Manjaro xfce na chromebook'u z kartą pamięci SD

Cześć. Zastanawiam się nad kupnem chromebooka za ok 350 zł i przerobienie go na linuxa. Myślałem o thinkpadzie 11e. Zależy mi na długim czasie pracy na baterii. Chciałbym używać go do: nauki programowania, obejrzenia filmu, pracy biurowej, przeglądania pdf.
Mam pytanie odnośnie do tego, czy da się postawić manjaro na pamięci emmc tego laptopa, a aplikacje instalować na karcie pamięci.
Czy ma ktoś doświadczenie z taką konfiguracją? Czy może wiąże się to z jakimiś problemami ze stabilnością i lepiej sobie odpuścić przerobienie takiego chromebooka?

Raczej nie powinno być problemów, ale warto mimo wszystko poszperać w necie na temat tego modelu – czy były jakieś próby instalacji Linuksa, czy były problemy z instalacją i czy udało się je rozwiązać. Poza tym możesz poszukać informacji na temat poszczególnych modeli Chromebooków na tych stronach:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Chrome_OS_devices/Chromebook

1 polubienie

Bardzo przydatna część wiki Archa. Model który chciałbym kupić odpowiada moim wymaganiom. Widziałem film na którym ZMASLO instaluje manjaro na tym lapku. Nie wiem tylko czy powinienem bać się seaBIOS’u :smiley:

Mam duży problem. Usunąłem śrubkę write-protection, ale to nic nie dało.
EDIT: zeskrobałem pozostałości po śrubce i ochrona przed zapisem została wyłaczona.
Zainstalowałem ten bios. Wyłączyłem komputer, bo miałem go rozebranego w częściach. Po złożeniu nie włącza się :smiley: czyli zbrickowałem bios. Trzeba było od razu instalować manjaro, a nie składać. Mam kopię biosu chrome os na pendrive.
Można go uratować? :slight_smile:

Naprawiłem. Rozebrałem laptop, odłaćzyłem baterię, odłączyłem kabel zasilający. Wcisnąłem przycisk zasilania na około minutę lub dłużej. Po tym podłączyłem laptop do monitora przez hdmi. Pokazał się obraz, wszedłem w bios.
Miałem dziwną usterkę portu zasilającego. Być może przy rozbieraniu laptopa zruszyłem port zasilania. Przy odpowienim ustawieniu kabla udało się zainstalować manjaro xfce. Piszę to z tego chromebooka z manjaro. Pozdrawiam użytkowników, cześć,