Manjaro na serwerze?

Wiadomo, że jeśli chodzi o serwery to używa się głównie CentOS, Debiana ewentualnie Ubuntu.
Zastanawiam się nad wypróbowaniem Manjaro w takiej roli.

Czy ktoś z Was używa Manjaro / Archa jako serwer?
Może jako domowy serwer do multimediów, Gita, Nextclouda czy czegokolwiek innego.

Manjaro Architect daje możliwość zainstalowanie podstawowego systemu - bez środowiska graficznego.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

1 polubienie

System rolling na serwerze wróży problemy. Problemy nie muszą się pojawić od razu, ale pojawią się w przyszłości na pewno. Zbyt dużo nowości zawsze powoduje problemy a te na serwerze mile widziane nie są.

Pełna zgoda, raczej nikt nie będzie tak nierozważny, aby stawiać jakiś ważny/produkcyjny serwer na rolling-release, czy też semi rolling-release distro. Dlatego bardziej myślę o zastosowaniach amatorskich/domowych.

Zastanawiałem się kiedyś (czysto teoretycznie, bo nie mam obecnie takiej potrzeby) nad takim rozwiązaniem. Jeżeli ma, to być tylko proste, domowe składowisko plików, to można zainstalować standardową wersję. Jeżeli ktoś chce podejść do tematu bardziej serio, to warto zagłębić się w Architect’a i rozważyć konfigurację serwerową.

Po pół roku używania mogę powiedzieć, że mam domowy serwerek na maboxie.
laptop dell e6230 sprawuje się wyśmienicie. Jedyny błąd jaki popełniłem to szyfrowanie dysku podczas instalacji systemu i teraz niestety po każdym restarcie muszę iść i wpisywać hasło.
Całość działa przez sshfs i nic więcej na tą chwilę nie jest mi potrzebne. Jestem zadowolony.

2 polubienia

U mnie Manjaro na laptopie lenovo z podłączonym dyskiem usb działa jako serwer do przesyłania plików przez protokół sftp. I działa to elegancko.

1 polubienie

@wiini
@spirit.of.nikopol

A tak z ciekawości jakieś inne usługi macie na tych serwerach oprócz sftp/sshfs?
Może jakiś serwerek www czy mediów (np. minidlna)?

Ja niestety nic więcej nie mam ponieważ na więcej jestem za cienki :frowning: . Mam nadzieję, że będzie kiedyś coś więcej.

Eeee tam - nie ma, że za cienki - przy odpowiedniej motywacji + wiki Archa to wszystko się da ogarnąć :wink: