Manjaro nie wstaje po aktualizacji

Po ostatniej aktualizacji manjaro nie wstaje. Przy pierwszym uruchomieniu po aktualizacji wyskoczyło mi “failed to start lightd display manager”. Przy kolejnej próbie uruchomienia nie pojawia się nic tylko czarny ekran. Czytałem na internecie, że może to być problem nowej wersji sterowników dla NVIDIA ale nie mogę sobie z tym poradzić samodzielnie. Liczę na waszą pomoc :stuck_out_tongue_winking_eye: i z góry dziękuję.

EDIT:
Zmiana kernela na starszy pozwoliła na uruchomienie systemu jednak nadal nie wiem jak uruchomić system na kernelu 5.9

@Maki55 a na innym kernelu to samo, czy masz tylko jeden kernel?


wnioskuję że tylko X-y nie wstają co jest powiązane z nowym kernelem i sterownikami…
moja rada poczekaj do kolejnej aktualizacji 5.9.X lub może wejdzie już 5.10.X

Miałem wcześniej zainstalowany Kernel 5.4
Teraz usunąłem kernela 5.9 i doinstalowałem na w razie co 4.19 :stuck_out_tongue_winking_eye:. Na manjaro.org pisali, że to problem sterowników nvidia-450x ale nie mogłem tego usunąć z tty i zainstalować innej wersji, poza tym kilka osób napisało, że przy kolejnym reboocie problem powrócił, więc może to nie do końca wina samego sterownika. Chyba po prostu zostanę przy starszym kernelu, mam nadzieję, że problem nie wróci :slightly_smiling_face:.

albo zobacz jeszcze bo teraz spojrzałem na kernelu 5.10.2 bo widziałem że jest już w Manjaro…

@Maki55, możesz również przejść na Nouveau, jeżeli nie masz oczekiwań, które spełniają tylko sterowniki własnościowe.

Na 5.10 odpala ale po ponownym uruchomieniu znów to samo. Z Nouveau nie próbowałem. Myślę, że na razie jak nie będzie się wysypywać na kernelu 5.4 i sterowniku bez aktualizacji to tak to pozostawię, na chwilę obecną będzie to wystarczające jak dla mnie. Dzięki za odzew Panowie :slightly_smiling_face:.

Kilka miesięcy temu również walczyłem z tym problemem. Mam laptopa i jakąś starą nVidię, wszystko powyżej kernela 5.4 powodowało problemy. W sumie kernel 5.4 ma wsparcie do 2025 roku, więc to chyba nie problem. Najwyżej kiedyś się przejdzie na nowsze jądro, ale już na sterownikach Nouveau :wink:

Ja mam na moim blaszaku starą nvidię (NVIDIA G96C [GeForce 9500 GT] driver: nvidia v: 340.108).
Kernel 5.4 to ostatni na którym działają sterowniki nvidia340 - na szczęście to LTS - więc prawdopodobnie podziałają jeszcze kilka lat :slight_smile:

2 polubienia

U mnie na dwóch lapkach dell i lenovo poszło ok, natomiast na blaszaku z nvidią jajko 5.10 nie działa (tzn. system nie wstaje), musuałem wrócić do 5.9. Stery nvidi też chyba szlag trafił. Mam coś takiego
image
Wynik polecenia mhwd -l | grep nvidia

Warning: config '/var/lib/mhwd/local/pci/video-nvidia-455xx/MHWDCONFIG' is invalid!
          video-nvidia            2020.11.30               false            PCI
    video-nvidia-390xx            2020.11.30               false            PCI

Przy próbie instalacji

Warning: config '/var/lib/mhwd/local/pci/video-nvidia-455xx/MHWDCONFIG' is invalid!
Error: config 'video-nvidia-455xx' does not exist!

Phil zaleca usunąć ten plik po upewnieniu się, że masz w systemie /var/lib/mhwd/local/pci/video-nvidia/MHWDCONFIG.

Sprawdź też, czy nie masz zainstalowanego nvidia-455xx-utils – w takim razie usuń pakiet i zainstaluj te sterowniki, które ci najbardziej pasują.