Manjaro vs Antergos

Chciałbym z ciekawości poznać Wasze opinie o Antergosie jako alternatywie Manjaro.

Zastanawiałem się chwile i w sumie nie mam zdania :smile: Jeśli maiłbym się zwijać z Manjaro to pewnie byłby na liście alternatyw gdzieś między ArchLabs a ArcoLinux’em, po głębszym zastanowieniu czy nie przesiąść się Parrot OS (wersje home). Dla kontrastu jeśli miałbym do wyboru KDE Neon i KaOS, to pewnie wybrałbym KaOS :grinning:

Antergos jest alternatywą dla Manjaro i nie jest - wszystko zależy od tego, jak szeroko potraktujemy definicję ‘alternatywy’.

Jest alternatywą, bo:

  • jest dystrybucją linux’ową;
  • jest zbudowany na Arch’u;
  • jest dystrybucją stworzoną do pracy na desktop’ie;
  • jest dystrybucją, która out-of-box dostarcza skonfigurowany system, w tym środowisko graficzne i aplikacje.

Nie jest alternatywą, bo:

  • Manjaro jest, w dużym stopniu, dystrybucją samodzielną, zbudowaną na Arch’u, a Antergos jest Arch’em, tylko już gotowym do użycia. Tylko tyle i aż, bo za tym kryje się lista różnic.

Moim zdaniem, a dokładniej - wg moich kryteriów - można oba systemy traktować jako alternatywne, pod warunkiem, że zachowa się świadomość ich odmienności i wynikających z nich konsekwencji; biorących się z tego, że u ich podstaw leżały inne założenia. Zamiana Manjaro na Antergos’a, to nie zamiana na Debiana, czy Red Hat’a, ale jednak pociąga za sobą zauważalne zmiany środowiskowe.

2 polubienia

Z ciekawości ściągnąłem Antergosa i co się okazało: zażądał partycji na pakiety pobrane do instalacji, czego dawniej nie było. Pomimo iż mam 8GB RAM, on potrzebował miejsca na dysku.
Taka śmieszna niespodzianka :grinning:

Antergos-a nie lubię za to że dostarcza ‘kaganiec’ w postaci meta-paczek, no i lubi się wysypać po update. O wiele lepszą opcją jest Anarchy (którego obecnie używam).

Stawiając tylko raz jakiś ponad rok temu Antegros’a jako prostszą i bardziej przyjazną opcję dla Arch Linux - stwierdzam że dla osoby nie mającej styczności z Linux na co dzień, daje sobie radę bez mojej interwencji co jest dla mnie jak najbardziej zadowalające…

Ale drugi raz osobiście bym nie postawił Antegros tylko wybrał ( coraz mniej jest dystrybucji które są bardzo blisko Arch Linux ) każdy wydawca coraz bardziej z każdym wydaniem oddala się od Arch

Zasadnicze problemy z Antergosem:

  1. Kobyła - iso zawiera wszystkie configi (nie podzielone na różne DE), co powoduje długą instalację.
  2. Update potrafią doprowadzić do crasha DE/wm - nie wiem co oni wypuszczają w aktualizacjach, ale swego czasu potrafiło się crashować.
  3. Community - o ile na forum udzielają się ludki, to rozwiązywanie problemu jest okrężnie tłumaczone, mimo wskazania problemu i logów.

Nie do uniknięcia, taka natura problemu (fork’a, spin’u, czy czegoś podobnego).

Wczoraj cały dzień bawiłem się konfigurowaniem i ustawianiem…Antergosa na moim ThinkPadzie. Szok i zaskoczenie, ale komputer bez obciążenia jest na takiej samej powłoce (XFCE) nawet 10 stopni chłodniejszy a jak skonfigurowanie ThinFan to praktycznie wentylator nie wiele ma pracy. Niestety nie wiedzieć dlaczego nie udało mi się skompilować z AUR programu Discord, wiec po raz pierwszy zainstalowałem program z Flatpacka. Chyba póki co zostanę przy Antergos.

póki co możesz przetestować archlinuxcn jest paczka Discord

[archlinuxcn]
SigLevel = Optional TrustAll
Server = http://repo.archlinuxcn.org/$arch

dodajesz /etc/pacman.conf i powinno działać :wink:

Taa, i niech zrobi sudo pacman -Syu z repo Archa i zobaczymy jak mu na zdrowie wyjdzie…

Gdzieś są jakieś strony z linkami do ściągania paczek z repo. Lepiej tak wydłubać interesujący pakiecik i zainstalować sudo pacman -U nazwa

na Manjaro też tak robiłem i jakoś w kosmos nie wyleciało ale to było ponad 2 lata temu i nie sudo tylko normalnie pacman -Syu z konta root jakby miało byś z sudo to bym podał całą ścieżkę a tak to logiczne każdy powinien to wiedzieć :wink:

A przy instalacji Antergos domagał się wydzielenia na paczki osobnej partycji na dysku?

To i tak ryzykowne, bo Manjaro ma własne wersje paczek i niektóre kompilowane są przez Manjaro, żeby spełnić zależności. Po pierwsze aktualizacja zrównałaby do poziomu Manjaro unstable, dodatkowo systemd jest w innej wersji i pewnie inne pakiety też mogą się różnić. Jest duża szansa, że wszystko będzie ok, ale system może się posypać. Jak nie teraz to potem przy aktualizacji Manjaro, kiedy wersje paczek nie będą się zgadzać, zależności się posypią, itd.
Manjaro za bardzo się różni i za dużo zmian wprowadza, żeby było bezpieczne podpinanie repo Archa.

Nie trzeba daleko szukać. Niby wydawało się, że nic nie szkodzi mieć nowsze wersje paczek niż w repo a jednak po aktualizacji system się posypał i trzeba było downgradować.

Tak czy siak, za duży bałagan i ryzyko może z tego wyniknąć. Utrzymuję, że dodawanie repo archa do Manjaro to bardzo zła rada.

A czy @0kurczak0 wspominał coś o Manjaro czy tylko o Antegros i Discord? no chyba że ja ślepy? i nie dowidzę?

A, to fakt. Jak jest na Antergos to inna sprawa, już repo Archa powinien mieć tak czy siak :slight_smile:

@0kurczak0 -> jeżeli flatpak działa i nie masz problemu z paczką zainstalowaną w ten sposób, to zostań przy tym i nie kombinuj z pozasystemowymi repozytoriami. W przeciwieństwie do nich, pakiety w standardzie flatpak działają ‘równolegle’ z systemem i (teoretycznie) niczego Ci w nim nie zepsują.