NVIDIA vs AMD teraz i w przyszłości

Witam, planuję zmienić kartę graficzną. Obecnie posiadam GTX780. Wybór padł na RTX3060 lub RX6600XT. Karta będzie służyć do grania głównie poprzez Steam w RPG z otwartym światem(RDR2, W3, Fallouty itd). Z tego, co się orientuję, to otwarte sterowniki AMD w ostatnim czasie pozwalają na osiągnięcie dobrej wydajności. Jak to jest faktycznie na dzień dzisiejszy oraz czy lepsze perspektywy linuxowi gracze mają na AMD czy Nvidia? Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz swoją bibliotekę w Protondb

Wg benchmarków wydajnościowo te karty stoją na podobnym poziomie – obie karty mają swoje mocniejsze i słabsze strony (choć AMD wydaje się delikatnie mocniejszy). Sam posiadam RX6600XT i sobie chwalę – po podkręceniu RDR2 czy Cyberpunk 2077 są grywalne na najwyższych ustawieniach (w Full HD). O Nvidii się nie wypowiem, bo tę kartę znam jedynie z nazwy. Aczkolwiek teraz po premierze kolejnej generacji kart graficznych powoli nadchodzą gry, w których trzeba będzie trochę zejść z grafiką – taka naturalna kolej rzeczy.

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi bardziej o kwestie sterowników. Jak zaczynałem “przygodę” z Linuxem jakieś 8 lat temu, to posiadałem kartę Radeon serii HD modelu nie pamiętam i na otwartych sterownikach wydajność w grach była kiepska. Po wymianie na GTX660, który wtedy odpowiadał wydajnością ww Radeonowi i zainstalowaniu zamkniętych sterowników Nvidia szło pograć. Później wymiana na GTX780 i dalej zamknięte sterowniki, i było ok. W ostatnich latach wydajność sterowników AMD uległa poprawie i się zastanawiam, czy na chwilę obecną te otwarto-źródłowe wydajnością w grach odpowiadają tym zamkniętym od Nvidii. Testów porównawczych kart graficznych w Win jest od groma, natomiast pod Linuxem jest już mały problem. Gdzieś na anglojęzycznym forum wyczytałem, że lepszym wyborem jest AMD, ponieważ Steam i Proton są optymalizowane pod Radeony. Na ile w tym prawdy-nie wiem. Może jest ktoś bardziej “obcykany” w temacie?

Jeśli szukasz testów i benchmarków z Linuxa to polecam zaglądać na Phoronix, przykładowo tutaj RX 6600 XT (na wykresach jest również RTX 3060 i cała masa innych kart):