Nvidia-340xx dla jąda 5.8

Witam
Doczytałem na necie że sterowniki nvidia-340xx nie są już wspierane i nie da sie ich zainstalować na manjaro20 z jądrem 5.8. Intalator z manjaror nie może ściągnąć pakietu linux58-nvidia340xx, bo go nie ma.
Moje pytanie jest takie czy da sie ściągnąć sterowniki z strony nvidia i zainstalować je na jadrze 5.8 i jakie pakiety do tego potrzebuję ??

1 polubienie

Wiem, że niegrzecznie jest odpowiadać pytaniem na pytanie, ale … nie możesz zejść z numerem kernel’a, np. do 5.4 LTS?

Prosisz o sposób wkompilowania w jądro driver’ów, które zostały porzucone kilka wersji wcześniej. Gdybym był złośliwy, to życzyłbym Ci powodzenia. Ale jeżeli baaardzo Ci zależy, to chyba możesz użyć:
nvidia-340xx-dkms (AUR)
bo chyba temu, to służy, czyli (w tym przypadku) użycia starych sterów, z nowymi jądrami.

Właśnie w tym problem, że nie. Z niemal całkowitą pewnością można stwierdzić, że nie ma możliwości używania sterownika nvidia 340 na kernelu 5.8. Budowanie tego z AUR również prawie na pewno zakończy się błędem. Jeśli autor wątku chce korzystać z takiej konfiguracji (kernel 5.8 i nvidia 340) to niech przeszuka internet - ktoś ponoć stworzył do tego jakiś patch ale nie miałem sił i ochoty by się do tego dokopać i sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości czy to tylko miejskie legendy.

1 polubienie

Tak z ciekawości zapytam co przeszkadza w tym jądrze w zainstalowaniu tych sterowników ? NIestety muszę mieć poinstalowane te oryginalne strowniki bo tylko w tedy mam dźwięk po HDMI.
A jeśli chodzi o zejście z jądrem do 5.4 to właśnie tak to mam teraz rozwiązane. Ale te rozwiązanie jest na chwilę w końcu będe zmuszony przejść z jądrem wyżej. Dlatego już sie interesuję co i jak.

Kernel 5.4 będzie wspierany do grudnia 2025 roku. Do tego czasu wiele może się zmienić, Nvidia wsparcia raczej nie przywróci, ale być może sterowniki nouveau zostaną na tyle ulepszone, że dźwięk po HDMI będzie działać. A może pojawi się inna alternatywa. Jednak moim zdaniem do tego czasu najprawdopodobniej wymienisz sprzęt.

Zmiany w kernelu spowodowały, że sterowniki stały się niekompatybilne.

ogolnie 5.8 to byla najwieksza tragedia … czemu developerzrzy linuxa przesladuja uzytkownikow domowych? oni sa oplacani przez korporacje a czym jest korporacja? dlaczego te korporacje pasozytuja na pracy darmowych programistow a niedaja nic ZERO od siebie w xorgu najwazniejszym linuxowym programie pracuje niewiem jak teraz ale kilka osob? gdyby nie android i to ze pasozytnicze korporacje same tworza binarne drivery to te sterowniki by byly zniszczone dla naszego dobra ;DDD w tych kernelach i tak nic nowego przydatnego niedaja dla ludzi ktory tylko niszczo wydajnosc deskopa ktory kernel dlugo terminowy polecacie?

Wiesz, że to obowiązkiem twórców sterowników jest dostosować je do kernela a nie odwrotnie? Poza tym zobacz, co napisali twórcy:

The Linux 340.* legacy driver series is the last to support the G8x, G9x, and GT2xx GPUs, and motherboard chipsets based on them. Support for X.Org xserver version 1.20 was added to the 340.* legacy driver series with version 340.107, and support for Linux kernels up to Linux 5.4 was added with version 340.108. No further releases from the 340.* series are planned.

Porzucili wersję 340xx więc nie wiem dlaczego masz żal do devów kernela.

W zależnościach pakietu jest:

nvidia-340xx-utils=340.108
linux>=5.5
linux-headers>=5.5

więc teoretycznie wszystko zgadza się.
Praktycznie jednak, pojawiają się problemy:
https://aur.archlinux.org/packages/nvidia-340xx-dkms


linux54 jest wersją LTS, więc przez kilka najbliższych lat będą poprawki błędów. Nie będzie nowych funkcji, ale czy rzeczywiście potrzebujesz ich?

Na moim kanale na YT ( Świat Linuksa) zrobiłem poradnik jak uruchomić 340.108 z jądrem 5.8 - o prawda dla ubuntu 20.10 ale będzie działało też w Manjaro. Kwestia pobrania spatchowanego instalatora NVidia. To nie jest kryptoreklama tylko sprawdzona porada - uruchomiłem tak 340.108 na hp elitebook 8440p
Link do tutoriala: Nvidia 340.108 i kernel 5.8 Tutorial

Witamy linuksowego youtubera :smiley:

Zawsze jest to jakiś sposób, jednak ma jedną wadę. Trzeba pamiętać i samodzielnie dbać o aktualizację sterowników. Pół biedy jeśli te operacje będą konieczne tylko przy przechodzeniu na wyższą gałąź kernela, jednak przypuszczam, że trzeba będzie je przeprowadzać również w ramach aktualizacji tej samej gałęzi (zwłaszcza że standardowo z kernelem aktualizowane są również sterowniki). A to w Manjaro oznacza klepanie tych komend praktycznie co aktualizację. I to kilka razy, jeśli ktoś ma więcej kerneli powyżej 5.4. Nie każdy może mieć czas i chęci na coś takiego.

2 polubienia