MSI GF63 Thin - przestał działać dźwięk

Cześć! Mam laptopa od ponad miesiąca i wszystko było dobrze do dzisiaj. Nagle ni stąd ni z owąd przestał działać dzwięk. Jak można sprawdzić czy to wina tego, że może głośniki padły czy coś w systemie? Jak problem rozwiązać?

PS. podączone słuchawki działają (jedna sluchawka, druga nie działa, stare sluchawki). Uruchomiłem też system z pendriva i tam też dzwięku brak.
Komenda “speaker-test -c2 -l1” też nie ma dźwięku.
Przeinstalowanie Pipewire nic nie wnosi.

Zacznijmy od tego, jakie masz DE.

  1. inxi -Axx
  2. pactl info
  3. W terminalu alsamixer->F6->wybierz swoją karte i sprawdź, czy nie jest coś wyciszone.
  4. Sprawdź na innej dystrybucji Live (nie Manjaro) czy jest dźwięk.
  5. Sprawdź w biosie czy nie jest wyłączony dźwięk, o ile taka opcja istnieje.
wpisz lub wklej tutaj koinxi -Axx                                                                                      ✔ 
Audio:
  Device-1: Intel Alder Lake PCH-P High Definition Audio
    vendor: Micro-Star MSI driver: sof-audio-pci-intel-tgl bus-ID: 00:1f.3
    chip-ID: 8086:51c8
  Device-2: NVIDIA vendor: Micro-Star MSI driver: snd_hda_intel v: kernel
    pcie: speed: 16 GT/s lanes: 8 bus-ID: 01:00.1 chip-ID: 10de:2291
  API: ALSA v: k6.6.19-1-MANJARO status: kernel-api with: aoss
    type: oss-emulator
  Server-1: JACK v: 1.9.22 status: off
  Server-2: PipeWire v: 1.0.3 status: active with: 1: pipewire-pulse
    status: active 2: wireplumber status: active 3: pipewire-alsa type: plugin
d
pactl info                                                                                     ✔ 
Server String: /run/user/1000/pulse/native
Library Protocol Version: 35
Server Protocol Version: 35
Is Local: yes
Client Index: 133
Tile Size: 65472
User Name: adrian
Host Name: adrian-thingf6312uc
Server Name: PulseAudio (on PipeWire 1.0.3)
Server Version: 15.0.0
Default Sample Specification: float32le 2ch 48000Hz
Default Channel Map: front-left,front-right
Default Sink: alsa_output.pci-0000_00_1f.3-platform-skl_hda_dsp_generic.HiFi__hw_sofhdadsp__sink
Default Source: alsa_input.pci-0000_00_1f.3-platform-skl_hda_dsp_generic.HiFi__hw_sofhdadsp_6__source
Cookie: b875:e7ed

W Biosie nie mam opcji włączania i wyłączania dźwięku. Z pendraka odpaliłem Ubuntu i dalej bez dźwięku. Coś się obawiam, że pójdzie na reklamacje, bo kupno zewnętrznych głośników do nowego laptopa to nie rozwiązanie.

Zobacz, wydaje się, że to ta sama karta. Chodzi o zmianę sterownika. Jest też w tym wątku, by dodać sof-audio-pci-intel-tgl do blacklist. Musisz popróbować. Co z inną dystrybucją Live, by zobaczyć, jakiego używa sterownika, gdyby zaczął działać dźwięk?

Kurczę, jeszcze nie za dobry jestem w te klocki i w sumie to co dla wielu jest oczywiste z linuxem, to dla mnie jeszcze nie. Utworzyłem ten plik audiofix w programie Kate w tym podanym katalogu z tą zawartością, ale nie pomogło. Spróbuję jeszcze z innymi distro

Skoro utworzyłeś plik, pokaż:

ls /etc/modprobe.d/
cat /etc/modprobe.d/audiofix.conf
inxi -A

Jeśli to nie działa to spróbuj echo "blacklist snd_sof_pci_intel_tgl" | sudo tee /etc/modprobe.d/blacklist.conf i reboot.
Potem znowu pokaż inxi -A

 ls /etc/modprobe.d/                                                                            ✔ 
audiofix.conf  mhwd-gpu.conf
cat /etc/modprobe.d/audiofix.conf                                                              ✔ 
options snd-hda-intel dmic_detect=0
options snd-hda-intel model=laptop-amic enable=yes

inxi -A                                                                                    INT ✘ 
Audio:
  Device-1: Intel Alder Lake PCH-P High Definition Audio driver: snd_hda_intel
  Device-2: NVIDIA driver: snd_hda_intel
  API: ALSA v: k6.6.19-1-MANJARO status: kernel-api
  Server-1: PipeWire v: 1.0.3 status: active

Oraz inix - A po wklepaniu echo… i restarcie

inxi -A                                                                                        ✔ 
Audio:
  Device-1: Intel Alder Lake PCH-P High Definition Audio driver: snd_hda_intel
  Device-2: NVIDIA driver: snd_hda_intel
  API: ALSA v: k6.6.19-1-MANJARO status: kernel-api
  Server-1: PipeWire v: 1.0.3 status: active

Na Zorin OS z live USB też brak dźwięku

Odesłałem na gwarancję, uznali gwarancję, naprawili i odesłali. Czyli ot tak sobie padły głośniki.