Mikroskopijne litery i ikony

Witam.

To moje pierwsze podejście do manjaro i mam pewien problem albo poprostu nie wiem co zrobić :slight_smile:

Mianowicie podczas instalacji manjaro z usb zaznaczam zeby uzywało niedarmowych sterowników do karty graficznej (GT620) i po uruchomieniu instalatora wszystkie literki są tak mikroskopijnie małe że nie da się ich odczytać.

Przy instalacji z free drivers wszystko wyglada normalnie tj. tak jak pamiętam z windowsa. Ale gdy zainstalowałem/zaktualizowalem sterownik dedykowany za pomocą “automatically install propriate driver” (czy jakoś tak) to znowu było to samo i mikroskopijne litery.

Edit. Uzywam telewizora podłączonego do kompa przez HDMI. Rozdzielczość TV to 1360x768

Co zrobić?
Jak to poprawić żeby używać dedykowanej karty na oficjalnych sterownikach?
Czy używając free drivers system wykorzystuje kartę dedykowaną czy zintegrowaną?

Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie bo to moja pierwsza styczność z linuxem wogóle.

Zawsze ktoś pyta jakie parametry kompa więc piszę poniżej:

  • Dell Optiplex 760SFF(nie wiem jakie oznaczenie płyty głównej)
  • Intel Core 2 Duo E8400
  • 8GB RAM
  • Zotac GeForce GT620

Wyłącz w BIOS’ie kartę zintegrowaną, jeżeli jej nie używasz.

Jeśli wszystko działa na free i jest dla Ciebie satysfakcjonujące, to zostaw je i ciesz się. Dlaczego koniecznie chcesz stosować driver’y nVidii? Mogłoby być, to uzasadnione, gdybyś chciał intensywnie używać grafiki (gry, obróbka video), a wolne stery sprawiałyby jakieś problemy lub nie obsługiwały pełnej funkcjonalności. Sądząc jednak po specyfikacji Twojej maszyny, super funkcje i hiper wydajność, to nie to, na czym Ci zależy, więc używaj wolnych sterowników (zawartych w jądrze), bo najprawdopodobniej będą sprawować się lepiej.

Używaj określeń sterowniki własnościowe (proprietary) i wolne (free), bo określenie sterowniki oficjalne jest nieprecyzyjne, w poprzek powszechnie używanej terminologii i może wprowadzać w błąd.

1 polubienie

Nie mam ciśnienia na stery od nvidii myalalem tylko ze jak są niezainstalowane to system bedzie wykorzystywal zintegrowana karte.

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

nvidia-setting i ustawienia kde - jest steam na linuxa i mozna se pograc - ps steam automatycznie instaluje protona i gierki windowsowe smigaja ogolnie cos pieknego i szacun dla valve