Otwarte sterowniki GPU od Nvidii

Piekło zamarzło, Nvidia właśnie wypuściła otwarte sterowniki dla Linuksa :smiley: Pytanie, kiedy dotrą do poszczególnych dystrybucji – pewnie parę tygodni, jeśli nie miesięcy, trzeba będzie poczekać, nim da się z nich skorzystać. Z tego co czytam to obsłużą tylko najnowsze karty z serii 16xx i nowsze, więc niestety posiadacze starszych sprzętów będą musieli obejść się ze smakiem. Niemniej jednak jest to przełom jeśli chodzi o tę firmę :slight_smile:

Sam kod można znaleźć tutaj: GitHub - NVIDIA/open-gpu-kernel-modules: NVIDIA Linux open GPU kernel module source

Jak ktoś ma Archa, odpowiedni sprzęt i dość odwagi to może już testować. Odpowiedni pakiet jest już w testing.

https://archlinux.org/packages/testing/x86_64/nvidia-open/

1 polubienie

Tak czy siak, myślę że dzięki temu i tak Nouveau ruszy do przodu. Nie wiem czy aby na pewno, ale wątpię czy najnowsze sterowniki zostały napisane od zera bez kopiowania starszego kodu z wcześniejszych linii. Czas pokaże, mnie ciekawi tylko kiedy linia 470 zostanie porzucona, bo wtedy będę zmuszony przejść na nouveau lub całkowicie wyłączyć dGPU.

Odkopuję temat, tym razem w świat poszedł news o NVK, nowych otwartych sterownikach dla NVIDII. Widać, że temat się rozwija :slight_smile:

Tak jak myślałem, wsparcie będzie tylko dla nowszych kart. Moja stara laptopowa Geforce 920M jeszcze dycha, choć wiem że i na sterowniki serii 470 też przyjdzie czas, jak to się stało ze starszymi wersjami. Na nouveau wydajność jest gorsza niż na GPU Intela xD. Ale i tak się dziwię, że w ogóle jeszcze mogę z niej korzystać, bo oficjalnie działała jedynie pod serią 390 i 414. Potem zostanie mi kompilacja sterów ze źródeł bądź całkowite wyłączenie tej karty w biosie.