Menedżery plików - opinie

@lcoyote
Krusader jest ciężki dla XFCE, którego używasz (potrzebuje dużo zależności z KDE, na potrzeby którego jest robiony).

Polecam lekką i bardzo dobrze się sprawującą w XFCE alternatywę - Double Commander, który jest w dostępny w 2 wariantach:
doublecmd-qt5 (na bazie Qt5 ) - (tego używam i polecam)
doublecmd-gtk2 (na bazie gtk2).

jest ciężki ale jako jedyny łączy się po sftp ( ssh ) i fish do dajmy na to do serwera KVM ( VPS ) lub podobnych zastosowań :wink:

Double Commander coś tam ma ale nie działa to prawidłowo :wink:

Kolega pisał o menedżerze plików i do tych celów Double Commander nadaje się bardzo dobrze w XFCE.
Natomiast, gdy się korzysta z sftp ( ssh) czy fish (u mnie zdarza się raz na kilka lat), to można skorzystać z prostego mc czy z tuxcmd (i zdaje się także są jakieś opcje w pcmanfm).

wiesz wybór jest ale jak ktoś siedzi na Krusader od samego początku jak tylko wyszedł ( jak ja ) i najbardziej przypomina mi Total Commander’a z windows na którym siedziałem też wieki
to nie szuka nic innego, acz przegląda tylko co inne podobne do Total… sobą reprezentują i co oferują i osobiście do tego do czego stosuję ( Krusader’a ) nic nie wpadło w oko :wink:

Miałem podobny dylemat, aby po przejściu z Windowsa/Total Commandera znaleźć odpowiednik w Linuksie i spośród kilku przetestowanych pakietów (w tym Krusader) Double Commander okazał się dla mnie najbardziej podobny, funkcjonalnie i wizualnie, do Total Commandera.

Krusader ma dobre opinie, ale próba jego instalacji u mnie (Xfce) zakończyła się totalną porażką - po kilku godzinach testów zrezygnowałem (niewyjaśniony brak ikon, wuchta zależności z KDE, brak szybkiego przejścia do cyfrowego określania parametrów, …). Pozostałem przy dotychczasowym rozwiązaniu, czyli Double Commander’ze.

Double Commander jest, obecnie, programem, który najlepiej realizuje moje potrzeby w zakresie zarządzania plikami. Ma swoje kaprysy (ostatnio w obsłudze archiwów .7z), ale jest najbardziej podobny do Total Commander’a i ma prawie wszystko, czego potrzebuję. Co do wersji qt/gtk, to pod Xfce zdecydowanie polecam gtk:

  • jedno i drugie pracuje na tych samych bibliotekach;
  • wersja gtk wygląda lepiej (przynajmniej pod Xfce).

Tux Commander ma kilka fajnych rzeczy i czasem zaglądam do niego, ale generalnie nie nadaje się, dla mnie, do codziennej pracy.

ten co jest w systemie fakt działa dziwnie ( osobiście go nie stosuję )
sam buduję

krusader-git - 2.8.0.dev.r6018.g58e80424-1
krusader-l10n-bin-git - 20160529-1

działa poprawnie :wink:

Krusader instalowałem na Xubuntu (OK) na Mincie (błędy) na openSUSE (błędy) na Fedorze (OK) i teraz na Manjaro (OK) - ale jakieś zależności czasem powodują błędy - jakie? Jeśli nie udało mi się jego prawidłowo zainstalować, to używałem Midnight Commandera.
Dodam, że zawsze we wszystkich dystro działam na Xfce.

Midnight Commander jest OK, ma sporo możliwości i - przede wszystkim - można go uruchomić na czystej konsoli, co czasem przydaje się. Jednak nie jest on bezpośrednią konkurencją manager’ów graficznych - to tak, jakby rozważać wyższość żeberek nad skrzydełkami, w towarzystwie wegetarian. No, chyba że ktoś używa i3 i ma desktop zapełniony oknami, a w każdym z nich śmiga terminal.

Thunar - domyślny file manager w Xfce. Nie lubię menadżerów typu Windows Explorer, są dla mnie nieużyteczne do codziennej pracy i nieergonomiczne (‘od dziecka’ używam dwupanelowych - jak ktoś spróbował czekolady, to cukierkiem nie zrobisz na nim wrażenia), ale po paru zmianach w konfiguracji stają się znośne i czasem przydatne (każde środowisko graficzne ma jakiś, OOTB). Tak też jest z Thunar’em - ma kilka fajnych rzeczy (zapewne inne oprogramowanie, tego typu, również je mają) i czasem go wykorzystuję.

Total Commander, zwany wcześniej Windows Commander’em. Niby windows’owy, więc czego on tutaj:

  • jest wzorcem metra pośród graficznych manager’ów, podobnie jak Norton Commander wśród TUI;
  • używam go pod Wine i nie wyobrażam sobie, aby było inaczej.

Pamiętam go “od zawsze” a wcześniej Volcov Commandera. Uruchomić z konsoli i w dodatku z uprawnieniami root’a - o ile jest nam konieczne “pogrzebanie w plikach systemowych

sudo mc

Czasem nie odświeża się jego zawartość - ale do odświeżenia wystarczy klawisz

F5

Różne doinstalowałem - ale ten mi w zupełności wystarcza.

Masz na myśli tego Volkov Commander’a, DOS’owego? Jeżeli tak, to lubiłem go bardziej niż NC:
mniejszy, szybszy, bardziej funkcjonalny i prawie darmowy :slight_smile:

Tego właśnie. Zrobiłem kiedyś taką dyskietkę zawierającą DOSowy program do formatowania dysków, czyszczenia gruba i zawierający Volcov Commandera. Oj STARE czasy - może nawet i ta “archaiczna dyskietka” gdzieś u mnie jest.

@ppp666
Xfce bazuje na innych bibliotekach niż KDE. W przypadku instalowania krusader pod Xfce pobieranych jest wiele zależności KDE, które nie należą do Xfce i nie są normalnie wykorzystywane w Xfce, a które zajmują sporą ilość MB, stąd mowa o znacznej “wadze”.

PS
Zważaj, proszę, na słowa.

Zależności Krusader’a nie, są aż tak ‘ciężkie’, ale jednak trzeba brać pod uwagę, że - w przeciwieństwie do qt (które jest neutralne) - biblioteki i aplikacje pochodzące bezpośrednio z KDE, są w Xfce ‘ciałem obcym’ i, dbając o higienę systemu, dobrze jest ich unikać. Co nie znaczy, że jeżeli zależy mi na jakiejś aplikacji, albo tych pochodzących z KDE mam sporo, to również mam się tego soft’u wystrzegać. Wszystko jest kwestią rachunku zysków i strat.

Pojęcie “ciężkie” jest oczywiście subiektywne :slight_smile: Ja akurat nie mam niczego z KDE, jednak pamiętam, kiedy instalowałem testowo krusader’a , to pobrało się kilkanaście zależności z KDE, które ważyły grubo powyżej 100MB .

Mimo że używam DE Xfce, to mam zainstalowane aplikacjie ze stajni KDE np:
kwrite
kolourpaint
k3b
Nie wspominając już o Qt5
I jakoś nie zauważyłem aby system mi źle czy wadliwie działał.

Nikt nie napisał, że chodzi o wadliwe działanie systemu.
Nie brnijmy w dygresje.

poczatkujacy takie wrazenie odniesie … @ majo sry ale poczatkujacym robicie wode z muzgu … 100mb to duzo? przynajmniej ladnie bedzie wygladac ;D

far2l-git (AUR), to linux’owy port DOS’owego manager’a, który stanowi kontynuację (kiedyś alternatywę) dla DOS’owego NC. Dla nawykłych do wyglądu w stylu NC, jest bardzo dobrym zamiennikiem dla mc, który wygląda gorzej (kwestia gustu) i jest mniej ergonomiczny - sposób prezentacji informacji przez FAR manager’a jest czytelniejszy.

far2l-git                [Zainstalowane]    r1502.a05c9fb-1    AUR 
  Linux port of FAR v2

polo-bin (AUR) - ciekawe połączenie jednopanelowego manager’a typu Windows Explorer, dwupanelowego typu Norton Commander i kilku rozwiązań stanowiących wartość dodaną.
Dość dobrze wygląda, ma sporo ciekawych funkcji, nie zajmuje dużo zasobów. Wersja darmowa ma wszystko, co mają manager’y jednopanelowe i kilka funkcji dwupanelowych. Za dopłatą dostajemy dodatkową funkcjonalność. Nie zastąpi mi Double Commander’a, ale bacznie mu się przyglądam i mam sporo dla niego przychylności i dużo dobrej woli, aby znaleźć dla tego oprogramowania miejsce na moich komp’ach.

polo-bin        [Zainstalowane]    18.8.2-1                  AUR 
  A modern, light-weight GTK file manager for Linux,
  currently in beta (.deb binary version)
polo                               18.8-1                    AUR 
  A modern, light-weight GTK file manager for Linux,
  currently in beta
polo-git                           18.8.beta.r28.g173d4e6-1  AUR 
  A modern, light-weight GTK file manager for Linux,
  currently in beta
polo-donation-plugins              18.2-4                    AUR 
  Complimentary package for users who have donated to Polo or
  contributed in other ways such as translations, code
  changes, etc.