Odczyt i tworzenie .img

Witam wszystkich. Jaki znacie program lub metodę na obrazy img.
Chcę nagrać obriz .img dla malinki na kartę znalazłem jeden program .
Widziałem również do, zastanawiam się tylko jakim programem robić kopie kart SD do formatu .img, jak można montować obraz w linuxie w celu odczytu i drobnych modyfikacji.
Paweł

Podejrzewam, że obraz dla malinki nie różni się specjalnie od zwykłego .iso np. Manjaro, więc nagrywasz na tak samo. Programów jest od wyboru do koloru: BalenaEtcher, Rufus, unetbootin, dd. Najlepiej zajrzyj do poradników dotyczących maliny, tam wszystko powinno być wyjaśnione, gdyby były jakieś różnice.

Do montowania dysków w Linuxie służy polecenie mount, są też różne graficzne interfejsy, zależnie od środowiska graficznego.

Kopie możesz robić na wiele sposobów: ręczne kopiowanie, programy typu Timeshift, synchronizacja z chmurą. Zależy czego potrzebujesz.

Jeżeli, to ma być modyfikacja obrazu DVD/Pen startowego (boot), to nie możesz, ot tak sobie go zmodyfikować, bo przestanie być boot’owalny. Szczegółów nie znam, więc będziesz musiał poszukać informacji (i stosownych narzędzi).


imagewriter (community) służy do nagrywania obrazów na pen’y, ale karty pamięci chyba również obsługuje. W każdym razie warto sprawdzić, bo narzędzie jest proste i jeszcze mnie nie zawiodło.


gnome-disks, z gnome-disk-utility (extra), zapisuje obrazy dysków w formacie .img .