemu:

sudo pacman -R [nazwa pakietu]

Więcej informacji na temat pacman można znaleźć na wiki lub w manualu:

man pacman
1 polubienie

Zainstalowałem za pomocą sudo pacman -U [/ścieżka/][nazwa pakietu.pkg.tar.xz] pakiet z dysku, jednak nie widzę tego pakietu w katalogu /var/cache/pacman/ (, gdzie kiedyś pakiet *.xz był umieszczany po komendzie pacman -U *.xz).

Gzie obecnie pacman umieszcza pakiet *.xz po komendzie pacman -U *.xz ?

A słyszał ktoś z Was o vpacman? jest to manager pakietów gui trochę przypominający octopi, oczywiście dostępny w AUR.

aby mieć swoją zbudowaną paczkę w repo wrzucasz ją do /home/custompkgs
tworząc wcześniej w /home katalog /custompkgs i dodając wpis w pacman.conf

[custom]
SigLevel = never 
Server = file:///home/custompkgs

i po skopiowaniu zbudowanej paczki z katalogu w którym się budowało za pomocą

makepkg -srci 

wtedy paczka.xz ląduje w custom repo

aby potem odświeżyć to co się doda do swojego repo robi się

repo-add /home/custompkgs/custom.db.tar.gz /home/custompkgs/*.pkg.tar

rozumiem że chodzi Ci o tą paczkę

ja też mam swoje repo z paczkami które sam buduję ( kernele etc. itp. )

nawet jak nie zainstalujesz za pomocą pacman -U... zbudowanej paczki ( mnie się często zdarza, jak się kernel buduje to czymś się zajmę i zapomnę ) to potem zbudowane paczki wrzucam do custom repo i odświeżam repo i wtedy instaluję standardowo pacman -S paczka

tyle w skrócie w temacie :wink:

OK. To jest jakaś opcja.
Jednak, o ile dobrze pamiętam, kiedyś pakiet *.xz był automatycznie umieszczany w katalogu /var/cache/pacman/ po komendzie pacman -U *.xz , niezależnie od tego, w jakim katalogu na dysku znajdowała się paczka źródłowa, która chciało się zainstalować.

u mnie w /var/cache/pacman/ jest pusto co do plików ale jest katalog pkg gdzie są wszystkie paczki
.pkg.tar.xz ale te które są pobrane ale nie były budowane osobiście :wink:
a swoje paczki mam w custom repo

jak może pakiet którego nie pobrałeś a zbudowałeś ma się tam znaleźć jak już go masz w katalogu w którym budowałeś :wink:


no i znowu zapomniałem a w tle kernel mi się budował :smiley: