Nie działa przełączanie użytkownika

Założyłem nowego użytkownika i daje przycisk w xfce przełącz użytkownika
Przełącza pokazuje się okienko logowania
Wpisuje, coś myśli i dalej pokazuje to samo okno logowania.
Na próbę wpisuję złe hasło to komunikat że błędne.
Więc z hasłami wszystko w porządku

Może podajesz błędną nazwę użytkownika? Chociaż na logikę wtedy też powinien pojawić jakiś komunikat w stylu błędna nazwa użytkownika.

z /etc/passwd:

ink:x:1000:1001:ink:/home/ink:/bin/bash
mis:x:1001:1002::/home/mis:/bin/bash

pamiętam że kiedyś jak dzieliłem blaszaka na 3-y osoby to korzystałem z ( jak to się zwało )
gdmflexiserver

https://aur.archlinux.org/packages/lightdm-gdmflexiserver/

i każdy miał swoje np: ja F7 reszta w kolejności F8-F9 ale to było wieki temu i po części zapomniałem jak to się robiło, ale działało znakomicie…

Ważna dość sprawa: JAK założyłeś to konto? Komendą w terminalu czy jakimś “czarodziejem”? Żeby nie było, oba sposoby są świetne jeśli tylko działają tak jak powinny :slight_smile:

useradd uzytkownik

no to inaczej, jak mam zalozyc uzytkownika zeby przelaczanie uzytkownika zadzialalo poprawnie?

Samo polecenie useradd uzytkownik bez parametrów poza nazwą użytkownika nie tworzy katalogu domowego. Nie masz po prostu gdzie się zalogować jako ten nowy użytkownik. Powinieneś użyć sudo useradd -m uzytkownik
Następnie ustawić mu hasło przez sudo passwd uzytkownik. Teraz powinno zadziałać. Tylko usuń tego poprzedniego poleceniem sudo userdel uzytkownik bo useradd będzie się burzył, że już takowy istnieje.

1 polubienie

dzieki robilem tak tylko bez opcji -m, a chyba z jakas inna.
passwd wiadomo ze trzeba tez ustawic i tak robilem.

Ok, przelaczenie dziala :)))

Rozróżniamy dwa rodzaje polecenia tworzącego użytkownika.
adduser oraz useradd.
Gdzie useradd bez przełącznika (opcji), tworzy samego użytkownika, aby zostały utworzone katalogi użytkownika itd. musimy podać je jako parametr.
adduser jest skryptem “osłonowym” napisanym w Perlu polecenia useradd, dzięki czemu nie musimy pamiętać o przełącznikach, bo robi to za nas.
Miałem zapytać godzinę temu byś sprawdził czy istnieje katalog użytkownika, lecz mi samemu mylą się te dwa polecenia, przez co zaufałem że wybrałeś skryptowe rozwiązanie.
Dodatkowo jeśli korzystasz z manjaro a nie pamiętasz, która komenda jest która, zawsze możesz skorzystać z manjaro-settings-manager, paroma kliknięciami masz użytkownika z odpowiednimi prawami.

tez korzystalem zwykle z adduser, ale nie bylo go a nie chcialo mi sie go instalowac

Manjaro, to nie Windows’y, więc zamiast przełączania użytkownika można przełączać się pomiędzy konsolami (Ctrl+Alt+F2…7):

  • graficzny interface uruchamia Ci się na ‘siódemce’;
  • przechodzisz na inną konsolę, np. na ‘czwórkę’ (Ctrl+Alt+F4);
  • logujesz się na drugiego user’a’
  • wykonujesz komendę startx i używasz;
  • jeżeli chcesz zabezpieczyć swoją konsolę, zanim Ty lub inny user, przełączy się na drugą, to blokujesz ją (stosownie do używanego środowiska graficznego lub stosowanego do tego celu programu).

Metoda prosta, uniwersalna i klarowna, oraz - przynajmniej na oko - stabilna, bo masz jednego user’a na jedną konsolę. No chyba, że cała ta pisanina bez sensu, bo przełączanie działa właśnie w ten sposób, tylko ukrywa, to dla wygody użytkownika. Ktoś wie, jak to działa?