Nagrywanie drugiego pulpitu

Witam. Istnieje taka możliwość aby nagrywać pierwszy pulpit (np, jakiś film czy meczyk czy jakiegoś streama) a pracować na drugim?

Oczywiście, chyba każdy program do nagrywania ekranu pozwala wybrać czy chcesz nagrywać całość, wybrany ekran czy konkretne okno.

Chodzi mi o to aby obrazu nagrywanego nie było widać. Był na innym pulpicie.

Z tym faktycznie nie każdy program da radę, ale Vokoscreen powinien dać radę.

A jakby użyć virtualboxa do tego? Korzystam ze Simplescreenrecorder. Jakaś różnica w tych dwóch programach, ze polecasz ckoscreen?

Może się przydać, choć niekoniecznie.
https://linuxreviews.org/HOWTO_Dump_video_streams_from_the_Internet

To raczej kwestia prywatnych preferencji i znajomości programu. Jeśli preferujesz Somplescreenrecorder i daje radę to z niego korzystaj. Ja się o nim nie wypowiem, bo go zwyczajnie nie znam.

Co do użycia Virtualboxa do tego celu, zakładając że w ogóle się da, to przerost formy nad treścią. Lepiej trzymać się zasady KISS, zarówno w życiu jak i na komputerze :wink:

No ale jak włączę nagrywanie na pulpicie 1 i przełączę na pulpit drugi to nagrywa ten na którym pracuję. Chyba, że jest jakieś ustawienie, które wskaże nagrywanie tylko jednego pulpitu.

napcok

Niby byłoby to fajne z tym VLC, ale wklepanie url streama nie działa.

Trochę inne rozwiązanie, ale może coś się uda z tego zrobić:
Sprawdziłem ( z Vokoscreen i Simplescreenrecorder) w układzie dual monitor, gdzie na jednym monitorze coś robiłem, a drugi monitor był nagrywany i jednocześnie fizycznie wyłączony (aby go nie było widać).
Jeśli masz dwa monitory, to możesz z tego skorzystać.

Jeśli masz jeden monitor, to zastanawiam się na taką opcją (choć nie sprawdzałem, czy zadziała - myślę że powinno się udać z kartą graficzną obsługującą dwa monitory):
spróbować zrobić wirtualny dual monitor (za pomocą komendy xrandr ) i pracując na pierwszym monitorze, uruchomić stream na drugim (wirtualnym) monitorze, który będziesz nagrywać, w sposób opisany powyżej.

W Vokoscreen da radę to zrobić. Musisz tylko zamiast nagrywania ekranu wybrać nagrywanie okna. Możesz wtedy spokojnie zakryć to okno, przenieść się na inny pulpit, zarówno fizyczny jak i wirtualny. Po prostu odpalasz program, wybierasz okno, ustawiasz stream na fullscreen i zapominasz o sprawie.

Tak. Też to przetestowałem teraz właśnie. Można po prostu okno zminimalizować. Dzięki.

Ok. Obraz schowany, ale dźwięk nadal słychać. Tu chyba będzie trudniejsza sprawa.

Do obejścia jak masz dwie karty dźwiękowe (np. wbudowaną w płytę główną i drugą z monitora). Kierujesz dźwięk z programu do wybranej karty, którą wybierasz też przy nagrywaniu. Jeśli stosownych opcji nie ma w ustawieniach systemowych (w KDE są) to skorzystaj z pavucontrol.

1 polubienie

Mam zewnętrzną i na płycie. Pokombinuję. Jeszcze jedno pytanie. Da się tak zrobić aby pełny ekran np, na YT był w oknie? Tzn aby obraz wypełnił okno a nie cały pulpit?

Pierwsze słyszę, żeby pełny ekran był w oknie – krótko, nie da się. Niemniej jednak możesz skorzystać pulpitów wirtualnych. IMHO nagrywanie ekranu z YT (i wielu innych serwisów) nie ma najmniejszego sensu – do zaciągania stamtąd filmów z nawiązką wystarcza youtube-dl lub jego nowocześniejszy odpowiednik yt-dlp, szczerze polecam je poznać.

Są wtyczki z tego co widzę do przeglądarek aby zrobić pełny ekran w oknie, ale nadal pozostaje pasek adresu na gorze.
Poradziłem sobie z dźwiękiem, teraz ten pełny ekran pozostał. Ewentualnie już z tym paskiem zostanie.

Nie komplikuj, to jest prostsze, niż myślisz, najprostszym wyjściem jest przełączenie się skrótem na inny pulpit wirtualny po włączeniu pełnego ekranu. Powinieneś też być w stanie przełączać się między innymi otwartymi oknami, czy otworzyć menu start. Przynajmniej KDE na to pozwala. Wtyczki do przeglądarek są tu do niczego niepotrzebne. I poważnie, zainteresuj się yt-dlp, to mocno ułatwi życie w tym aspekcie.

1 polubienie

Ok.Jest tak jak piszesz. Wystarczy zmienić pulpity skrótem przy pełnym ekranie. Ok to wszystko. Dzięki wielkie.