Mate, czy XFCE?

Czy Mate nie bedzie sie jakos gryzlo z Manjaro, czy tez bezpieczniej pozostac przy XFCE. Przyznam, ze Mate uwazam za znacznie ladniejsze, ale do XFCE tez sie przywyczailem juz, chociaz tu pewnie byloby troche konfigurowania…

Osobiście bym wybrał KDE, ale jeśli już ograniczać się do tych dwóch to byłbym za XFCE, bo ponoć lepiej sprawdza się na słabszych komputerach. Wygląd to sprawa drugorzędna i w znacznej mierze kwestia osobistych ustawień i preferencji.

Jeśli ci się chce czytać to tu masz całkiem fajne porównanie obu środowisk (spojler: XFCE wygrywa)

Obydwa środowiska należą do średnio zasobożernych, ze wskazaniem na mało. Oba korzystają z bibliotek GTK. Oba, są implementacją klasycznego podejścia do desktop’u. Co do strony wizualnej, to kwestia gustów i przyzwyczajeń.

Na korzyść Xfce przemawia to, że jest jednym z oficjalnych środowisk w Manjaro, w przeciwieństwie do MATE, które jest wspierane wyłącznie przez społeczność.

osobiście odpuścił bym oba…

jak nie boisz się klawiatury i skrótów to jest manjaro-i3 lub potem bspwm lżejsze na pewno od mate czy xfce i zasoby można przeznaczyć na coś innego :wink:


a manjaro-i3 jest nawet całkiem fajnie skonfigurowane :wink:
lub na moim github jest config do i3wm
do bspwm jeszcze nie wrzuciłem bo cięgle coś dopieszczam :smiley:

Amen! Bedzie znowu XFCE!
EDIT
@ LinGruby, dzięki, ale chyba nie dla mnie. Za stary i za głupi. Ma być ładnie, ma być kolorowo :slight_smile:

le Ram zżera Wam KDE? Mam obecnie 4GB i choć zainstalowałem już XFCE, to rozważam zainstalować KDE…

Co do MATE, to dzisiaj je zainstalowałem jako drugie DE, i muszę przyznać że jest o wiele brzydsze niż Xfce, do tego po zainstalowaniu brisk-menu z AUR okazało się że nie działa on idealnie. I jeszcze problemy z odpowiednią konfiguracją panelu. Zdecydowanie lepszym DE do konfiguracji oraz pracy jest Xfce.
I MATE tak szybko wyleciało z mojego dysku, jak się pojawiło.

Wszystko ładne, proste i funkcjonalne … co znane. Nie wyzbędziemy się subiektywności.

@anon27248851 u mnie KDE na starcie zjada ok 0,55 GB. Nie jest to wcale tak dużo, więcej potrafi zeżreć sama przeglądarka z kilkoma kartami (u mnie teraz KDE + Firefox z 5 kartami pożerają ok 1,8 GB). Według mnie możesz spokojnie instalować KDE.