Oczekiwanie na zamknięcie systemu (1,5 min)

Mam następujący problem:

  • podczas zamykania Manjaro wyświetla się komunikat “a stop job is running for session 5 or user…” i trzeba odczekać 1 min i 30 sek., to samo przy wybraniu opcji restart;
  • komunikat nie występuje jeśli wcześniej wyloguję się i zamykam system lub restartuję.

Operating System: Manjaro Linux
Wersja Plazmy KDE: 5.19.4
Wersja Szkieletów KDE: 5.73.0
Wersja Qt: 5.15.0
Wersja jądra: 5.8.1-3-MANJARO
Architektura systemu: 64-bity
Procesorów: 8 × Intel® Core™ i7-4790K CPU @ 4.00GHz
Pamięć: 31,3 GiB RAM-u
Graphics Processor: GeForce GTX 750 Ti/PCIe/SSE2

Jeśli ktoś ma pomysł, jak pozbyć się problemu, to proszę o pomoc.

To może być cokolwiek, trzeba ustalić przyczynę. Od kiedy pojawia się ten problem? Od ostatniej aktualizacji? Wcześniej? Sprowokuj ten błąd i podaj wynik polecenia journalctl -b -1 – będzie długie, więc nie kopiuj bezpośrednio tylko wklej na pastebin. Warto też sprawdzić, czy na innym kernelu pojawia się ten problem.

Alternatywnie można wyłączać komputer poprzez przytrzymanie przycisku wyłączania :wink:

Faktycznie problem pojawił się po aktualizacji, występuje na wszystkich trzech kernelach.
Tu jest zrzut z journalctl -b -1 - link
Pamiętam, że na Debianie (też KDE) miałem kilka lat temu coś takiego. Ale już nie pamiętam jak to rozwiązałem :frowning:

P.S. Faktycznie przyciśnięcie przycisku “power” na obudowie powoduje prawidłowe wyłączenie kompa.

Miałem ten sam mocno irytujący problem.
Sprawdź co masz w pliku /etc/systemd/system.conf
U mnie było:

#DefaultTimeoutStopSec=90s

Zmieniłem na:

DefaultTimeoutStopSec=10s
1 polubienie

Taaa, znam to, dzięki - ale to tylko proteza :frowning:

To na pewno jest całość logów? Przy wyłączaniu komputera logi kończą się zwykle komunikatem w rodzaju systemd-journald: System stopped. Tu tego nie widać, nie widać też, żebyś w ogóle próbował wyłączyć komputer, brak odpowiednich komunikatów. Prawdopodobnie skopiowałeś tylko początek logów. Spróbuj jeszcze raz – tym razem przewiń na sam koniec i skopiuj ostatnie kilkaset linii. Albo skorzystaj z Manjaro Log Helpera – zaznacz drugą i ostatnią opcję, a otrzymany link daj tutaj.

Dokładnie.
Chyba duża cześć osób maboxa borykała się z tym problemem parę miesięcy temu - ah ten czas płynie szybko :slight_smile:

Teraz zrzuciłem do pliku
Może wcześniej za mało zaznaczyłem :wink:

A może za dużo – zdarzało mi się, że jak kopiowałem jakieś duże fragmenty tekstu to z którejś strony mi ucinało :wink:

W każdym razie przyczyna leży w tym fragmencie, chyba dotyczy ssdm:

sie 27 20:49:44 piotr-Manjaro systemd[1]: Stopped Simple Desktop Display Manager.
sie 27 20:49:44 piotr-Manjaro audit[1]: SERVICE_STOP pid=1 uid=0 auid=4294967295 ses=4294967295 msg='unit=sddm comm="systemd" exe="/usr/lib/systemd/systemd" hostname=? addr=? terminal=? res=success'
sie 27 20:51:13 piotr-Manjaro systemd[1]: session-2.scope: Stopping timed out. Killing.

Warto się temu przyjrzeć, sprawdź czy systemctl status sddm nie pokazuje jakichś błędów czy ostrzeżeń czy innych niepokojących komunikatów, jeśli tak to pokaż je.