Nakładanie i dopasowywanie rysunków

Jak w miarę prosty sposób wykonać następujące nałożenie na siebie dwóch rysunków, aby:

  • pierwszy był tłem
  • drugi zrobić półprzeźroczysty
  • nałożyć go (lub jego fragment) na rysunek tła
  • i myszką dopasować rozmiar drugiego rysunku (tak aby dopasować go do rysunku tła) - nie zmieniając przy tym rozmiarów rysunku tła.

To są podstawy grafiki, można to zrobić w 5 minut :smiley: Potrzebny będzie dowolny program do grafiki obsługujący warstwy. Sporo programów je obsługuje, wymienię tylko trzy, chyba najpopularniejsze: Gimp, Krita, Inkscape. Wybrane obrazki wklejasz każdy do osobnej warstwy (większość programów zrobi to automatycznie przy kopiowaniu), ustawiasz kanały alfa wybranych warstw do pożądanej wartości i myszką przesuwasz obrazki wedle uznania (oczywiście po przełączeniu się na warstwę z danym obrazkiem). Reszta zależy od twojej inwencji twórczej i umiejętności.

Próbowałem GIMPem (i tu prawie się udawało), ale nie mogę tam znaleźć jak zmieniać rozmiar jednej warstwy za pomocą myszki, nie zmieniając przy tym rozmiaru drugiej warstwy (zmieniają mi się razem wszystkie rozmiary).

Próbowałem także w Pinta i w MyPaint, ale były inne problemy.

Pakietu Krita i Inkscape nie mam.

To znaczy, że oba obrazki były na jednej warstwie albo też zmieniałeś rozmiar warstwy stanowiącej tło. Myślę, że filmowy przykład wytłumaczy więcej niż moje słowa:

1 polubienie

OK. Dzięki.
Robiłem to intuicyjnie, a GIMP jest niesamowicie rozbudowany i intuicja tu to za mało. Później spróbuję zaadaptować tą wiedzę na moje potrzeby.

Dodam jeszcze, że warstwy w takich programach działają jak osobne obrazki. Jedna warstwa to jeden obrazek, z którym możesz robić co chcesz. A wszystkie warstwy dają razem jeden cały obraz. Daje to niesamowite możliwości edycji. Nie potrafię tego inaczej wyjaśnić. Najlepiej samemu poeksperymentować i obserwować na filmach jak inni to robią. Moim zdaniem to najlepsza metoda na Gimpa i inne graficzne programy.